Zapomniane skocznie – Warszawa

Skoki narciarskie wielu kibicom kojarzą się z konkursami odbywającymi się w górskich miastach bądź miejscowościach oraz ze skoczniami otoczonymi lasami oraz wierzchołkami górskimi. Mało kto jednak wie, że w XX wieku skocznie narciarskie znajdowały się również na terenie centralnej Polski. W dzisiejszym poście z cyklu „Zapomniane skocznie” chciałybyśmy przedstawić historię oraz kilka faktów na temat obiektu, który znajdował się w stolicy naszego kraju.

Skocznia narciarska Skarpa została zaprojektowana przez Jeremiego Struchackiego w 1954 roku i miała służyć jako obiekt rywalizacji w trakcie V Światowego Festiwalu Młodzieży i Studentów. Pierwotnie obiekt miał zostać oddany do użytku w 1955 roku, jednak różne problemy geologiczne sprawiły, że okres budowy obiektu znacznie się wydłużył i Skarpa ostatecznie została oddana do użytku w 1959 roku. Punkt konstrukcyjny obiektu znajdował się na 38. metrze. Rekordzistą Skarpy jest Antoni Łaciak, który oddał skok na 40.5 metra, jednak najdłuższy skok należał do Janusza Dudy, który podczas jednego z treningów skoczył aż 48 metrów. Był to jeden z pierwszych obiektów w Polsce, który był pokryty igelitem. W 1975 roku skocznia musiała przejść modernizację, jednak prace nie przebiegały tak szybko jak zaplanowano i obiekt ponownie oddano do użytku dopiero pięć lat później. Prace modernizacyjne nie do końca przebiegły pomyślnie – ze względu na brak siatek utrzymujących śnieg, zawodnicy mogli trenować na Skarpie wyłącznie latem.

Przez pewien czas skocznia w Warszawie pełniła rolę ważnego ośrodka treningowego dla sportowców, jednak szybko okazało się, że nie jest wystarczająco duża, aby profesjonalni zawodnicy mogli przygotowywać się na niej do zawodów oraz trenować. Po modernizacji na warszawskiej skoczni przeprowadzano różne zawody, takie jak np. Turniej Trzech Skoczni (zawody odbywały się w Warszawie, Pradze i Budapeszcie). Niestety, szybko okazało się, że imprezy organizowane przez Warszawski Klub Narciarski nie cieszą się dużym zainteresowaniem. Właścicieli obiektu oraz Klubu Narciarskiego nie było stać na całkowite utrzymanie zawodników oraz pełne finansowanie zawodów. Ostatnie zawody na Skarpie odbyły się w 1989 roku. Jeszcze na początku lat ’90 próbowano reaktywować obiekt i przeprowadzić na nim zawody, jednak bezskutecznie. W połowie lat ’90 rozebrano górną część rozbiegu, zaś w późniejszych latach zdemontowana została środkowa część obiektu oraz ściągnięte zostały maty igelitowe. Na przełomie 2010 i 2011 roku skocznia narciarska została całkowicie rozebrana.

Źródło: informacja własna, polskaniezwykla.pl, wikipedia.com, skisprungschanzen.com

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s