Zapomniane skocznie – Kielce

Nie tylko Małopolska i Śląsk to siedziby skoczni narciarskich. Również województwo świętokrzyskie może pochwalić się swoim obiektem, zlokalizowanym w Kielcach. Co prawda, powinniśmy raczej powiedzieć, iż kiedyś mogło się pochwalić

foto: skisprungschanzen.com

Skocznia w Kielcach zlokalizowana była na szczycie Pierścienicy, szczytu w Górach Świętokrzyskich. Pierwotnie, została ona zbudowana z drewna, a jej inauguracja miała miejsce 14 lutego 1954 roku. Jej przebudowa odbyła się 16 lat później, w 1970 roku. Wtedy to nie tylko ją powiększono, ale także wieża najazdowo została zamieniona na betonową konstrukcję. Warto wspomnieć, iż należała ona do klubu KS Budowlani, a srebro w zawodach odbywających się na niej wygrał Wojciech Fortuna.

foto: skisprungschanzen.com

Odbyło się tak kilka zawodów, w tym ostatnie w 1977 roku. Punkt konstrukcyjny znajdował się na 46,5 metrze, a jej rekord to 45 metrów, ustanowione przez Stanisława Janika w 1970 roku. Niestety, po roku ’77, budowla ta stała nieużywana przez prawie 30 lat. Dlatego w 2006 roku zdecydowano się wyburzyć wieżę najazdową. Od tego czasu status skoczni to zniszczona i praktycznie nieistniejąca.

Skocznia ta gościła tylko około 10 konkursów, dlatego, iż rzekomo podczas wznoszenia jej popełniony został błąd, który mógł być niebezpieczny dla życia i zdrowia zawodników.

Źródło: skisprungschanzen.com/wikipedia.org

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s