Bio numeru 10 Klasyfikacji Generalnej PŚ – Cene Prevc

Cene Prevc jest niewątpliwie znany każdemu kibicowi skoków. Ten zawodnik wielokrotnie plasował się na wysokich miejscach i był ważną częścią słoweńskiego teamu podczas zawodów drużynowych. Poznajcie go nieco bliżej!

Cene Prevc urodził się 12 marca w Słoweńskim Kranju. Reprezentuje klub SK Triglav Kranj. Zawodnik na swoim koncie ma wiele prestiżowych tytułów; jest m.in. drużynowym srebrnym medalistą Zimowych Igrzysk Olimpijskich 2022 z 2022 roku. Podczas swojej kariery wywalczył także medale Mistrzostw Świata Juniorów 2014 i 2015, MŚJ w narciarstwie klasycznym 2013, czy Zimowego Festiwalu Młodzieży Europy.

Swoje pierwsze kroki na arenie międzynarodowej stawiał początkiem 2011 roku, gdzie znalazł się na 15. pozycji konkursu z cyklu FIS Cup. Dzięki dodatkowym dwóm startom, które klasyfikowały go w ścisłej czołówce, zdołał zwyciężyć w klasyfikacji generalnej trzecioligowych zmagań w sezonie 2011/12. W styczniu 2012 w Bischofshofen zadebiutował w zawodach Pucharu Kontynentalnego, gdzie objął dalekie 56. miejsce. W tym samym roku zdobył jednak pierwsze punkty LPK. Początkiem 2013 roku dostał szansę na zaprezentowanie się w kwalifikacjach zawodów PŚ w Innsbrucku i Bischofshofen, ale jego dyspozycja nie pozwoliła na uplasowanie się wśród pięćdziesiątki. Rok pózniej, 21 marca, w Planicy zdołał zadebiutować w konkursie, w którym zdobył pierwsze punkty plasując się na szesnastej pozycji.

Następne sezony skupiały jego uwagę na zawodach niższej rangi; wielokrotnie odnosił on sukcesy na arenie międzynarodowej cyklu PK. Rywalizacja ze światową czołówką zdarzała się sporadycznie.

SEZON 2021/2022

Miniona zima należała zdecydowanie do jednej z tych bardziej udanych dla Słoweńca. Cene na swoim koncie zgromadził łącznie 657 punktów startując w dwudziestu pięciu konkursach. Do najważniejszych osiągnieć sezonu należy na pewno przypisać mu drużynowe srebro na Igrzyskach Olimpijskich, czy podium Pucharu Świata pod koniec stycznia w Willingen (3. miejsce), gdzie tym samym po raz pierwszy stanął na podium cyklu. Wielokrotnie plasował się on również w czołowej dziesiątce. Zaliczył solidne występy w cyklu Raw Air (7., 5., 6. pozycja), oraz podczas lotów narciarskich (7. miejsce).

źródło: FIS/wikipedia/informacja własna

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s