TCS w Oberstdorfie – Ryoyu Kobayashi wygrywa kwalifikacje!

Za nami pierwsze kwalifikacje otwierające 70. Turniej Czterech Skoczni! W ciężkich warunkach najlepiej poradził sobie Ryoyu Kobayashi, który po raz piąty z rzędu wygrał kwalifikacje. Najlepszy z Polaków, Jakub Wolny, zajął 13. lokatę.

Jury zawodów uznało, że ze względu na niezbyt sprzyjające warunki wietrzne (dość mocny wiatr z tyłu skoczni momentami osiągający moc ponad 1 m/s) ustawi belkę na 21. poziomie. W trakcie kwalifikacji zawodnicy musieli się również mierzyć z dość mocnymi opadami deszczu, które nie pomagały w oddawaniu dalekich skoków. Najsłabiej w ciężkich warunkach poradził sobie reprezentant Ukrainy, Andrii Waskuł, który skoczył zaledwie 82 m. Ciężkie oraz zmienne warunki w powietrzu sprawiły, że po skokach 15 zawodników konieczne było zorganizowanie prawie pół godzinnej przerwy w oczekiwaniu na stabilniejsze warunki. Warunki w porównaniu do serii treningowych były naprawdę ciężkie, przy progu podmuchy osiągały moc nawet ponad 12 m/s. Niemałą niespodziankę sprawił jednak Fatih Arda Ipcioglu, który oddał skok na 119 m, kwalifikując się po raz pierwszy w karierze do konkursu Turnieju Czterech Skoczni. Niestety, po skoku Dawida Kubackiego warunki się ponownie pogorszyły i Roman Siergiejewicz Trofimow musiał chwilę poczekać na możliwość oddania swojego skoku. Po próbie Polaka wiatr ustabilizował się na poziomie 1.5 m/s w plecy, co nie pomagało zawodnikom w oddawaniu prób chociażby w okolice punktu konstrukcyjnego obiektu. Lovro Kos, który w seriach treningowych błyszczał, zajmując 1. i 3. miejsce, w kwalifikacjach oddał skok na 122 m, co pozwoliło mu na zajęcie dopiero __. lokaty. Dość niespodziewanie kwalifikacji nie przeszli Andreas Wellinger oraz Timi Zajc. Niemiec skoczył zaledwie 108 m, co pozwoliło mu na zajęcie 51. miejsca, zaś Słoweniec skoczył 109.5 m. Z bardzo dobrej strony zaprezentował się natomiast Johann Andre Forfang, który wykorzystał delikatniejsze podmuchy w plecy i poszybował na 132 m. Severin Freund, który skakał jako drugi, po swoim skoku na 126 m zapewnił sobie wysokie, 9. miejsce w kwalifikacjach. Ostatecznie, po raz piąty z rzędu oraz szósty w sezonie, czek na 3200 franków szwajcarskich powędrował w ręce Ryoyu Kobayashiego, który oddał skok na 129 m.

Niestety kwalifikacji nie przeszedł jedynie Andrzej Stękała, który skoczył 105.5 m. Skok ten pozwolił Polakowi na zajęcie dopiero 60. miejsca. Jakub Wolny (127.5 m), Paweł Wąsek (112 m), Dawid Kubacki (116 m), Piotr Żyła (120 m) oraz Kamil Stoch (117 m) awansowali do pierwszej serii konkursowej. Polacy jednak nie zachwycili w swoich próbach. Jedynie Jakub Wolny zmieścił się w pierwszej 15. Na 24. miejscu uplasował się Piotr Żyła, 28. był Dawid Kubacki, 37. był Kamil Stoch, zaś Paweł Wąsek – 46.

Pary KO na pierwszy konkurs Turnieju Czterech Skoczni prezentują się następująco:

Naoki Nakamura vs Giovanni Bresadola

Evgeniy Klimov vs Piotr Żyła

Dawid Kubacki vs Manuel Fettner

Junshiro Kobayashi vs Robert Johansson

Simon Ammann vs Lovro Kos

Yukiya Sato vs Constantin Schmid

Fatih Arda Ipcioglu vs Danił Sadreev

Ulrich Wohlgenannt vs Peter Prevc

Philipp Aschenwald vs Pius Paschke

Fredrik Villumstad vs Marius Lindvik

Artti Aigro vs Anze Lanisek

Kamil Stoch vs Cene Prevc

Stephan Leyhe vs Jakub Wolny

Niko Kytosaho vs Daniel Tschofenig

Antti Aalto vs Daniel Huber

Ziga Jelar vs Daniel Andre Tande

Roman Trofimov vs Severin Freund

Keiichi Sato vs Jan Hoerl

Gregor Deschwanden vs Stefan Kraft

Mackenzie Boyd-Clowes vs Markus Eisenbichler

Paweł Wąsek vs Killian Peier

Vladimir Zografski vs Johann Andre Forfang

Ilya Mankov vs Halvor Egner Granerud

Wiktor Polasek vs Karl Geiger

Daiki Ito vs Ryoyu Kobayashi

Pełne wyniki kwalifikacji możecie znaleźć tutaj.

Źródło: informacja własna

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s