Zapomniane skocznie – Kraków

W dzisiejszej serii „Zapomniane skocznie” przedstawimy Wam dwa małe obiekty, zlokalizowane w stolicy Małopolski – w Krakowie. Obiekty te niestety są już nieistniejące, jednak na terenie Woli Justowskiej, a konkretnie w Lasku Wolskim, mieściły się tam dwie skocznie narciarskie. Obie powstały w XX wieku.

foto: skisprungschanzen.com

Pierwsza skocznia została zbudowana ok. 1922 roku, jednak ta data nie jest niczym pewnym. Pierwszym rekordzistą został Aleksander Rozmus, który osiągnął tam odległość 18 metrów. Skocznia ta zbudowana została z drewna oraz posiadała naturalny rozbieg i zeskok. Ponoć możliwe było osiągnięcie na niej 30 metrów.

foto:skisprungschanzen.com

Druga ze skoczni, posiadająca punkt konstrukcyjny około 35 metrów, została wniesiona pod kierunkiem Stanisława Marusarza. Otwarta została 4 lutego 1951 roku. Rekordzistami skoczni zostali Antoni Wieczorek oraz Władysław Dzięgiel, skaczący na odległość 33 metrów. Na obiekcie tym zostało rozegranych kilka zawodów, po czym niestety, uległa rozpadowi, gdyż przez wiele dekad nie była wykorzystywana.

Źródło: informacja własna/skisprungschanzen.com

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s