Podsumowanie letniej części FIS Cup Panów 2021/22

Trzecioligowe konkursy w skokach narciarskich oficjalnie zostały zakończone! FIS Cup dla Austriaków – to oni ponownie dominowali w zawodach tej rangi. Zapraszamy na podsumowanie sezonu 2021/22 w wykonaniu mężczyzn!

Zawody rangi FIS Cup rozpoczęły się dokładnie 3 lipca w estońskim Otepää, a zakończyły się 26 września na skoczni w Finlandii, w Lahti. Sezon dobiegł końca dość szybko, ponieważ konkursy w Chaux-Neuve oraz Courchevel we Francji (2.10 – 10.10) zostały odwołane, natomiast rywalizacja w Pjongczang została zastąpiona w Lahti, gdzie skoczkowie ostatni raz zmierzyli się w letniej części FIS Cup.

W Estonii pierwsze zawody odbyły się na skoczni w Otepää (3 – 4 lipca), gdzie Mika Schwann okazał się ich zwycięzcą dwukrotnie! Za Austriakiem znalazło się dwóch Niemców – Luca Roth oraz Justin Lisso, którzy również znaleźli się na podium następnego dnia zawodów, tylko w odwrotnej kolejności.

Finlandzkie Kuopio (15 – 16 lipca) okazało się bardzo szczęśliwe dla Austriaków. W pierwszym dniu rywalizacji pierwsze miejsce zgarnął Thomas Lackner, a tuż za nim uplasowali się jego koledzy z drużyny – Mika Schwann, który nie zwalnia tempa od konkursów w Estonii oraz Clemens Leitner. Druga rywalizacja jednak należała do gospodarza – Eetu Nousiainena, na drugim miejscu tym razem znalazł się Niemiec Philipp Raimund, a miejsce na podium utrzymał Mika Schwann, tym razem ostatnie.

28 oraz 29 sierpnia odbyły się zawody w szwajcarskim Einsiedeln, po miesięcznej przerwie od skoków. Triumfatorem pierwszego dnia został Thomas Diethart, a Clemens Aigner umiejscowił się tuż za nim. Trzecie miejsce natomiast należało do Felixa Hoffmanna. Austriacy ponownie nie zwalniali tempa i w drugim konkursie to Clemens Aigner okazał się zwycięzcą, a Thomas Diethart zajął 3 miejsce. Między nimi znalazł się ponownie Niemiec Felix Hoffmann.

Kolejna część zmagań skoczków w FIS Cup odbyła się w słoweńskim Ljubnie, od 4 do 5 września. Kolejni Austriacy, tym razem Janni Reisenauer oraz Julijan Smid zajęli czołowe lokaty w pierwszym dniu konkursów. Ex aeuquo na drugim miejscu z Julijanem Smidem stanął Słoweniec Maksim Bartolj. Kolejne zawody w Słowenii padły łupem Francisco Moertha, natomiast swoją wczorajszą pozycję za Austriakiem utrzymał Maksim Bartolj. Wielkim osiągnięciem może pochwalić się nasz zawodnik Jan Habdas, który rywalizację w Ljubnie zakończył na 3. miejscu. Mika Schwann nadal pozostawał liderem klasyfikacji generalnej FIS Cup.

Następnie skoczkowie przenieśli się do Austrii, a konkretnie do Villach (18 – 19 września). W sobotnim konkursie Austriacy zajmowali miejsca od 1 do 8, Maksim Bartojl ponownie zajął 3. lokatę, a Jan Habdas swoim dobrym występem uplasował się na 6. miejscu. Zwycięzcą tego konkursu został znowu Janni Reisenauer, a podium uzupełnił jeszcze Thomas Lackner. W niedzielę natomiast kadra austriacka znalazła się w samej czołowej czwórce i byli to kolejno: Janni Reisenauer (kolejne zwycięstwo), Francisco Moertha, Thomas Lackner i Clemens Leitner.

Ostatnim przystankiem w letnim cyklu było Lahti w Finlandii (25 – 26 września), a triumfatorem obu konkursów okazał się Austriak Andre Fussenegger. Ponownie na podium wskoczyli Janni Reisenauer oraz Felix Hoffmann, jak i Jan Habdas, który zdobył 3. lokatę w drugim dniu w Lahti. Kadra Austriacka zdecydowanie wysunęła się na prowadzenie po tych konkursach, zajmując wysokie miejsca w klasyfikacji generalnej.

Finalnie klasyfikacja generalna FIS Cup mężczyzn po letniej części należy do Janni Reisenauera, który uzyskał 450 pkt. łącznej noty i wyprzedza drugiego Francisco Moertha (447 pkt) o zaledwie 3 punkty. Na 3. miejscu znajduje się Felix Hoffmann (440 pkt), tracąc do lidera tylko 10 punktów. Do czołowej piątki zaliczają się jeszcze Jan Habdas (357 pkt) oraz Mika Schwann (340 pkt), a najlepszą dziesiątkę dopełniają kolejno: Andre Fussenegger (281 pkt), Maksim Bartolj (280 pkt), Thomas Diethart (256 pkt), Justin Lisso (235 pkt) i Julijan Smid ex aeuquo Luca Roth (232 pkt).

Następne zawody już zimowej części FIS Cup odbędą się w szwedzkim Falun, 13 oraz 14 listopada.

Źródło: informacja własna.