TCS w Oberstdorfie – Ryoyu Kobayashi wygrywa pierwszy konkurs!

Za nami pierwszy z czterech konkursów 70. edycji Turnieju Czterech Skoczni. Po zwycięstwo na Audi Arenie sięgnął Ryoyu Kobayashi, który o 2.8 punktu wyprzedził Halvora Egnera Graneruda oraz o 3.4 punktu Roberta Johanssona. Najlepszy z Polaków, Dawid Kubacki, zajął odległe, 28. miejsce.

Pierwsza seria konkursowa rozpoczęła się z 19. belki startowej. Warunki wietrzne, w porównaniu do tych z wtorkowych kwalifikacji, były lepsze, chociaż zawodnicy mimo wszystko musieli mierzyć się z podmuchami w plecy, które oscylowały w graniach 0.5 m/s – 1.6 m/s. Robert Johansson wykorzystał fakt, iż w trakcie jego skoku wiatr wiał z mocą zaledwie 0.6 m/s w plecy i poleciał na 135.5 m. Mimo ciężkich warunków oraz mocno padającego deszczu, zawodnicy byli w stanie oddawać skoki za punkt konstrukcyjny obiektu. Niemałą niespodziankę sprawił Fatih Arda Ipcioglu, który skokiem na 120 m zapewnił sobie oraz swojemu krajowi pierwsze w historii punkty w zawodach Pucharu Świata. Mimo teoretycznie łatwiejszych warunków niż we wtorkowej serii kwalifikacyjnej, zawodnicy mieli problemy z oddawaniem dalekich skoków. Najsłabszą próbą konkursową popisał się Vladimir Zografski, który skoczył zaledwie 102.5 m. Halvor Egner Granerud pokazał, że powraca do swojej wielkiej formy i mimo złych warunków skoczył 132 m. Prowadzenie po pierwszej serii objął Robert Johansson, zaś za jego plecami znaleźli się Halvor Egner Granerud oraz Karl Geiger. Szansę na walkę o podium zachowali jeszcze zajmujący 4. miejsce Marius Lindvik, 5. Ryoyu Kobayashi oraz 6. Lovro Kos.

Piotr Żyła, który wygrał serię próbną, w pierwszej serii konkursowej skoczył zaledwie 114 m. Skaczący po nim Dawid Kubacki musiał mierzyć się z bardzo silnymi podmuchami w plecy (1.66 m/s), co pozwoliło mu na oddanie skoku na 111.5 m. Niestety, 114 m próba Żyły nie wystarczyła do tego, aby Polak znalazł się w drugiej serii konkursowej. Kamil Stoch skacząc w dobrych warunkach wietrznych (0.5 m/s w plecy) oddał skok na 118 m, co niestety nie pozwoliło na wejście do finału. Jest to pierwszy raz od 2016 roku, gdy Kamil Stoch nie wszedł do drugiej serii konkursu w Oberstdorfie. Skaczący chwilę później Jakub Wolny skoczył 118 m, jednak to również nie pozwoliło na awans do drugiej serii. Paweł Wąsek oddał skok na 121.5 m, jednak Killian Peier, który uzyskał taką samą odległość, otrzymał wyższą notę, zapewniając sobie w ten sposób awans do serii finałowej, Oznacza to, że do drugiej serii konkursowej awans wywalczył tylko Dawid Kubacki, który po raz drugi w tym sezonie zdobędzie punkty Pucharu Świata.

Dyskwalifikację za nieprzepisowy kombinezon otrzymał w pierwszej serii Severin Freund.

Seria finałowa, podobnie jak pierwsza seria konkursowa, rozpoczęła się z 19. belki startowej. Wiatr w serii finałowej wiał z odrobinę mniejszą mocą niż w pierwszej serii, dzięki czemu zawodnicy mogli oddawać dalsze skoki. Jedynie 9 zawodników nie było w stanie dolecieć do punktu konstrukcyjnego Audi Areny. Dawid Kubacki po skoku na 113 m spadł ostatecznie na 28. miejsce. Bardzo dobrym skokiem popisał się zajmujący 10. miejsce Markus Eisenbichler. Niemiec skoczył 132.5 m, dzięki czemu zapewnił sobie awans o 3 pozycje. Bardzo dalekim skokiem popisał się również Lovro Kos. Słoweniec skoczył aż 139.5 m, jednak to było za mało na zajęcie miejsca na podium. Po fenomenalnym skoku Słoweńca jury obniżyło belkę na 18. Z obniżonego rozbiegu Ryoyu Kobayashi poleciał jeszcze dalej. Fenomenalny skok na 141 m wystarczył nie tylko na wskoczenie na podium konkursu, ale również na jego wygranie. Skaczący z jeszcze niższych belek Halvor Egner Granerud oraz Robert Johansson nie byli w stanie doskoczyć do Japończyka i zajęli odpowiednio 2. i 3. miejsce.

Po dzisiejszym konkursie liderem Pucharu Świata pozostaje Karl Geiger, jednak Niemiec ma już tylko 43 punktów przewagi nad drugim Ryoyu Kobayashim. Trzecie miejsce w klasyfikacji generalnej utrzymał Halvor Egner Granerud, który do Niemca traci jednak198 punktów. Dawid Kubacki, po dzisiejszym konkursie zajmuje 37. lokatę w cyklu PŚ (23 punkty).

Pełne wyniki konkursu możecie znaleźć tutaj.

Źródło: informacja własna

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s