Bio numeru 1 klasyfikacji generalnej PŚ Pań 2020/21 – Nika Križnar

fot.:  agingtheafricanlion.org 

Miniony sezon Pucharu Świata pań obfitował w niezwykle dużo emocji. Zawodniczki do końca walczyły o Kryształową Kulę oraz medale Mistrzostw Świata. Po raz pierwszy w historii Kryształowa Kula powędrowała w ręce skoczkini ze Słowenii. Z tej okazji zapraszamy na nowy post z serii „Bio” poświęcony zwyciężczyni klasyfikacji generalnej PŚ 2020/21 – Nice Križnar.

Nika Križnar urodziła się 9 marca 2000 roku w małej wsi Delnice w Poljanskiej Dolinie w sześcioosobowej rodzinie. Słowenka na co dzień reprezentuje klub SSK Alpina Žiri. Skoki narciarskie zaczęła uprawiać w wieku sześciu lat, jednak zanim otrzymała od rodziców zgodę na wyjazdy na treningi, musiała pomagać na rodzinnej farmie. PO raz pierwszy Križnar na arenie międzynarodowej pojawiła się 28 sierpnia 2015 roku podczas Pucharu Kontynentalnego w Oberwiesenthal. Jeszcze w tym samym roku zadebiutowała w kadrze narodowej Słowenii, a już rok później miała okazję sprawdzić swoich sił w Pucharze Świata. Jej debiut w zawodach najwyższej rangi nastąpił 13 lutego 2016 roku w Ljubnie, gdzie zajęła wysokie, 14. miejsce udowadniając swój talent oraz umiejętności.

W wieku dwudziestu jeden lat Słowenka ma na swoim koncie tytuł Mistrzyni Świata Juniorów wywalczony w 2018 roku w Kanderstegu oraz złoty medal z rywalizacji drużynowej wywalczony w tym samym mieście, 2 złote medale z konkursów drużyn mieszanych na MŚJ, jeden srebrny medal z rywalizacji drużynowej oraz jeden brązowy, wywalczony w 2017 roku w konkursie indywidualnym. Do tego posiada jeszcze medale Olimpijskiego Festiwalu Młodzieży Europy (srebro wywalczone w Erzurum w konkursie indywidualnym oraz złoto z konkursu drużyn mieszanych) oraz wiele osiągnięć wywalczonych w zawodach najwyższej rangi. W 2020 roku wygrała jedyny konkurs Letniej Grand Prix, a rok wcześniej zajęła drugie miejsce w końcowej klasyfikacji ustępując tylko Sarze Takanashi. Jest również zwyciężczynią cyklu FIS Cup w sezonie 2017/18. W minionym sezonie zajęła także 3. miejsce w rosyjskim turnieju Blue Bird, a z Mistrzostw Świata rozgrywanych w Oberstdorfie wróciła z dwoma medalami – srebrnym wywalczonym w rywalizacji drużynowej oraz brązowym zdobytym podczas pierwszych historycznych zawodów na dużej skoczni.

Słowenka, podobnie jak Maren Lundby, również marzy o tym, aby pewnego dnia móc oddać skok na skoczni do lotów narciarskich. Jednym z jej marzeń jest polecieć ponad 220 m, aby pobić rekord swojego chłopaka, Aljaža Vodana. Chciałaby również zdobyć tytuł Mistrzyni Olimpijskiej. Jak kiedyś przyznała, po zakończeniu kariery skoczkini narciarskiej, chciałaby zająć się cukiernictwem.

Sezon 2020/21

Sezon 2020/21 należał do najlepszych w karierze Słowenki. Minionej zimy udało jej się odnieść dwa zwycięstwa w zawodach Pucharu Świata – w Râșnovie oraz Hinzenbach. Poza tym ma na swoim koncie cztery drugie miejsca oraz siedem miejsc na najniższym stopniu podium. Słowenka do samego końca toczyła bój o miano liderki PŚ, co chwila tracąc i ponownie przywdziewając żółty plastron. Również Mistrzostwa Świata w Oberstdorfie należały do udanych – co prawda zawody na skoczni normalnej zakończyła na 5. miejscu, jednak podczas historycznego konkursu na dużej skoczni wywalczyła brązowy medal, a z przyjaciółkami z drużyny zdobyła srebro.

Źródło: informacja własna, dnevnik.si, wikipedia.com, sportni-portal.si

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s