Podsumowanie FC w Oberhofie

Za nami weekend najniższej rangi zawodów FIS w niemieckim Oberhofie! Wśród pań najlepsze skoki oddawały Anna Hoffmann oraz Anna Twardosz, wśród panów triumfowali Claudio Haas i Mika Schwann.

Sobota, 26 marca

Weekendową rywalizację w Oberhofie rozpoczęliśmy konkursem pań, który poprzedził trening oraz seria próbna. Podczas serii treningowej skoki oddało 14 zawodniczek, wszystkie z pań startowały z 32. belki. Najlepszy skok oddała reprezentantka Szwajcarii, Sina Arnet, która wylądowała na 88. metrze. Druga była Anna Hoffmann (80.5 m), trzecia Paige Jones (80 m). Najlepiej wśród Polek poradziła sobie Kamila Karpiel (78 m i 4. miejsce). W serii próbnej wystartowało 15 zawodniczek, Sina Arnet ponownie popisała się najlepszym skokiem na odległość 90 metrów. Druga była Klara Lebelt (84.5 m), a trzecie miejsce zajęła Paige Jones (80 m). Najlepszą z Polek tym razem okazała się Anna Twardosz (83 m i 4. miejsce). Seria próbna rozegrana została w całości z 34. belki startowej.

W pierwszej serii konkursowej na starcie pojawiło się 15 zawodniczek z 6 państw, w tym trzy reprezentantki Polski. W konkursie nie wystartowała jedynie Niemka, Maike Tyralla. Wiatr nie sprawiał dziś zawodniczkom większych problemów, obyło się też bez zmian belki i upadków. Na półmetku rywalizacji na prowadzenie wysunęła się Anna Hoffmann, która skokiem na 94.5 metra wyprzedziła drugą Paige Jones (90 m) o 5.3 punktu. Trzecia była Sina Arnet (87 m). Najlepsza z Polek, Anna Twardosz (87.5 m), zajmowała po pierwszej serii piątą lokatę, Kamila Karpiel (83.5 m) była ósma, a Joanna Szwab jedenasta (77 m). Ostatecznie, to Anna Hoffmann (94.5 m/ 96 m) zatriumfowała w sobotniej rywalizacji pań. Druga Sina Arnet (87 m/ 88 m), traciła do liderki aż 16.8 punktu. Trzecia była Annika Belshaw (88.5 m/ 89 m).

Polki poradziły sobie następująco:
5. Anna Twardosz (87.5 m/ 88 m)
8. Kamila Karpiel (83.5 m/ 84 m)
10. Joanna Szwab (77 m/ 83 m)

Po rywalizacji pań, przyszedł czas na zawody FIS Cup panów. Podobnie jak u kobiet, konkurs poprzedziły seria treningowa oraz seria próbna. W treningu panowie startowali z 18. (3 zawodników) oraz 20. (38 zawodników) belki, a najlepszy skok oddał Vilho Palosaari (99 m). Drugi był Markus Rupitsch (102 m), a trzeci Maximilian Steiner (99 m). Najlepszy z Polaków, Marcin Wróbel, wylądował na 95 metrze. W serii próbnej najlepiej spisał się Louis Obersteiner, który skokiem na 100 metrów, wyprzedził drugiego Maximiliana Steinera (96.5 m) o 2.8 punktu. Trzeci był Jonas Schuster (101 m). Tym razem, najwyżej z biało-czerwonych uplasował się Mateusz Gruszka (92 m). W serii próbnej panowie skakali z 19. belki startowej.

