Zapomniane skocznie – Tremplin du Châble

Witamy w kolejnej odsłonie cyklu zapomniane skocznie. Dziś przybliżymy Wam nieco sylwetkę nieistniejącego już obiektu szwajcarskiego.

Tremplin du Châble była skocznią położoną w szwajcarskim miejscowości Sainte-Croix. Za datę jej otwarcia uważa się rok 1914, a pierwszym rekordzistą tego właśnie obiektu został William Calame (33 metry). Zaledwie osiem lat później, Tremplin du Châble została przebudowana po raz pierwszy, a nowy rekord padł łupem René Morarda, który oddał tam skok na 57 metrów.

(fot. Skisprungschanzen)

Druga przebudowa tej skoczni odbyła się w roku 1929. Niedługo po tym, w roku 1935, Tremplin du Châble została zniszczona podczas huraganu, a następnie odbudowana. Nowym punktem K stał się 65 metr. Ostatnia przebudowa skoczni odbyła się w 1973 roku, a punkt K przesunięty został na 87 metr. Cztery lata później, w roku 1977 na skoczni Tremplin du Châble zorganizowano pierwszą edycję mistrzostw świata juniorów w narciarstwie klasycznym. Sama skocznia była w użytku do lat 80. XX wieku, później jednak została zdemontowana. Oficjalnym rekordzistą tego nieistniejącego już obiektu jest Szwajcar, Georges Jaquiéry z odległością 87 metrów.

Źródło: skisprungschanzen

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s