Skoczkowie, którym kontuzja zniszczyła karierę – Kenneth Gangnes

Kenneth Gangnes to jeden z wielkich talentów norweskich skoków narciarskich. To też jeden z największych pechowców – liczne kontuzje pokrzyżowały jego obiecującą karierę.

Gangnes debiutował w 2005 roku w FIS Cupie, jeszcze w tym samym sezonie wystąpił po raz pierwszy w Pucharze Kontynentalnym, a w 2008 zaprezentował się premierowo w Pucharze Świata i Letnim Grand Prix.

Szybki rozwój kariery przystopowała pierwsza kontuzja. W maju 2010 w wyniku upadku podczas treningu zerwał więzadło krzyżowe w prawym kolanie, co na ponad pół roku uniemożliwiło mu starty i treningi. Wrócił na belkę startową w 2011 roku i szybko zdobył pucharowe punkty. Punktował też w Pucharze Kontynentalnym. gdzie stawał na podium i skończył sezon na 2. miejscu klasyfikacji generanej.

W 2013 roku kolejna kontuzja przekreśliła jego starty. Podczas Letniego Grand Prix w Hinzenbach upadł i znowu zerwał więzadła. Wrócił latem 2014 roku, by zimą pokazać się z niezłej strony w PŚ. Potem stawał na podiach LGP, a w 2015 roku pierwszy raz znalazł się w TOP3 PŚ. Następnego dnia w Lillehammer świętował wygraną w zawodach elit. Jeszcze w tym samym sezonie cieszył się z medali Mistrzostw Świata w Lotach. Niestety, świetna dyspozycja nie trwała długo.

2017 rok i kolejna, pogłębiająca się kontuzja. Więzadła zerwane po raz trzeci, tym razem w lewej nodze. Do tego uszkodzona łąkotka i kolejne wyeliminowanie ze skoków na długi czas. Wrócił, skakał świetnie latem i znowu uszkodził lewe kolano. Planowany na 2018 rok powrót uniemożliwiła kontuzja uda. To ostatecznie zadecydowało o zakończeniu kariery skoczka i rozpoczęciu pracy w sztabie.

Norweg był bardzo obiecującym zawodnikiem. Podczas przeplatanej licznymi kontuzjami kariery prezentował wysoki pozom, stając na podium PŚ i imprez rangi mistrzowskiej. Został wicemistrzem świata w lotach narciarskich, mistrzem w drużynie, znalazł się też w TOP3 klasyfikacji generalnej PŚ.

źródło: informacja własna/FIS/Wikipedia

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s