Jeżeli zagłębimy się w źródła dotyczące Krynicy-Zdrój znajdziemy informacje mówiące o dwóch, a nawet czterech skoczniach. Obecnie żadna skocznia w tym mieście nie istnieje.

Nazwa skoczni: Góra Krzyżowa
Data budowy: 1924
Data przebudowy: 1927
Punkt K: K-55
Rekord skoczni: 65m – Bengt Simonsen, 02.02.1928r.
fot.: skisprungschanzen.com
Pierwsze wzmianki na temat krynickich skoczni wskazują, że już na początku lat 20. XX wieku odbywały się tam mistrzostwa Polski w skokach narciarskich – w 1924 i 1925 roku miało to miejsce na prowizorycznym obiekcie na Górze Krzyżowej, który ze względu na zbyt płaski zeskok nie został jednak przyjęty z entuzjazmem. Oba konkursy o tytuł mistrza Polski wygrał Henryk Mückenbrunn. W 1924 roku przed Tadeuszem Zaydelem i Andrzejem Krzeptowskim II, a rok później przed Aleksandrem Rozmusem oraz Szczepanem Witkowskim.
Już w 1927 roku rozpoczęto prace nad nową skocznią na Górze Krzyżowej, a autorem projektu był inż. Roman Loteczko. Obiekt posiadał 32-metrową wieżę najazdową (najwyższą w Europie), a długość rozbiegu liczyła 100m. W momencie powstania była to największa skocznia w Polsce i jedna z największych na Starym Kontynencie.
W styczniu 1928 roku na nowo wybudowanym obiekcie odbyły się inauguracyjne zawody, w których wzięli udział m. in. najlepsi skoczkowie Djurgårdens IF ze Sztokholmu. Już w 1929 roku skocznia gościła Międzynarodowy Konkurs Skoków, a w 1939 – Akademickie Mistrzostwa Świata.

W czasie II wojny światowej niemieckie wojska zniszczyły krynicką skocznię, która nie została już potem odbudowana. Dopiero w 2019 roku grupa ludzi z Leśnego Zakładu Doświadczalnego Uniwersytetu Rolniczego w Krakowie przygotowała ścieżkę edukacyjną w okolicach byłej skoczni. Wcześniej ten teren został oczyszczony zarośli, wytyczono ścieżki, które ogrodzono drewnianymi barierkami, a także postawiono tabliczkę informującą o dawnym obiekcie.
fot.: skisprungschanzen.com
Poza skocznią na Górze Krzyżowej wiemy o istnieniu obiektów przy ul. Leśnej oraz na zboczu góry Iwonka.
Skocznia narciarska przy ul. Leśnej
Nazwa skoczni: Jasiennik
Data budowy: 1935
Data modernizacji: 1950
Punkt K: K-45
Rekord skoczni: 48m – Jan Chlebda, 05.03.1950r.
Mała skocznia konkursowa, która istniała przy ul. Leśnej w Krynicy-Zdroju została wybudowana w 1935 roku według projektu inż. Bukowskiego, zaś w 1950 przebudowano ją na większą według projektu Stanisława Marusarza. Obiekt uległ jednak zniszczeniu i szybko zaprzestano skoków na nim. Aktualnie teren po skoczni jest w posiadaniu Uniwersytet Rolniczego w Krakowie. W 2014 roku byli sportowcy wystosowali list do rektora uczelni z prośbą o pomoc w odbudowie skoczni i podtrzymaniu tradycji skoków narciarskich na terenie Beskidu Sądeckiego. Prośba nie została rozpatrzona pozytywnie, a skocznia w Krynicy-Zdroju nadal jest tylko marzeniem.
Iwonka
Nazwa skoczni: Iwonka
Punkt K: K-15

O tej skoczni nie ma zbyt wielu informacji. Wiadomo, że w latach 30. na zboczu góry Iwonka funkcjonował nieduży obiekt, którego używano w celach treningowych i rekreacyjnych. Wiele wskazuje na to, że ta konkretna skocznia została uwieczniona w kronice filmowej z Krynicy z 1937 roku. Mieszkańcy we wspomnieniach mówią o istnieniu niewielkiej skoczni, która istniała po II wojnie światowej ok. 500 metrów dalej od omawianej Iwonki.
fot.: skisprungschanzen.com
Źródło: informacja własna, skisprungschanzen.com