Zapomniane skocznie – Szklarska Poręba

Szklarska Poręba to niewielkie miasto znajdujące się w województwie dolnośląskim, niedaleko granicy z Czechami. To właśnie tu na początku XX wieku znajdowała się jedna z nieistniejących już skoczni. Zapraszamy na nowy post z serii „Zapomniane skocznie”, w którym przybliżymy historię obiektu z Owczej Skały.

Skocznia Himmelschanze (bo tak początkowo nazywał się obiekt) została wzniesiona niedaleko wodospadu Kamieńczyk, na północnym stoku Góry Przedział w Szklarskiej Porębie. Budowę obiektu rozpoczęto w 1930 roku, zaś zakończono ją dwa lata później. Autorem projektu robót był Willibald Prüfer, zaś sama skocznia została zatwierdzona przez Deutsches Ski Verein. Przy skoczni znajdowała się jeszcze wieża sędziowska oraz trybuny, które na miejscach siedzących mogły pomieścić nawet 2 tysiące osób. Całkowita pojemność trybun była jednak o wiele większa – zawody na Himmelschanze mogło oglądać nawet 15 tysięcy osób. Skocznia na Owczej Skale była wtedy największym obiektem znajdującym się w Niemczech, ponieważ jej punkt konstrukcyjny usytuowany został na 60. metrze.

Pierwsze skoki na niemieckim obiekcie zostały oddane już w trakcie jego budowy, aby umożliwić korektę profilu skoczni. Jednak pierwsze zawody rozegrane zostały w 1932 roku, kiedy na Himmelschanze przeprowadzony został konkurs skoków do kombinacji norweskiej w ramach mistrzostw Niemiec. Jakiś czas później wokół terenu skoczni zostały poprowadzone trasy do biegów narciarskich. W 1936 roku w Szklarskiej Porębie odbyły się niemieckie kwalifikacje olimpijskie. Historia Himmelschanze została jednak wstrzymana przez II wojnę światową. Po włączeniu Szklarskiej Poręby na terytorium Polski zdecydowano się zmienić nazwę obiektu na Skocznię w Owczych Skałach. Pierwsze polskie zawody zostały rozegrane w 1949 roku, a na ich starcie stanęło wielu wybitnych polskich skoczków narciarskich, ze Stanisławem Marusarzem na czele.

W 1956 roku obiekt poddano przebudowie. Zmieniony został punkt konstrukcyjny obiektu – od tamtej pory znajdował się on na 68. metrze. W latach 70. obok Skoczni w Owczych Skałach postawiono jeszcze mniejszy, 30. metrowy obiekt. W 1973 roku zorganizowano ostatnie zawody na większej skoczni, w których padł rekord obiektu – Stanisław Gąsienica-Daniel oddał skok na 65.5 metra.

Obiekt został jednak rozebrany w latach ’70. i od tego czasu jedyne, co zostało po Skoczni w Owczych Skałach to stare zdjęcia z różnych zawodów.

Źródło: informacja własna, skijumping.pl, skisprungschanzen.com, wikipedia.com, fotopolska.eu

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s