Bio numeru 8 klasyfikacji generalnej PŚ 2021/22 – Timi Zajc

Pewnie dla wielu z was pierwszą rzeczą, która przyjdzie na myśl, gdy usłyszycie nazwisko Timiego Zajca będzie burza, którą wywołał w słoweńskiej kadrze podczas Mistrzostw Świata w lotach narciarskich w Planicy w 2020 roku. Ten utalentowany skoczek ma na swoim koncie również wiele sukcesów (o których przeczytacie w tym poście!).

Timi Zajc urodził się 26 kwietnia 2000 roku w Lublanie. Na arenie międzynarodowej zadebiutował w zawodach FIS Cup 14 lipca 2013 roku w Villach, gdzie zajął 69. miejsce. Pierwsze punkty tego cyklu zdobył dokładnie 364 dni później, bo 13 lipca 2014 roku w Villach. W konkursie zajął wtedy 6. miejsce. Po raz pierwszy na starcie Pucharu Kontynentalnego Słoweniec pojawił się 6 lutego 2016 roku w Planicy, gdzie zajął 44. miejsce. W sezonie 2016/17 dwukrotnie stanął na 3. stopniu podium zawodów rangi FIS Cup. 28 stycznia 2017 roku w Bischofshofen po raz pierwszy zameldował się w czołowej trzydziestce PK. Zanotował tam 17. lokatę. W tym samym roku wystartował podczas Zimowego olimpijskiego festiwalu młodzieży Europy, gdzie zdobył trzy złote medale – w konkursie indywidualnym, drużynowym, a także w konkursie drużyn mieszanych.

1 lipca 2017 roku wygrał pierwszy w karierze konkurs z cyklu FIS Cup. Tego samego lata wygrał jeszcze dwa kolejne konkursy. 16 września 2017 roku zajął 3. miejsce w konkursie LPK. W kolejnych konkursach tego cyklu jeszcze trzykrotnie stawał „na pudle” – dwa razy na drugim miejscu, raz na jego najwyższym stopniu. Po dobrym lecie Zajc zadebiutował w Pucharze Świata 18 listopada 2017 roku w Wiśle podczas konkursu drużynowego, gdzie razem z kolegami zajął 6. pozycję. Kolejnego dnia miał po raz pierwszy wystąpić w konkursie indywidualnym zawodów najwyższej rangi, jednak tuż przed skokiem został zdyskwalifikowany za nieprzepisowy kombinezon. Ostatecznie w konkursie indywidualnym PŚ zadebiutował 2 grudnia 2017 roku w Niżnym Tagile. Zajął tam 12. lokatę, równocześnie zdobywając pierwsze w karierze punkty. W tym samym sezonie reprezentował swój kraj na Zimowych Igrzyskach Olimpijskich w Pjongczangu, gdzie zajął 33. miejsce w konkursie na skoczni normalnej.

Pierwsze zwycięstwo w konkursie Pucharu Świata w karierze odniósł 1 lutego 2019 roku podczas swojego debiutu w konkursie na skoczni mamuciej. Także w 2019 roku Timi Zajc brał udział w Mistrzostwach Świata w narciarstwie klasycznych rozgrywanych w Innsbrucku/Seefeld. Na skoczni dużej zajął 10. pozycję, na normalnej 50., a w konkursie drużynowym Słowenia została sklasyfikowana na 6. miejscu. Latem 2019 roku zajął 3. miejsce w klasyfikacji generalnej Letniego Grand Prix.

W Mistrzostwach Świata w lotach narciarskich startował dwukrotnie. Na tej imprezie debiutował w 2020 roku w Planicy, gdzie ukończył rywalizację indywidualną na 30. miejscu, ponieważ nie pojawił się na starcie 3. i 4. serii konkursowej. Było to spowodowane wykluczeniem Zajca z udziału w mistrzostwach po tym, jak w mediach społecznościowych skrytykował przygotowanie reprezentacji Słowenii do sezonu. Tego samego dnia główny trener Słoweńców – Gorazd Bertoncelj został zwolniony. Po raz drugi w MŚ w lotach startował w Vikersund w 2022, gdzie zdobył dwa medale – srebro indywidualnie i złoto w drużynie.

Timi Zajc jest świetnym lotnikiem, co potwierdza nie tylko jego rekord życiowy (245m z Vikersund) ale także to, że dwukrotnie zajmował drugie miejsce w klasyfikacji generalnej Pucharu Świata w lotach. Miało to miejsce w sezonie 2019/20 oraz sezonie 2021/22. W klasyfikacji generalnej cyklu Planica 7 także dwukrotnie notowany był w czołowej trójce. W 2019 roku zajął trzecie miejsce, a 3 lata później wygrał klasyfikację generalną cyklu. Młody Słoweniec startował także w innych cyklach. Jego najlepszy rezultat w TCS to 16. miejsce w sezonie 2017/18. W Raw Air najlepiej zaprezentował się w 2020 roku, kiedy to zajął 9. lokatę.

Sezon 2021/22

Miniony sezon był znakomity dla zawodnika ze Słowenii. Podczas konkursów Pucharu Świata trzykrotnie stawał na podium, z czego raz na jego najwyższym stopniu. Miało to miejsce podczas konkursu na skoczni do lotów narciarskich w Oberstdorfie 20 marca 2022roku. Zajc podczas sezonu 2021/22 zgromadził 711 punktów. To drugi najlepszy wynik w karierze – więcej punktów, bo 833, zdobył jedynie w sezonie 2018/19. W klasyfikacji Pucharu Świata w lotach zajął drugie miejsce i zdobył 260 punktów. Pierwszy zawodnik klasyfikacji generalnej – Žiga Jelar, wyprzedził Zajca jedynie o 10 punktów.

Uczestniczył podczas wielu cyklów będących częścią Pucharu Świata. W klasyfikacji generalnej Turnieju Czterech Skoczni znalazł się na 23. pozycji, zaś w rozgrywanym w Norwegii Raw Air zajął 15. lokatę.

Timi Zajc znalazł się w składzie Słowenii na najważniejszą imprezę czterolecia – Igrzyska Olimpijskie, które tym razem odbywały się w Pekinie. Podczas konkursów indywidualnych zajął 9. miejsce na skoczni normalnej oraz 6. na skoczni dużej. Podczas IO w Pekinie zdobył jednak dwa medale – srebro w konkursie drużynowym i złoto w mikście.

W sezonie 2021/22 odbywała się jeszcze jedna ważna impreza – Mistrzostwa Świata w lotach narciarskich. Także na niej młody zawodnik pokazał się ze swojej najlepszej strony. Podczas konkursów rozgrywanych na Vikersundbakken został indywidualnym wicemistrzem świata w lotach narciarskich, a także mistrzem świata w drużynie. Również w Vikersund poprawił swój rekord życiowy – 11 marca 2022 roku przeleciał 245m.

Źródło: informacja własna

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s