W konkursie mężczyzn wystartowało 44 zawodników, w tym pięciu Polaków. Panowie oddawali swoje skoki z 19. (35. zawodników) oraz 20. (6 zawodników) belki startowej. Na półmetku rywalizacji na prowadzenie wyszedł reprezentant gospodarzy, Claudio Haas (99.5 m). Tuż za nim uplasowało się aż dziewięciu Austriaków z Miką Schwannem (94 m) na czele. Trzech zawodników zostało zdyskwalifikowanych za nieprzepisowy kombinezon – byli to Jonas Schuster, Tuomas Kinnunen oraz Logan Gundry. Do finału awansowało czterech Polaków – Jarosław Krzak (71 m) zakończył rywalizację na 34. miejscu. Ostatecznie, w sobotnim konkursie zatriumfował Claudio Haas (99.5 m/ 94.5 m). Drugi Mika Schwann (94 m/ 95.5 m) tracił do wygranego 0.3 punktu. Trzeci stopień podium zajął Clemens Leitner (95 m/ 92 m). W serii finałowej zawodnicy oddawali skoki z 19. belki startowej.

27 marca

Niedziela, podobnie jak sobota, rozpoczęła się konkursem kobiet, który poprzedziła seria próbna. Najlepsza próba należała do Paige Jones. Amerykanka skokiem na 94 metry, wyprzedziła drugą Annikę Belshaw (94 m) o 3.8 punktu. Trzecia była Anna Hoffmann. Serię próbną przeprowadzono z 34. (8 zawodniczek) oraz 36. (7 zawodniczek) belki startowej. Wśród reprezentantek Polski, najlepsza okazała się Anna Twardosz, która skokiem na 92 metry zapewniła sobie czwarte miejsce.

Pierwsza seria konkursowa przeprowadzona została bez większych problemów, wszystkie zawodniczki startowały z 34. belki. Na półmetku rywalizacji na prowadzenie wyszła Anna Twardosz. Polka po skoku na 92.5 metra wyprzedziła drugą Sinę Arnet (92 m) o zaledwie 1.9 punktu. Trzecia była Paige Jones z odległością 94.5 metra. Kamila Karpiel (87.5 m) po pierwszej serii uplasowała się na miejscu szóstym, Joanna Szwab (75.5 m) była dwunasta. Finalnie, to właśnie Anna Twardosz (92.5 m/ 97 m) okazała się najlepszą zawodniczką niedzielnych zawodów. Na podium stanęły także Annika Belshaw (90 m/ 94 m) i Sina Arnet (92 m/ 93 m). Kamila Karpiel (87.5 m/ 95 m) zakończyła rywalizację na miejscu szóstym, Joanna Szwab (75.5 m/ 82.5 m) ostatecznie była jedenasta. Serię finałową rozegrano w pełni z 35. belki startowej.

Równo o 11:00 rozpoczęła się seria próbna przed konkursem panów, która została rozegrana z 17. (9 zawodników), 18. (7 zawodników) i 19. (27 zawodników) belki startowej. Najlepszy skok należał do reprezentanta Niemiec. Adrian Tittel (102.5 m) wyprzedził drugiego Erica Fuscha (98 m) o 3.1 punktu. Trzeci był Jonas Schuster (96 m). Najlepszy z Polaków, Jarosław Krzak (95.5 m) był dziewiąty w serii próbnej.

Pierwsza część konkursu przeprowadzona została z 17. belki startowej. Reprezentant Austrii, Mika Schwann, skokiem na 97 metrów zapewnił sobie prowadzenie na półmetku rywalizacji. Drugi był Claudio Haas (98.5 m), a trzeci Maximilian Steiner (100.5 m). Komplet Polaków awansował do drugiej serii konkursowej. W pierwszej serii konkursu zdyskwalifikowany za nieprzepisowy kombinezon został Lukas Nellenschulte. Triumf w niedzielnym konkursie mężczyzn padł finalnie łupem reprezentanta Austrii. Mika Schwann (97 m/ 101 m) wyprzedził drugiego Clemensa Leitnera (92.5 m/ 98 m) o 6.8 punktu. Trzeci Markus Rupitsch (95 m/ 96 m) tracił do lidera 8.6 punktu. W czołowej dziesiątce znalazło się siedmiu Austriaków oraz trzech Niemców. W finale dyskwalifikację otrzymał Tomas Kuisma. Seria finałowa rozegrana została z 17. belki startowej, przeciągała się ona jednak z powodu wiatru.