LGP w Klingenthal- Ryoyu Kobayashi zwycięża w konkursie, Kubacki drugi w cyklu LGP!

Za nami ostatnie w tym sezonie letnim zawody Letniego Grand Prix! Oglądaliśmy je na skoczni HS140 Vogtland Arena w niemieckim Klingenthal. Ryoyu Kobayashi znokautował rywali skacząc na 138 i 140 metrów. Czwarte miejsce w konkursie zajął reprezentant Polski, Dawid Kubacki, tym samym kończąc sezon na drugim miejscu w cyklu!

Pierwszą serię konkursową na Vogtland Arenie rozegrano z 16. belki startowej. Rywalom odleciał w niej Japończyk Ryoyu Kobayashi, który wylądował na 138 metrze i wyprzedzał wówczas aż o 15,1 punktu, zajmującego drugie miejsce, kolegę z kadry, Yukiyę Sato (131,5 m), a o aż 16,7 pkt. Norwega Johanna Andre Forfanga (134,5 m). Czwarte miejsce zajmował Rosjanin Danił Sadrejew (133 m), piąty był Czech Viktor Polasek (132,5 m), zaś szósty Szwajcar Gregor Deschwanden (133 m). Na siódmej pozycji sklasyfikowany został Polak Dawid Kubacki (131 m), który tracił 5,5 punktu do trzeciego Forfanga i tym samym do miejsca na podium.

W czołowej dziesiątce plasowali się wówczas także Norweg Halvor Egner Granerud (129 m), Słoweniec Anze Lanisek (129,5 m) oraz Norweg Daniel Andre Tande (129 m).

Do finału awansowało czterech Polaków, poza wspomnianym już Dawida Kubackiego, osiemnaste miejsce zajął Piotr Żyła (126 m), 27. był Kamil Stoch (125,5 m) a 29. Jakub Wolny (121,5 m). Stefan Hula z wynikiem 113,5 metra zakończył udział w konkursie na 42. pozycji, kwalifikacji do finału nie uzyskał także czterdziesty czwarty Andrzej Stękała (113 m).

Rundę finałową rozegrano z 18. platformy startowej. W niej Ryoyu Kobayashi przypieczętował swoją znaczną wygraną skokiem na odległość 140 metrów. Japończyk pokonał różnicą 24,1 punktu Halvora Egnera Graneruda (140 m). Na najniższym stopniu podium stanął, drugi po pierwszej serii, Johann Andre Forfang (135 m). Czwarty był Dawid Kubacki (132 m), piąty Constantin Schmid (134,5 m), a szóstkę tę uzupełnił Anze Lanisek (131,5 m). Czołową dziesiątkę konkursową skompletowali natomiast Yukiya Sato (132 m), Karl Geiger (136 m), Marius Lindvik (133,5 m) i Gregor Deschwanden (130 m).

Pozostali polacy:

• Jakub Wolny, 14. pozycja, 135,5 m;
  • Piotr Żyła, 20. pozycja, 128 m;
  • Kamil Stoch, 21. pozycja, 131 m.

Zwycięzcą klasyfikacji generalnej, po ostatnich zawodach cyklu właśnie w Klingenthal, został Norweg Halvor Egner Granerud (380 pkt.), który wyprzedził Polaka Dawida Kubackiego (242 pkt.) oraz Austriaka Jana Hoerla (225 pkt.). W klasyfikacji Pucharu Narodów najlepsi okazali się Norwegowie (1251 pkt.) przed Austriakami (773 pkt.) i kadrą Polski (772 pkt.).