Podsumowanie EYOF 2022

Za nami zmagania podczas Zimowego Olimpijskiego Festiwalu Młodzieży Europy Vuokatti 2022. EYOF w skokach narciarskich odbywał się w fińskim Lahti od 22 do 25 marca 2022. Zapraszamy na podsumowanie imprezy!

We wtorek, 22 marca zmagania rozpoczęto na treningu dla panów i pań na skoczni o rozmiarze HS100. Sumując noty za oba skoki w treningu, najlepiej spisał się Słoweniec Maksim Bartolj (93,5 oraz 94 metry), tuż za nim uplasował się Louis Obersteiner z Austrii (96 i 92,5 metra), a trzecie miejsce po zsumowaniu not za dwa skoki uzyskał Polak Jan Habdas (90 i 96 metrów). Pozostali Polacy: Marcin Wróbel (88 i 90 m), Tymoteusz Amilkiewicz (86 i 85 m), Klemens Joniak (84 i 83 m).

Wśród Pań równych sobie nie miała najmłodsza zawodniczka z rodziny Prevc – Nika, która oddała próby o odległościach kolejno 94,5 oraz 95,5 metra. Kolejne miejsca zajęły Michelle Goebel z Niemiec (89,5 oraz 89 metrów) i Austriaczka Julia Muehlbacher (88 i 86 metrów). Podczas sesji treningowej na rozbiegu nie oglądaliśmy reprezentanki Polski, Natalii Słowik, która w tym samym dniu mierzyła się w zawodach w swojej drugiej konkurencji – kombinacji norweskiej. 

23 marca odbyła się seria próbna i konkurs panów. W serii próbnej rozegranej z 16. belki startowej dominował Maksim Bartolj – reprezentant Słowenii, który wylądował na 95 metrze i tym samym wyprzedził Austriaka Jonasa Schustera (94,5 m) i Słoweńca Gorazda Zavrsnika (93,5 m). Piąte miejsce zajął Jan Habdas, najlepszy z Polaków, po skoku na odległość 91,5 m. Pozostali Polacy: 17. Tymoteusz Amilkiewicz – 88,5 m, 19. Marcin Wróbel – 87,5 m, 28. Klemens Joniak – 83,5 m.

W konkursie panów, rozegranym w całości z 15. belki startowej, zwyciężył Jonas Schuster. Reprezentant Austrii triumfował po skokach na odległość 95 m oraz 94,5 m. Srebrny medal wywalczył Jan Habdas (96 m i 95 m), a brązowy Niemiec Ben Bayer (91 m i 92,5 m). Pozostali Polacy: 17. Tymoteusz Amilkiewicz – 87,5 m, 25. Klemens Joniak – 85 m.

24 marca odbyły się natomiast zmagania pań. W serii próbnej najdalej poszybowała Słowenka Nika Prevc. Mistrzyni świata juniorek oddała próbę na odległość 95,5 metra i dzięki temu wyprzedziła reprezentantkę Niemiec Michelle Goebel (86,5 m) oraz Norweżkę Norę Midtsundstad (86 m). Reprezentantka Polski – Natalia Słowik, oddała skok na odległość 79 m i zajęła 18. lokatę.

W konkursie, przeprowadzonym w pełni z 22. platformy startowej, swoją dominację podkreśliła Nika Prevc. Reprezentantka Słowenii zwyciężyła dzięki skokom na odległość 95 m oraz 97 m. Srebro zdobyła Norweżka Nora Midtsundstad (92 m, 89,5 m), a brąz Szwajcarka Sina Arnet (87,5 m, 90 m). Trzynaste miejsce zajęła Natalia Słowik po skokach o odległościach 79,5 m i 82,5 m.

Tego samego dnia odbył się również konkurs drużynowy panów. Reprezentanci Austrii wygrali konkurs w składzie:  Louis Obersteiner, Andre Fussenegger, Raffael Zimmermann, Jonas Schuster. Srebro zdobyli Polacy w składzie: Tymoteusz Amilkiewicz, Klemens Joniak, Marcin Wróbel oraz Jan Habdas. Brązowe medale zdobył zespół z Niemiec w składzie: Adrian Tittel,  Jannik Faisst, Simon Steinbeisser, Ben Bayer. W nieoficjalnej klasyfikacji indywidualnej konkursu najlepszy okazał się Jan Habdas.

Zmagania w skokach narciarskich na EYOF 2022 zamknął konkurs drużyn mieszanych. W mikście nie oglądaliśmy zespołu z Polski – na EYOF pojechała tylko jedna Polka. Reprezentacja Słowenii wygrała konkurs w składzie: Tinkara Komar, Gorazd Zavrsnik, Nika Prevc, Maksim Bartolj, srebro wywalczyła Austria: Julia Muehlbacher, Louis Obersteiner, Sophie Kothbauer, Jonas Schuster, a brąz Szwajcaria w składzie: Sina Arnet, Yanick Wasser, Emely Torazza, Lean Niederberger. Szwajcaria wyprzedziła czwarty zespół z Niemiec o 8,5 pkt.

Pełne wyniki można znaleźć na oficjalnej stronie wydarzenia: https://eyof2022.fi/

Źródło: EYOF 2022

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s