Podsumowanie LGP Panów 2021

Sezon letni już za nami, a zawodnikiem lata został (podobnie jak w ubiegłym sezonie zimowym) Halvor Egner Granerud. Na klasyfikacyjnym podium stanęli także Dawid Kubacki oraz Jan Hoerl.

Letnie Grand Prix rozpoczęło się dwoma konkursami indywidualnymi w Wiśle. Ten weekend zdecydowanie należał do Polaków – sobotni konkurs padł triumfem Jakuba Wolnego. W niedzielnej rywalizacji mogliśmy więc oglądać Polaka w żółtym plastronie lidera. Tego samego dnia konkurs zakończył się zwycięstwem Dawida Kubackiego. Z Wisły zawodnicy przenieśli się do francuskiego Courchevel – tam z kolei na najwyższym stopniu podium stanął Stefan Kraft. Niespodziewanie, na podium znalazł się także dawno nie widziany w czołówce Simon Ammann. Drugie miejsce tego dnia przypadło Gregorowi Deschwandenowi.

W drugim etapie Letniego Grand Prix skoczkowie startowali w Szczuczyńsku, Czajkowskim, Hinzenbach oraz w Klingenthal. Planowane na 18-19 września zawody w Rasnovie zostały niestety odwołane. Na tym etapie do międzynarodowej rywalizacji dołączył lider sezonu zimowego – Halvor Egner Granerud. Norweg wykorzystał nieobecność obecnego lidera Letniej Grand Prix, Jana Hoerla, i po dwóch wygranych w Szczuczyńsku to właśnie od objął prowadzenie w klasyfikacji generalnej. W Rosji na podium stanęli także Marius Lindvik (2 miejsce w sobotnim konkursie, oraz 3 miejsce w niedzielnym), Vladimir Zografski (3 miejsce w sobotę), Robert Johansson (2 miejsce w niedzielnej rywalizacji) oraz Danil Sadreev, który dzielił ostatnie miejsce na podium z Mariusem Lindvikiem w niedzielnym konkursie. Kolejne zwycięstwo Granerud dołożył jeszcze w Czajkowskim, gdzie stanął na podium razem z Klimovem i Forfangiem. W konkursie mikstów przeprowadzonym w Czajkowskim na podium stanęli kolejno Norwegoowie, Słoweńcy i Rosjanie.

Na ostatnie dwa konkursy do stawki dołączyli także czołowi zawodnicy z Japonii. Od razu dali o sobie znać – w Hinzenbach zatriumfował Yukiya Sato, tuż za nim znalazł się Ryoyu Kobayashi, a podium dopełnił Karl Geiger. Podczas ostatniego konkursu Letniej Grand Prix, Ryoyu Kobayashi już po pierwszej serii wyprzedził pozostałych zawodników ogromną ilością punktów, co zapewniło mu ostateczne zwycięstwo. Na ostatnim podium tego lata stanęli także Halvor Egner Granerud oraz Johann Andre Forfang.

Ostateczna czołówka klasyfikacji LGP Panów tego lata prezentuje się następująco:
1. Halvor Egner Granerud 🇳🇴 – 380 punktów
2. Dawid Kubacki 🇵🇱 – 242 punkty
3. Jan Hoerl 🇦🇹 – 225 punktów
4. Marius Lindvik 🇳🇴 – 219 punktów
5. Anze Lanisek 🇸🇮 – 208 punktów
6. Jakub Wolny 🇵🇱 – 203 punkty
7. Markus Schiffner 🇦🇹 – 191 punktów
8. Ryoyu Kobayashi 🇯🇵 – 180 punktów
9. Johann Andre Forfang 🇳🇴 – 169 punktów
10. Roman Sergeevich Trofimov 🇷🇺 – 168 punktów

Pełną klasyfikację znajdziecie tutaj.

Źródło: informacja własna

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s