Zapomniane skocznie – Łódź

Centralna Polska obecnie niewielu kibicom kojarzy się ze skokami narciarskimi. Niewiele osób zdaje sobie sprawę z tego, że na początku XX wieku w centralnej części naszego kraju znajdowały się obiekty do trenowania oraz oddawania skoków. W dzisiejszym poście z serii „Zapomniane skocznie” chciałybyśmy opowiedzieć historię oraz podać parę faktów o łódzkim obiekcie.

Pierwsza skocznia narciarska w Łodzi została wybudowana w 1934 roku i usytuowana była na wzniesieniu nazywanym Rudzka Góra, znajdującym się w południowej części miasta. Łódzka skocznia zyskała swoją nazwę od wzniesienia, na którym się znajdowała. W czasach okupacji obiekt był wykorzystywany przez niemieckich sportowców do treningów. Po okupacji obiekt jednak przestał być używany. Dopiero w latach `60. pojawiły się plany zbudowania lepszego obiektu i uczynienia z Łodzi oraz z sąsiadującej z nią Rudy Śląskiej prawdziwego ośrodka treningowego. Za budowę skoczni zabrano się w 1969 roku. Cztery lata później powstał obiekt o punkcie konstrukcyjnym usytuowanym na 15. metrze. Łódzka skocznia nie należała do dużych obiektów, gdyż linia wyznaczająca jej rozmiar znajdowała się zaledwie trzy metry dalej niż linia punktu konstrukcyjnego. Skocznia w Rudzkiej Górze posiadała licencję Polskiego Związku Narciarskiego. Jej konstruktorzy planowali wyłożyć obiekt igelitem oraz wyposażyć ją w wyciąg, jednak ze względu na błędy w trakcie budowy (takie jak zbyt krótki wybieg) plany te nie mogły dojść do skutku. Pierwsze zawody na Rudzkiej Górze odbyły się 15 grudnia 1969 roku. Nie wiadomo jednak, ilu zawodników wzięło udział w zwodach ani kto w nich zwyciężył.

Po roku 1975 wygasła licencja Polskiego Związku Narciarskiego i obiekt zaczął popadać w ruinę. Dopiero w 2009 roku czterech studentów mieszkających w Łodzi postanowiło przywrócić obiekt do życia. Pomimo tego, iż obiekt nie spełnia obecnych wymogów Międzynarodowej Federacji Narciarskiej, nie brakowało chętnych do spróbowania swoich sił na małym obiekcie. Studenci nie tylko wyłożyli skocznię igelitem, ale także wybudowali wieżę sędziowską oraz wyposażyli skocznię w wyciąg. Dodatkowo, w niewielkiej odległości od skoczni K-15 zdecydowali się postawić skocznię o punkcie konstrukcyjnym K-5, na której mogliby trenować młodzi miłośnicy skoków narciarskich. W tym samym roku powstał także nieformalny klub sportowy Łódź Ski Team, a od 2011 roku na Rudzkiej Górze odbywały się różne zawody, w tym nieoficjalne Mistrzostwa Centralnej Polski. Ostatnie Mistrzostwa Centralnej Polski miały się odbyć w 2013 roku, jednak musiały zostać odwołane ze względu na brak śniegu oraz niesprzyjające warunki pogodowe. Ze względu na to, że kilku członków Łódź Ski Team posiada licencje Polskiego Związku Narciarskiego, zawodnicy na treningi udają się do Szczyrku, Wisły bądź Zakopanego. Z tego też względu łódzka skocznia ponownie zaczęła popadać w ruinę.

Źródło: wikipedia.com, skisprungschanzen.com, lodz.wyborcza.com

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s