Top 10 podium panów w sezonie 2021/22

Sezon 2021/22 to już historia. Wszyscy fani skoków narciarskich niecierpliwie czekają już na kolejną edycję Pucharu Świata, a także na rozpoczęcie Letniego Grand Prix. Dzisiaj chcemy was jeszcze na moment zabrać w podróż po minionej zimie i przypomnieć najciekawsze podia wśród mężczyzn.

Nizny Tagil (20.11.2021r.) – konkurs indywidualny

Pierwsze podium w minionym Pucharze Świata nie było żadnym zaskoczeniem. Znaleźli się na nim zawodnicy, którzy także w sezonie 2020/21 prezentowali dobrą formę. Zwycięzcą i jednocześnie pierwszym liderem PŚ został Karl Geiger. Drugie miejsce zajął Ryoyu Kobayashi, natomiast trzeci był Halvor Egner Granerud.

Ruka (28.11.2021r.) – konkurs indywidualny

Drugi konkurs w Ruce przyniósł Anze Laniskowi pierwsze zwycięstwo w karierze. Stanowiło również wstęp do naprawdę udanego sezonu, w czasie którego prezentował on równą, wysoką formę. Czołową trójkę uzupełnili wówczas dwaj Niemcy – Karl Geiger i Markus Eisenbichler.

Wisła (05.12.2021r.) – konkurs indywiduwalny

Jan Hoerl to kolejny zawodnik, który w minionym sezonie Pucharu Świata doczekał się pierwszego zwycięstwa w swojej karierze. Już wcześniej prezentował wysoką formę i meldował się w czołowej trójce, jednak na premierową wygraną musiał poczekać do konkursu w Wiśle rozegranego w grudniu 2021 roku. Oprócz Austriaka na podium stanęli wówczas Marius Lindvik oraz Stefan Kraft.

Bischofshofen (06.01.2022r.) – konkurs indywidualny

Wydawało się, że będący w znakomitej formie Ryoyu Kobayashi po raz kolejny przejdzie w tym sezonie do historii, zostając pierwszym skoczkiem, który dwukrotnie wygrał wszystkie cztery konkursy wchodzące w skład Turnieju Czterech Skoczni. Na drodze fenomenalnego Japończyka stanął jednak Daniel Huber, który pierwszym zwycięstwem w swojej karierze pokrzyżował mu plany. Austriak cieszył się z wygranej, a wraz z nim na podium znaleźli się Halvor Egner Granerud i Karl Geiger.

Pekin (06.02.2022r.) – konkurs indywidualny na skoczni normalnej

Rozstrzygnięcia olimpijskie na normalnej skoczni były zaskoczeniem dla wielu kibiców. Przed konkursem zapewne nikt nie obstawiłby takiej trójki, jaka ostatecznie stanęła na podium. I o ile złoty medal Ryoyu Kobayashiego raczej nikogo nie zdziwił, to dwa pozostałe krążki trafiły do skoczków, którzy nie byli stawiani w gronie faworytów. Srebro zdobył bowiem Manuel Fettner, natomiast brąz wywalczył Dawid Kubacki.

Pekin (07.02.2022r.) – konkurs drużyn mieszanych

Jeśli konkurs mężczyzn na skoczni normalnej można określić zaskakującym, to konkurs drużyn mieszanych należy określić szokującym. Za sprawą licznych dyskwalifikacji wśród kobiet, jest to prawdopodobnie najbardziej zadziwiająca czołowa trójka w przekroju całego sezonu. Wprawdzie zwycięzcami okazali się Słoweńcy, co nie jest niczym dziwnym, natomiast dwa pozostałe miejsca na podium zajęły drużyny, które w normalnych warunkach nie miałyby szans się tam znaleźć. Srebro trafiło bowiem do Rosji, natomiast brąz wywalczyli Kanadyjczycy.

Oslo (06.03.2022r.) – konkurs indywidualny

Konkurs indywidualny w Oslo, zaliczany do cyklu Raw Air, przyniósł powrót na najwyższy stopień podium skoczka, który w ostatnim czasie zmagał się z wieloma przeciwnościami. Mowa oczywiście o Danielu Andre Tande, który w sezonie 2020/21 uległ poważnemu upadkowi. Ucierpiał na nim zarówno fizycznie, jak i psychicznie, jednak udało mu się wrócić do dobrej kondycji, co prezentował przez większą część dopiero co zakończonego sezonu. Wszystkich kibiców, szczególnie tych norweskich musi cieszyć jego powrót na szczyt i wygrana na własnej ziemi. Oprócz niego na podium stanęli wówczas Anze Lanisek oraz Stefan Kraft.

Vikersund (12.03.2022r.) – konkurs indywidualny

Miniony sezon stał pod znakiem dwóch dużych imprez – igrzysk olimpijskich w Pekinie oraz Mistrzostw Świata w Lotach w Vikersund. Po rozegraniu czterech serii konkursowych zwycięzcą okazał się reprezentant gospodarzy Marius Lindvik, któremu zarówno na IO, jak i na MŚwL udało się wywalczyć indywidualnie złote medale. Srebro zdobył Timi Zajc, natomiast brąz wywalczył Stefan Kraft.

Planica (25.03.2022r.) – konkurs indywidualny

W tym zestawieniu nie mogło zabraknąć historycznego konkursu w Planicy, w którym na czterech czołowych miejscach znaleźli się reprezentanci jednego kraju. Takie sytuacje zdarzają się niezwykle rzadko, w dodatku to gospodarze mogli się cieszyć z zajęcia całego podium i jeszcze jednego miejsca tuż za nim. Dodatkowo pierwszą wygraną w karierze zapisał na swoim koncie Ziga Jelar, co znacznie pomogło mu w zdobyciu małej Kryształowej Kuli za klasyfikację generalną lotów narciarskich. Oprócz niego w czołowej trójce znaleźli się również Peter Prevc i Anze Lanisek, a tuz za podium uplasował się Timi Zajc.

Planica (27.03.2022r.) – konkurs indywidualny

Ostatni konkurs w sezonie padł łupem Mariusa Lindvika, który całą zimę prezentował równą, wysoką formę. Drugie miejsce dość niespodziewanie zajął Yukiya Sato. Japończyk przez większą część sezonu spisywał się raczej przeciętnie, ale w końcówce sezonu jego forma poszybowała w górę. Na trzecim miejscu uplasował się z kolei Peter Prevc.

źródło: informacja własna

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s