Bio numeru 8 klasyfikacji generalnej PŚ Pań 2021/22 – Yūki Itō

fot. fis-ski.com

Yūki Itō była jedną z dwóch japońskich zawodniczek, które uplasowały się w pierwszej dziesiątce klasyfikacji generalnej Pucharu Świata w sezonie 2021/22. Jej nazwisko na pewno nie jest obce fanom skoków narciarskich, jednak chętnie powiemy wam więcej o tej zawodniczce…

Yūki Itō (jap. 伊藤有希) urodziła się 10 maja 1994 roku w Shimokawie. Na arenie międzynarodowej zadebiutowała podczas konkursów Pucharu Kontynentalnego Pań 5 marca 2007 roku w Zaō w Japonii, gdzie zajęła 17. miejsce. Już dzień później, 6 marca 2007 roku była w pierwszej piątce. Podczas finałowego weekendu w Sapporo tydzień później Yūki Itō plasowała się kolejno na 4. i 3. miejscu. W czasie czterech konkursów zawodniczka uzbierała 169 punktów.

W kolejnych sezonach jej kariera nabierała rozpędu. W 2011 roku w Otepää po raz pierwszy została medalistką Mistrzostw Świata Juniorów – zajęła 3. miejsce w konkursie indywidualnym. W 2012 roku w Erzurum i 2014 roku w Val di Fiemme/Predazzo zdobyła także złote medale MŚJ w rywalizacji drużynowej. Yūki Itō jest pięciokrotną medalistką Mistrzostw Świata. W 2013 roku podczas MŚ w Val di Fiemme/Predazzo wraz z drużyną zdobyła złoty medal w rywalizacji mikstów. Dwa lata później w Falun wywalczyła srebro w konkursie indywidualnym oraz brąz w konkursie drużyn mieszanych. W 2017 roku w Lahti powtórzyła ten wyczyn i ponownie zajęła drugie miejsce podczas konkursu indywidualnego oraz trzecie z drużyną w rywalizacji mikstów. 3-krotnie uczestniczyła w Igrzyskach Olimpijskich, a najlepszy rezultat uzyskała w swoim debiucie podczas konkursu w Soczi, gdzie zajęła 7. miejsce. W swojej karierze Yūki Itō 22 stawała na podium podczas zawodów indywidualnych najwyższej rangi, z czego 5-ciokrotnie na jego najwyższym stopniu. Wszystkie zwycięstwa odniosła podczas drugiej połowy sezonu 2016/17. Był to najlepszy etap w jej karierze. Zgromadziła wtedy 1208 punktów i zajęła 2. miejsce w klasyfikacji generalnej PŚ.

Sezon 2021/22

W minionym sezonie wywalczyła 449 punktów do klasyfikacji generalnej, dzięki czemu uplasowała się na 8. pozycji. Do inauguracyjnego konkursu w Niżnym Tagile nie zdołała się jednak zakwalifikować. Podczas kolejnych konkursów zajmowała lokaty w drugiej i trzeciej dziesiątce, aż nastąpiło przełamanie. Od konkursów w Willingen zawodniczka nie opuszczała czołowej dziesiątki, z jednym wyjątkiem – w ostatnim konkursie w sezonie zajęła 14. miejsce. Jej najlepszy występ to 3. lokata podczas konkursu w Oslo 6 marca 2022 roku. Konkursy w Norwegii były także częścią żeńskiej edycji turnieju Raw Air, w którym to Japonka zajęła 5. miejsce w generalnej klasyfikacji. W sezonie 2021/22 mogliśmy obserwować także najważniejszą imprezę czterolecia – Igrzyska Olimpijskie. Podczas konkursu indywidualnego Itō zajęła 13. miejsce, zaś w konkursie drużyn mieszanych, który po raz pierwszy był rozgrywany na IO, znalazła się w drużynie, która zajęła 4. miejsce. Japonka po raz pierwszy od sezonu 2011/12 wystartowała także w konkursach Pucharu Kontynentalnego, co było spowodowane przerwą w kalendarzu Pucharu Świata. W konkursach w Innsbrucku zajęła 3. i 12. lokatę.

Źródło: informacja własna

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s