TOP10 – skoków idealnych

Wszystkim znana skala ocen w skokach narciarskich pozwala na wyłonienie najlepszych zawodników czołówki konkursów. Te najwyższe noty nie są łatwym celem i stosunkowo niewielu zawodników przełamało barierę pięciu not idealnych.

10. Peter Prevc – Planica 2015

Pierwsza seria konkursu na Letalnicy przyniosła Prevcowi wiele powodów do radości. Słoweniec już w pierwszej serii pobił rekord skoczni (248.5 m), a w drugiej, po próbie na 233 metr, umocnił swoją pozycję na miejscu lidera. Wtedy tez dołączył do grona szczęśliwców, którzy w swojej karierze otrzymali najwyższe noty od wszystkich z pięciu sędziów.

9. Jurij Tepeš

Na półmetku rywalizacji Słoweniec zajmował 4. lokatę, jednak drugi skok pozwolił mu nadrobić straty i ostatecznie wygrać rozgrywane w Planicy zawody. Radość po drugim, lepszym skoku wiązała się też ze szczęściem wynikającym z przyznanych przez oceniających próbę Tepesa sędziów. Otrzymane 60 punktów pozwoliło mu dołączyć do grona siedmiu rekordzistów.

8. Toni Innauer – Oberstdorf 1976

Bardzo młody (bo siedemnastoletni) Austriak uznawany za objawienie skoków w kraju, niewątpliwie był wtedy w znakomitej formie. Złoty medalista Zimowych Igrzysk Olimpijskich w Lake Placid został pierwszym skoczkiem, który zdołał osiągnąć notę idealną. Uzyskał wtedy wynik ponad 170 m i 60 punktów za styl na niemieckiej skoczni mamuciej.

7. Wolfgang Liotzl – Bischofshofen 2009

Lata 2008/2009 były niewątpliwie zaliczane do sezonu życia tego zawodnika z Austrii. Liotzl, do tej pory niewyróżniający się szczególnie spośród kolegów z drużyny, w zawodach rozegranych w Bischofshofen w ramach Turnieju Czterech Skoczni otrzymał łącznie aż dziewięć „dwudziestek” i przypieczętował swój triumf w cyklu.

6. Hideharu Miyahira – Willingen 2003

Sędziowie w Willingen zdecydowanie rozpieszczali skoczków przyznając łącznie dwadzieścia not dwudziestopunktowych. Jednym z zawodników, który znalazł się w gronie tych najwyżej ocenionych, był Japończyk Miyahira. Osiągnął odległość 133.5 m.

5. Sven Hannawald – Willingen 2003

Drugim sportowcem ocenionym na maksymalną ilość punktów został wtedy również były już skoczek, Sven Hannawald. Niemiec odleciał wówczas na 142 metry. W drugiej serii uzyskał aż 147 metrów, a do wymarzonej noty zabrakło mu jedynie 0.5 punktu.

4. Kazuyoshi Funaki – LGP Hakuba 1999

Tym skokiem Funakiego w Hakubie rozpoczniemy serię jego sukcesów. Były skoczek i obecny trener reprezentacji Japonii po pierwszej serii letniego konkursu miał na swoim koncie próbę zakończoną na 104.5 m. Jednak już w drugim skoku pokazał, że stać go na więcej. Lądował wtedy aż 20 metrów dalej, a jego występ został doceniony przez sędziów.

3. Kazuyoshi Funaki – Zakopane 1999

Ten wybitny zawodnik odnotowywał sukcesy również w Polsce, a dokładniej w Zakopanem. Kazuyoshi na naszej skoczni odnotował wynik 119 metrów oraz 60 punktów za styl!

2. Kazuyoshi Funaki – Mistrzostwa Świata w Lotach Oberstdorf 1998

Japończyk wielokrotnie udowadniał, że jego tytuły nie biorą się znikąd. Podczas MŚwL uzyskał odległość 205.5 m i za kolejny, płynny skok udało mu się uzyskać 5×20 punktów. Wtedy ten wybitny Japończyk wygrał również zawody zostając nowym Mistrzem Świata.

1. Kazuyoshi Funaki – Zimowe Igrzyska Olimpijskie Nagano 1998

Japończyk przez wielu ekspertów wciąż nazywany jest najlepszym technikiem lotu. Kolejnym z jego licznych sukcesów była próba wykonana w drugiej serii Igrzysk Olimpijskich. Obecnie jego 132.5 metrowy skok uważany jest za wzór, który jest najbliżej perfekcji.

A według was, który z tych siedmiu zawodników najbardziej zasłużył na otrzymanie tytułu skoku idealnego?

źródło: informacja własna/ sportowefakty.wp.pl/youtube.com

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s