PŚ Pań w Ljubnie – treningi dla Ursy Bogataj!

Przed nami pierwsza edycja Turnieju Sylwestrowego Pań, który ma zastąpić zawodniczkom trwający obecnie Turniej Czterech Skoczni. Pomimo faktu, że Panie o główną nagrodę, jaką jest Złota Sowa, będą walczyć tylko na jednej skoczni, na zawody zgłosiło się 70 zawodniczek. W treningach poprzedzających kwalifikacje najlepiej spisały się Ursa Bogataj.

I trening:

Pierwsza seria treningowa rozpoczęła się z 21. belki startowej, a próbom zawodniczek towarzyszyły podmuchy wiatru, który osiągał moc 0.1 m/s pod narty do nawet 0.9 m/s z tyłu skoczni. Tylne podmuchy nie pomagały mniej doświadczonym zawodniczkom, które miały problem z doskoczeniem do 80. metra. Pierwszą zawodniczką, której udało się przekroczyć punkt konstrukcyjny obiektu w Ljubnie była Liangyao Wang, która skoczyła 86.5 m. Najkrótszą próbą zaś „popisała się” Nicole Maurer – Kanadyjka skoczyła zaledwie 66 metrów przy wietrze wiejącym z tyłu skoczni. Z możliwości oddania skoku w pierwszym treningu nie skorzystała jedna z reprezentantek Słowenii, Maja Vtic. Na starcie nie zjawiła się również była kombinatorka norweska, Estonka Annemarii Bendi, którą pozytywny test na obecność wirusa SARS-CoV-2 u jej trenera pozbawił szans na debiut w zawodach Pucharu Świata. Z bardzo dobrej strony pokazały się również Sophie Sorschag, która skacząc z obniżonego na 20. belkę rozbiegu oddała skok na 85.5 m oraz Alexandria Loutitt, która skoczyła 88 m. Pomimo niezbyt mocnych podmuchów z tyłu skoczni, wiele zawodniczek miało problem z przekroczeniem punktu konstrukcyjnego Logarskiej Doliny. Nika Kriznar wyrównała najlepszą odległość Loutitt szybując na 88 m z belki 19. Sara Takanashi pokazała jednak, że zamierza do końca walczyć o pierwsze w sezonie na podium. Japonka wykorzystała korzystne warunki (zaledwie 0.08 m/s w plecy) i skoczyła 92.5 m. Po skoku Silje Opseth jury ponownie obniżyło belkę, tym razem na 17. poziom. Ursa Bogataj ponownie potwierdziła, że jest w naprawdę dobrej formie i wyprzedziła Japonkę skacząc 90 m z obniżonego rozbiegu. Liderka Pucharu Świata, Marita Kramer, skoczyła 88.5 m, co pozwoliło jej na zajęcie 3. miejsca. Ostatecznie więc pierwszy trening padł łupem Ursy Bogataj (90 m, 17. belka), która wyprzedziła Sarę Takanashi (92.5 m, 19. belka) oraz Maritę Kramer (88.5 m, 17. belka).

Z nie najlepszej strony pokazały się podopieczne Łukasza Kruczka: Nicole Konderla skoczyła 77 m, co pozwoliło jej na zajęcie 51. miejsca, zaś Anna Twardosz oddała skok na 74.5 m, co dało jej 59. lokatę.

II trening:

Druga seria treningowa rozpoczęła się z belki ustawionej na 19. stopniu. Skokom zawodniczek towarzyszyły delikatniejsze niż w pierwszej serii podmuchy w plecy. Tym razem na rozbiegu pojawiła się Maja Vtic, która zrezygnowała ze startu w pierwszym treningu. Słowenka skoczyła 78.5 m. Najkrótszy skok drugiego treningu oddała Astrid Norstedt, która skoczyła zaledwie 63.5 m. W drugim treningu mimo sprzyjających warunków wietrznych, trzeba było trochę dłużej zaczekać na pierwsze skoki za punkt konstrukcyjny obiektu. Pierwszą zawodniczką, która zbliżyła się do punktu K Logarskiej Doliny była Sophie Sorschag – Austriaczka skoczyła 83 m. Bardzo dobrą, zwyżkującą formę potwierdziła Alexandria Loutitt, która skoczyła 84.5 m. Pierwszą zawodniczką, której udało się przeskoczyć punkt K była Yuki Ito. Japonka wykorzystała fakt, że podczas jej skoku wiatr znacząco ucichł i skoczyła 86.5 m. Niestety, w jej ślady nie poszły reprezentantki innych krajów, które miały problem z doskoczeniem do linii 85. metra. Odległość Japonki wyrównała Spela Rogelj, która po swojej próbie objęła prowadzenie. Po skoku Lisy Eder jury zadecydowało o obniżeniu belki na 17. stopień. Daniela Iraschko-Stolz oddała fenomenalną próbę na 90 m. Ursa Bogataj poleciała jeszcze dalej niż Irsachko-Stolz – Słowenka wylądowała na 91. metrze. Do grona zawodniczek skaczących pod 90 metr dołączyła również Katharina Althaus, która wyrównała odległość Iraschko-Stolz. Kończąca serę treningową Marita Kramer oddała skok na 89.5 m, co pozwoliło jej na zajęcie 4. miejsca. Także i drugi trening padł łupem Ursy Bogataj, która tym razem wyprzedziła Danielę Iraschko-Stolz oraz Katharinę Althaus.

Polki w drugim treningu pokazały się z bardzo odmiennej strony: Nicole Konderla poprawiła się względem pierwszego treningu i oddała skok na 78 m, co pozwoliło jej zająć 34. miejsce, zaś Anna Twardosz skoczyła tylko 66.5 m, co zaskutkowało odległą, 66. lokatą.

Ze startu w drugim treningu zrezygnowała Rosjanka, Alexandra Kustova oraz Sara Takanashi.

Pełne wyniki serii treningowych możecie znaleźć tutaj.

Seria kwalifikacyjna, po której zostaną wyłonione pierwsze w historii pary KO, rozpocznie się o godzinie 16:30.

Źródło: informacja własna

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s