Aktywne skocznie świata – Zakopane

Zapraszamy was dzisiaj na dawkę informacji dotyczących skoczni w jednej z bardziej lubianych przez kibiców lokalizacji na mapie skoków narciarskich!

Zaprojektowana przez Karola Stryjeńskiego i Sellestroema skocznia zaczęła wznosić się na Krokwi już w 1924 roku, a pierwsze skoki zostały na niej oddane rok później. Odbywające się na Wielkiej Krokwi imprezy światowej rangi (Mistrzostwa Świata, Memoriały, zawody z cyklu PŚ) zmusiły do wielokrotnych modyfikacji obiektu. Powiększona skocznia cieszyła się dużym zainteresowaniem zarówno kibiców, jak i organizatorów i skoczków. W 1961 roku na powiększonej już skoczni padł wynik 100 metrów (Nikołaj Szamow z ZSRR).
Po kolejnej modyfikacji z 1989 roku skocznia uzyskała nowego patrona – Stanisława Marusarza, który zastąpił dotychczasowego Karola Stryjeńskiego. W 2004 roku natomiast, na Wielkiej Krokwi położono igelit i po raz pierwszy rozegrano zawody z cyklu LGP. Najnowsze modernizacje przeprowadzone były w 2016 i 2017 roku. W tym czasie wyremontowano rozbieg, na którym pojawiły się tory lodowe i następnie przebudowano zeskok i powiększono skocznię do parametrów K125/HS140.

Obecnie zimowym rekordzistą Wielkiej Krokwi są Benjamin Oestwold, który podczas tegorocznych zawodów Pucharu Kontynentalnego (13 marca) poszybował na odległość 150 metrów i wyprzedził poprzedniego rekordzistę Sato o 3 metry. Japończyk jednak wciąż pozostaje posiadaczem najlepszego letniego wyniku. Został on ustanowiony 18.08.2019 roku.

Oprócz znanej wszystkim Wielkiej Krokwi tuż obok znajduje się Średnia Krokiew. Kompleks ten został wzniesiony w 1950 roku i są najważniejszymi obiektami treningowymi dla lokalnych klubów. Obiekty gościły takie imprezy jak Zimowa Uniwersjada, Mistrzostwa Świata w narciarstwie klasycznym, czy przeniesione ze Szczyrku Mistrzostwa Świata Juniorów. Przebudowany na nowo kompleks ponownie może służyć zawodnikom i obecnie oprócz treningów gości również zawody Lotos Cup.

Rekordzistami są:

K95

  • Łukasz Rutkowski – 94 metry (zima)
  • Daniela Iraschko-Stolz – 94 metry (zima)
  • Jan Habdas – 106.5 m (lato)
  • Maja Vtič – 91 metrów (lato)

K64

  • Kamil Stoch – 73.5 metra (zima)
  • Kacper Tomasiak – 69.5 metra (lato)
  • Joanna Szwab – 67.5 metra (zima)
  • Joanna Szwab – 65 metrów (lato)
fot:skisprungschanzen

źródło: informacja własna/skisprungschanzen

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s