Zapomniane skocznie – Gilowice

Śląsk kibicom skoków narciarskich może kojarzyć się głównie z Wisłą, która od lat gości zawody rangi Pucharu Świata oraz Letniej Grand Prix. Mało kto jednak wie, że w tym województwie jeszcze w kilka lat temu stały dwie niewielkie skocznie. Zapraszamy na nowy post z serii „Zapomniane skocznie”, w którym opowiemy historię obiektów z Gilowic.

Gilowice to niewielka wieś w województwie śląskim znajdująca się niedaleko miasta Żywiec. To właśnie tam w 2006 roku zostały postawione dwie małe skocznie o punktach konstrukcyjnych K-14 i K-19, jednak już rok później punkt konstrukcyjny większej ze skoczni został przeniesiony na 20. metr. Obiekty te powstały w ramach projektu budowy nowych skoczni narciarskich. Pomimo swoich niewielkich rozmiarów, obie skocznie posiadały igelit oraz sztuczne oświetlenie, dzięki czemu możliwe było trenowanie nawet w nocy. Pomimo faktu, iż obiekt należał raczej do amatorskiego skakania, na jej otwarciu pojawił się prezes Polskiego Związku Narciarskiego, Apoloniusz Tajner. Ze względu na to, iż obiekty otrzymały na początku igelit ze skoczni w Szczyrku-Biłej, a następnie z Zakopanego, potrzebny był remont skoczni. Właściciele obiektów w 2017 roku zapowiedzieli, że rozpoczynają prace nad poszukiwaniem sponsorów oraz przygotowywania dokumentacji projektowej remontu skoczni. W lutym tego roku gmina Gilowice, jako jedna z dwunastu gmin Województwa Śląskiego, otrzymała dofinansowanie od Marszałka Województwa Śląskiego Jakuba Chełstowskiego w ramach Śląskiego Pakietu dla Turystyki.

Szacuje się, że koszt odbudowy obiektów w Gilowicach może wynosić nawet 400 000 złotych. Gminie udało się pozyskać połowę środków w ramach Programu Sportowa Polska, zaś w lutym otrzymała dodatkowe 100 000 zł w ramach Śląskiego Pakietu dla Turystyki. Możliwe więc, że skoki powrócą do Gilowic i ponownie będzie można kibicować tam młodym zawodnikom, którzy zaczynają swoją przygodę ze skokami narciarskimi.

Źródło: skisprungschanzen.com, beskidzka24.pl, zywiecinfo.pl

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s