Zapomniane skocznie – Jawornik

Kibicom skoków narciarskich okolice Krakowa, pomimo położenia miasta niedaleko gór, nie kojarzą się ze sportami zimowymi. Jednakże jeszcze kilka lat temu w niewielkiej miejscowości Jawornik znajdowała się nieduża skocznia wraz z lokalnym klubem, w którym trenowało sześciu zawodników.

Skocznia Sokolica znajdowała się w miejscowości Jawornik położonej 25 km na południe od Krakowa. Ten niewielki, bo zaledwie 18-metrowy obiekt został postawiony w 2004 roku przez Franciszka Moskala, prezesa klubu LKS Jawornik, który później pełnił rolę sędziego w trakcie lokalnych zawodów. Sokolica została wybudowana z pomocą miejscowych fanów tej dyscypliny oraz mieszkańców Jawornika, którzy przynosili materiały potrzebne do wybudowania obiektu. Skocznia była budowana na podstawie planów konstrukcyjnych Wielkiej Krokwi oraz Wisły-Malinki. Pomimo swoich niewielkich rozmiarów, Sokolica pokryta była igelitem oraz posiadała chodniki kokosowe, dzięki którym możliwe było rozgrywanie zawodów nawet latem. Warto dodać, że rekord skoczni HS18 należał do Mariusza Pustuły, który w 2010 roku oddał skok na 24 metry.

Niedaleko skoczni swoją siedzibę miał klub LKS Jawornik, w którego skład w 2009 roku wchodziło 6 osób. Niestety, w 2011 roku skocznia została rozebrana i obecnie w lesie, w którym jeszcze nie tak dawno młodzi pasjonaci mogli przygotowywać się do zawodów, nie ma już śladu po tym obiekcie.

Źródło: informacja własna, skisprungschanzen.com, TVP Kraków, skijumping.pl, gazeta.myslenice.pl

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s