Zapomniane skocznie – Darnawa

Jak pokazuje „skokowa” historia Polski, nawet w małych wsiach istnieją zapaleni fani skoków narciarskich chcących spróbować swoich sił w tej dyscyplinie. Zapraszamy na nowy post z serii „Zapomniane skocznie”, w którym przybliżymy historię oraz fakty niewielkiej skoczni, która znajdowała się we wsi Darnawa pod Świebodzinem!

Darnawa to niewielka wieś w województwie lubuskim, położona niedaleko Świebodzina. To właśnie tam w 2010 roku grupa kilku nastolatków wpadła na pomysł wybudowania niewielkiej amatorskiej skoczni narciarskiej. Jak głosi legenda, na górce, na której powstała niewielka skocznia, w przeszłości swoich sił w tej dyscyplinie próbowali inni śmiałkowie. Nie była to jednak typowa skocznia narciarska, jakie znamy z zawodów organizowanych pod egidą FIS. Na tym niewielkim obiekcie, o punkcie konstrukcyjnym K-6 skoki może oddawać jednocześnie dwóch zawodników, zaś belka startowa została wykonana w całości z drewna. Do 2014 roku skocznia w Darnawie gościła amatorskie zawody w skokach narciarskich, które nie przyciągały jednak tłumów. Raz na starcie pojawiło się tylko trzech zawodników. Mimo tego, młodzi pasjonaci skoków narciarskich założyli u siebie klub narciarski Orły Darnawa, który miał również swoją stronę na Facebooku.

Jak twierdzi Tobiasz Bartyzel, jeden z twórców małej skoczni, na obiekcie w Darnawie można było oddawać nawet 10-metrowe skoki. Sam jednak nigdy nie doskoczył do takiej odległości. Jego rekordem życiowym, a zarazem rekordem skoczni, było 8 metrów, które uzyskał w trakcie jednego z amatorskich zawodów.

Mała skocznia została rozebrana w 2014 roku i obecnie nic nie wskazuje na to, żeby skoki ponownie zawitały do niewielkiej Darnawy.

Źródło: skisprungschanzen.com, facebook.com/Orły Darnawa, gazetalubuska.pl

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s