Zapomniane skocznie – Szczyrk

W obecnych czasach Szczyrk kojarzy się głównie z kompleksem skoczni Skalite, na których rozgrywane są zawody z cyklu Lotos Cup oraz zawody międzynarodowe. Mało kto jednak wie, że jeszcze w XX wieku znajdowała się tam jeszcze inna skocznia. Zapraszamy na nowy post, w którym przedstawimy historię obiektu Salmopol!

Skocznia w Szczyrku, zwana przez wielu Salmopolem, od jednej z dzielnic miasta, to obiekt, którego patronem był Zdzisław Hryniewiecki, jeden z lepszych zawodników w połowie XX wieku. Skocznia została wybudowana w 1984 roku i nie posiadała zbyt długiej historii, gdyż była użytkowana tylko do połowy lat ’90. Skocznia znajdująca się na Salmopolu była obiektem normalnym, o punkcie konstrukcyjnym umieszczonym na 85. metrze. Jej rekordzistą był Słowak, Ladislav Sulir, który w 1994 roku podczas treningu przed zawodami Pucharu Świata B w kombinacji norweskiej oddał skok na odległość 91 metrów.

Na skoczni im. Zdzisława Hryniewieckiego dwukrotnie odbywały się Mistrzostwa Polski seniorów w skokach narciarskich, a w 1989 roku na obiekcie tym o tytuł mistrza kraju walczyli również kombinatorzy norwescy. Obiekt ten posiadał również homologację FISu, dzięki czemu możliwe było przeprowadzanie zawodów międzynarodowych. W latach 1989 i 1991 rozgrywane zostały zawody Puchary Europy w skokach narciarskich, a w w latach ’90 odbywały się tam również konkursy Pucharu Świata B w kombinacji norweskiej.

W 1992 roku skocznia została zamknięta ze względu na zły stan techniczny, zaś w 2000 roku nieznany sprawca podpalił obiekt. Obecnie zachowały się tylko betonowe fundamenty skoczni oraz jej próg, a cały teren pokryty jest lasem.

Źródło: informacja własna, wikipedia.com, skisprungschanzen.com, sportowefakty.wp.pl, geocaching.com

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s