Bio numeru 9 klasyfikacji generalnej PŚ 2021/22 – Jan Hörl

Jan Hörl w minionym sezonie był drugim najlepszym Austriakiem, jeśli pod uwagę weźmiemy klasyfikację generalną. Miejsca ustąpił jedynie starszemu i bardziej utytułowanemu Stefanowi Kraftowi. Poniżej znajdziecie najważniejsze informacje o Janie Hörlu, dla którego sezon 2021/22 był najlepszym sezonem w karierze…

Zawodnik pochodzący z Bischofshofen urodził się 16 października 1998 roku. Na arenie międzynarodowej zadebiutował podczas zawodów FIS Cup w Zakopanem w styczniu 2017 roku. Zajął wtedy 45. i 63. miejsce. W kolejnym sezonie, w roku 2018, w Kanderstegu zajął 5. miejsce w konkursie indywidualnym, 2. lokatę w konkursie drużynowym, a także 3. w rywalizacji drużyn mieszanych. 24 lutego 2018 roku w Villach zajął 3. miejsce podczas konkursu FIS Cup i tym samym zdobył pierwsze punkty na tym poziomie. W marcu tego samego roku w Renie zadebiutował podczas konkursów Pucharu Kontynentalnego, które ukończył w czwartej dziesiątce. Pierwsze punkty w LPK zdobył 7 lipca 2018 roku w Kranju (19. pozycja). W zawodach najwyższej rangi zadebiutował podczas LGP w Hakubie 24 sierpnia 2018 roku, gdzie zajął 35. miejsce. Następnego dnia zdobył już pierwsze punkty uzyskując 26. lokatę. W Pucharze Świata zadebiutował 4 stycznia 2019 roku na zawodach w Innsbrucku podczas TCS, gdzie zajął 29. pozycję.

Dwukrotnie uczestniczył w Mistrzostwach Świata w narciarstwie klasycznym. W Seefeld w 2019 rywalizował w konkursie na skoczni normalnej, gdzie zajął 44. miejsce. Dwa lata później, w Oberstdorfie został sklasyfikowany na 10. miejscu w konkursie indywidualnym na skoczni dużej. Podczas tych MŚ wraz z drużyną zdobył srebrny medal. Najlepszym sezonem w karierze był ten zakończony niedawno, o którym w skrócie przeczytacie poniżej…

Sezon 2021/22

Dla Jana Hörla miniony sezon był naprawdę dobry. 9. miejsce w klasyfikacji generalnej i 662 pkt na koncie jest najlepszym wynikiem w jego karierze, a to nie jedyne (i nie największe) z osiągnięć w tym sezonie. Podczas Pucharu Świata w Wiśle 5 grudnia 2021 roku po raz pierwszy stanął na najwyższym stopniu podium. Kilka tygodni później, podczas ostatniego z trzech konkursów rozgrywanych na skoczni w Bischofshofen ponownie stanął na „pudle”, tym razem na najniższym jego stopniu. W konkursach, w których uczestniczył zawsze kwalifikował się do drugiej serii, a 11. razy był klasyfikowany w pierwszej dziesiątce. W klasyfikacji generalnej Pucharu Świata w lotach narciarskich zajął 28. miejsce. Podczas ostatniego weekendu sezonu w Planicy ustanowił swój obecny rekord życiowy, który wynosi 233m. Nie obserwowaliśmy go jednak podczas Mistrzostw Świata w lotach, które odbywały się w Vikersund.

Podczas sezonu 2021/22 mogliśmy emocjonować się rywalizacją zawodników podczas wielu różnego rodzaju turniejów. W klasyfikacji generalnej Turnieju Czterech Skoczni Jan Hörl zajął 8. miejsce, w Raw Air został sklasyfikowany na 13. pozycji, 33. lokatę zajął w Willingen Six, a na 22. miejscu znalazł się w klasyfikacji generalnej cyklu Planica 7.

Zdecydowanie najważniejszą imprezą sezonu były jednak Zimowe Igrzyska Olimpijskie w Pekinie. Austriacki skoczek był debiutantem na tej prestiżowej imprezie. W konkursie indywidualnym na skoczni normalnej zajął on 19. miejscu, zaś na skoczni dużej miejsce 9. Hörl znalazł się także w składzie drużyny, która zdobyła złoty medal olimpijski podczas konkursu drużynowego, co zdecydowanie jest największym sukcesem w karierze tego młodego skoczka.

Źródło: informacja własna

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s