Zapomniane skocznie- Szczyrk Antoś

fot. skisprungschanzen

W dzisiejszym poście z cyklu Zapomniane skocznie przyjrzymy się zburzonemu w 2012 roku obiektowi, który położony był w Szczyrku, a mianowicie skoczni Antoś.

Szczyrk Antoś to nieistniejąca już skocznia narciarska o punkcie konstrukcyjnym K17 i hill size 21. Sama nazwa Antoś pochodziła od imion dwóch lokalnych, skoczków narciarskich ze Szczyrku- Antoniego Łaciaka oraz Antoniego Wieczorka. Obiekt nazywano też zamiennie Beskidkiem, a ta nazwa pochodziła od nazwy stoku na którym skocznia była położona. Skocznia wybudowana została w 2001 roku, a o d 2004 wyposażona była w urządzenia pomiarowe i analityczne. Latem obiekt wykładany był igielitem, w który był wyposażony. Ponadto na Antosiu znajdował się, najprawdopodobniej jedyny na świecie, rozbieg krążownikowy- każdy zawodnik podczas najazdu jechał po specjalnie zamontowanych „rolkach”.

fot. skisprungschanzen

Antoś był głównie wykorzystywany do celów szkoleniowych.- trenowali na nim zazwyczaj zawodnicy lokalnych klubów, SS-R LZS Sokół i LKS Jastrząb. Skakali też na niej np Skoczkowie z Łodzi, co udokumentowali w filmie poniżej.

Skocznia Antoś została zburzona w listopadzie 2012 roku, po tym jak zmienił się właściciel terenu który nie zgadzał się na dalsze funkcjonowanie skoczni.

źródło: informacja własna, wikipedia

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s