Podsumowanie miesiąca – sierpień

fot.: Hopplandslaget

Kolejny miesiąc już za nami, a to oznacza nasze comiesięczne podsumowanie tego, co wydarzyło się w środowisku skoczków narciarskich. A pomimo przerwy od skakania w Letnim Grand Prix, działo się naprawdę sporo! Zapraszamy na nasze podsumowanie miesiąca!

Nowe zajęcie Maren Lundby

Na początku lipca utytułowana Norweżka uznała, że przygotuje się do sezonu olimpijskiego w inny sposób niż wcześniej. Lundby postanowiła zrezygnować z treningów na skoczni i znaleźć inny sposób na to, aby wrócić na szczyt i obronić tytuł mistrzyni olimpijskiej. Poza treningami siłowymi, Norweżka zajmuje się również tańcem. 10 sierpnia norweska stacja TV2 ogłosiła, że Norweżka wystąpi w norweskiej odsłonie programu Taniec z gwiazdami (Skal vi danse). Pierwszy odcinek programu został wyemitowany 28 sierpnia.

Simon Ammann kontuzjowany

Po tym, jak na początku sierpnia Simon Ammann wskoczył na podium podczas konkursu LGP w Courchevel wydawało się, że u czterdziestoletniego Szwajcara wszystko zaczyna dobrze pracować i że może być w stanie walczyć o wysokie lokaty w zawodach. Niestety, szybko okazało się, Niedawno okazało się jednak, że w trakcie treningu w turnieju aerodynamicznym w Szwecji, Szwajcar doznał kontuzji stopy. Czterokrotny mistrz olimpijski w trakcie treningu zerwał więzadło w prawej stopie. Na szczęście kontuzja nie jest poważna i zimą powinniśmy zobaczyć Szwajcara na skoczni.

Kłopoty w norweskim związku

Ostatnio świat obiegła nieprzyjemna informacja z Norwegii – tamtejszy związek narciarski oświadczył, że po sezonie olimpijskim dyrektor sportowy norweskiej ekipy, Clas Brede Bråthen, nie otrzyma nowego kontraktu oraz propozycji dalszej współpracy z kadrą. Nieoficjalnie mówi się, że przyczyną takiej decyzji jest konflikt Bråthena z rodzimą federacją oraz zbytnia chęć wspierania kobiecych skoków narciarskim (w tym też walki o konkursy kobiet na skoczniach do lotów, o które zaciekle walczy Maren Lundby). Sprawa okazuje się być niezwykle poważna, ponieważ pracę może stracić nie tylko Clas Brede Bråthen, ale również wieloletni trener norweskiej drużyny skoczków narciarskich, Alexander Stöckl. Głos w sprawie zatrzymania dyrektora sportowego zabrali nie tylko najlepsi norwescy zawodnicy, z Maren Lundby i Halvorem Egnerem Granerudem na czele, ale również sponsorzy.

Kolejna operacja Markenga

Okazuje się, że konflikt dyrektora sportowego z norweskim związkiem to nie jedyny problem w kadrze Norwegii. Kilka dni temu Norweski Związek Narciarski poinformował o tym, że mistrz świata juniorów z 2019 roku, Thomas Aasen Markeng, będzie musiał przejść kolejną operację kolana. 15 grudnia 2019 roku Markeng zaliczył upadek podczas konkursu Pucharu Świata w Klingenthal. Wtedy też stwierdzono u Norwega uszkodzenie więzadeł krzyżowych i łąkotki, które sprawiły, że młody Norweg musiał na chwilę odwiesić narty na kołek. W styczniu 2021 roku Markeng wrócił do międzynarodowej rywalizacji, z której musiał się jednak wycofać po kilku tygodniach, ze względu na ból w kolanie. Niedawno okazało się, że w kolanie Markenga wykryto torbiel, którą trzeba usunąć, aby zawodnik mógł wrócić do pełnej sprawności. Oznacza to, że nie zobaczymy Norwega na skoczniach w trakcie sezonu olimpijskiego.

Powrót Thomasa Dietharta

Sensacyjny zwycięzca 62. Turnieju Czterech Skoczni, Thomas Diethart w 2018 roku ogłosił zakończenie kariery, jednak w maju 2021 roku ogłosił swój powrót do rywalizacji. I zrobił to w naprawdę dobrym stylu, wygrywając swój pierwszy konkurs po powrocie! 28 sierpnia w Einsiedeln na skoczni HS117 Austriak poszybował na odległość 115.5 m i 112 m i o ledwie 0.8 punktu wyprzedził swojego kolegę z kadry, Clemensa Aignera. Drugiego dnia popularny „Didl” ponownie stanął na podium, tym razem zajmując trzecie miejsce (108 m/114 m). Trzeba przyznać, że Austriak powrócił do skoków w naprawdę dobrym stylu.

Źródło: informacja własna, Hopplandslaget, TV2.no, vg.no, aftenposten.no

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s