Skok Kulturowy – Od Marusarza do Małysza

Zapraszamy na kolejną odsłonę Skoku Kulturowego, w którym dziś krótka recenzja książki „Od Marusarza do Małysza” Wojciecha Szatkowskiego.

foto: historiawisly.pl

Dalekie skoki, wygrane i rekordy bite przez Adama Małysza sprawiły, że kraj ogarnęła Małyszomania, a skoczka z Wisły znał w Polsce każdy. Książka Szatkowskiego to przekrój wydarzeń, które miały wpływ na fenomen skoków i rozwój tej dyscypliny. Jak wskazuje tytuł, zaczyna od ery Stanisława Marusarza – wicemistrza świata z 1938, który stał się objawieniem skoków w Polsce. Po drodze autor przybliża sylwetki między innymi Wojciecha Fortuny, Piotra Fijasa, Antoniego Łaciaka, Stanisława Gąsienicy-Daniela i Stanisława Bobaka. W końcu dochodząc do czasów orła z Wisły i przełomu w podejściu do skoków, ale też do kibicowania. Nigdy wcześniej w Polsce skoki nie miały tak wielkiej wagi jak podczas kariery Małysza. To właśnie wtedy w prawie każdym domu na stałe zagościł Puchar Świata, towarzyszący Polakom co weekend. Śledzenie poczynań polskiego reprezentanta przybrało rangę tradycji i hobby, które nazwano Małyszomanią.

Książka nie tylko porusza kwestie występów na skoczni, ale też losy po zakończeniu karier i wątki związane z legendami polskich skoków, jak chociażby budowę skoczni imienia Adama Małysza w Wiśle, które dziś jest ważnym punktem na mapie Pucharu Świata i Letniego Grand Prix.

Oprócz życiorysów polskich skoczków wszechczasów, znajdziemy w niej relacje z historycznych konkursów, wspomnienia, czy informacje o skoczniach, tych bardziej i mniej znanych, w cyklu „Najpiękniejsze skocznie świata”, w którym obok obiektu w Wiśle – Malince, masa innych ważnych kompleksów i ośrodków z całego globu. Jeśli jeszcze nie czytaliście, to nadrabiajcie koniecznie w oczekiwaniu na lato!

źródło: informacja własna

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s