Skok Kulturowy – Marusarz. Tatrzański Orzeł

Dziś przychodzimy do Was z serią, której dawno na naszej stronie nie było. Oficjalnie powracamy ze skokiem kulturowym! Dziś pod lupę weźmiemy film o polskiej legendzie skoków narciarskich oraz wielkiem patriocie, który niedawno miał swoją premierę.

Film „Marusarz. Tatrzański Orzeł” reżyserii Marka Bukowskiego miał swoją premierę w styczniu 2022 roku. Ten niespełna godzinny dokument opowiada w pigułce o historii sławnego polskiego skoczka narciarskiego, Stanisława Marusarza (w roli głównej Mateusz Janicki)

Głównym elementem tej ekranizacji jest wieczór sylwestrowy w Garmisch-Partenkirchen podczas Turnieju Czterech Skoczni, na który Stanisław został zaproszony wraz ze swoją wybranką. Podczas tego właśnie wieczoru, główny bohater ucieka myślami do wydarzeń w przyszłości, dzięki czemu widz może odnieść wrażenie, jak gdyby sam brał udział we wspomnieniach Marusarza. Podczas seansu możemy zajrzeć do czasów dzieciństwa Tatrzańskiego Orła, do jego startu w zawodach juniorów w Zakopanem w 1927, gdzie Marusarz stanął na ostatnim stopniu podium. Jednak, film skupia się na życiu Staszka nie tylko ze strony czysto sportowej. Ekranizacja ukazuje nam relacje łączące Marusarza z rodziną, a głównie z jego siostrą Helenką, która dzielnie wspiera marzenia starszego brata. Mamy też okazję zobaczyć, jak wyglądały losy polskiego skoczka w czasach II wojny światowej.

Sporym plusem jest tutaj dobór aktorów – filmowi Staszek i Helenka są niczym wyrwani z historycznych fotografii, dzięki czemu widzowie mają wrażenie, jak gdyby utknęli w „kartce z pamiętnika” Marusarza, a nie oglądali film biograficzny. Niestety, film ma też sporo minusów. Jednym z nich jest dość okrojona historia Tatrzańskiego Orła. Bez wątpienia, Stanisław Marusarz jest postacią kultową, nie tylko w świecie skoków narciarskich, a zamknięcie jego historii w niespełna godzinnym filmie może zostawić u widzów spory niedosyt. Ekranizacja pozostawia też kilka niedomówień – związek Helenki Marusarzównej ze sportem przedstawiony zostaje jako bardziej rekreacyjny, tymczasem warto wspomnieć, że siostra Staszka była siedmiokrotną mistrzynią Polski w zawodach alpejskich. Fani skoków narciarskich zauważyli także inny błąd – a mianowicie skok oddany stylem V, który wkroczył do świata skoków długo po czasach sportowej kariery Marusarza.

W tej wideo biografii Maruszarza nie zabrakło jednak dbania o szczegóły, takie jak komiks Koziołka Matołka, który Helenka otrzymała od Kornela Makuszyńskiego z dedykacją na najlepszej narciarki w Polsce, czy charakterystyczna gwara. Nie zapomniano także o zekranizowaniu momentu, który przyniósł Marusarzowi jeszcze większą rozpoznawalność, a więc jego historyczny skok w garniturze i krawacie w sylwestra podczas 14. Turnieju Czterech Skoczni.

Naszym zdaniem, „Marusarz. Tatrzański Orzeł” to film warty dodania do listy filmów do obejrzenia, szczególnie dla fanów tej wielkiej legendy!

Źródło: informacja własna

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s