Podsumowanie FIS Cup Pań i Panów w Otepää

Po ponad 3 miesiącach od ostatnich zawodów Pucharu Świata, pierwsi zawodnicy powrócili na arenę międzynarodową. Estońskie miasto Otepää gościło zawodników i zawodniczki startujących w zawodach rangi FIS Cup. Jak poradzili sobie poszczególni zawodnicy na skoczni Tehvandi? Zapraszamy do lektury!

FIS Cup Pań

03.07.2021

Zawody pań nie należały do najliczniejsza obsadzonych. W zawodach tych wystartowało zaledwie 21 zawodniczek, w tym 4 Polki – Natalia Słowik, Paulina Cieślar, Sara Tajner oraz Pola Bełtowska. Na starcie pojawiło się również osiem reprezentantek Chin, wraz ze swoimi najbardziej doświadczonymi zawodniczkami Xueyayo Li i uprawiającą kombinację norweską Bing Dong. Pierwszego dnia panie oddawały swoje skoki z belki ustawionej na 16. stopniu. Pomimo sprzyjających warunków wietrznych, którego siła dochodziła do nawet 3 m/s, wiele zawodniczek miało problem z oddaniem dalekich prób. W trakcie zawodów tylko 3 zawodniczki przekroczyły punkt konstrukcyjny Tehvandi. Były to Maria Jakowlewa (92 m/ 89 m), Jenny Rautionaho (91 m/ 91 m) oraz Bing Dong (90.5 m/ 92.5 m). To właśnie te zawodniczki uplasowały się również na podium pierwszych zawodów inaugurujących sezon letni. Startująca w zawodach Pucharu Świata Xueyao Li zakończyła zmagania na 6. miejscu. Najlepszą z reprezentantek Polski w sobotnich zmaganiach okazała się być Natalia Słowik, która zajęła 14. miejsce po skokach na 71 m i 67 m. Pola Bełtowska uplasowała się na 16. miejscu (68 m/ 65 m), Sara Tajner zajęła 18. miejsce (60 m/ 67 m), zaś Paulina Cieślar była 20. (54.5 m/ 64 m). Ostatnie, 21. miejsce zajęła reprezentantka gospodarzy, Annemarii Bendi, uprawiająca na co dzień kombinację norweską.

04.07.2021

Drugiego dnia zawodniczki również startowały z belki ustawionej na 16. stopniu. Ze względu na niesatysfakcjonujące wyniki, na starcie zawodów nie zjawiła się reprezentantka gospodarzy, Annemarii Bendi. Z tego też względu zawody rozpoczęły się od skoku Pauliny Cieślar. Wiatr już na samym początku sprawiał problemy – podczas skoku Polki wiatromierze wskazały prawie 4 m/s pod narty. Później jednak wiatr zmienił swoją moc i jego podmuchy osiągały koło 2.5 m/s pod narty. Na samym początku zawodów upadek zaliczyła Rumunka, Maria Daria Chindris. Rumunce po wylądowaniu zakantowała jedna z nart i młoda zawodniczka zaliczyła lekki upadek, na szczęście bez żadnych konsekwencji zdrowotnych. Trzy najlepsze zawodniczki sobotniego konkursu, czyli Bing Dong, Jenny Rautionaho oraz Maria Jakowlewa oddawały swoje skoki z belki numer 15. Niestety, pod koniec pierwszej serii warunki pogorszyły się i czołowe zawodniczki musiały czekać na możliwość oddania swojego skoku. Jedyną zawodniczką, która oddała skok za punkt K była zwyciężczyni sobotnich zawodów, Maria Jakowlewa, która oddała skok na 94.5 m. Ze względu na zbyt silnie wiejący wiatr, seria finałowa została odwołana. Skład podium pozostał więc taki sam jak w sobotnich zawodach – 100 punktów powędrowało ponownie do Marii Jakowlewej, która zmiażdżyła resztę stawki. Na drugim miejscu stanęła Chinka, Bing Dong (84 m), zaś na najniższym stopniu podium zameldowała się Jenny Rautionaho (79.5 m). Najlepszą z Polek okazała się być Paulina Cieślar, która zakończyła zawody na 15. miejsci (71.5 m). Miejsce 17. zajęła Natalia Słowik (67.5 m), zaś tuż za nią uplasowały się Pola Bełtowska (66.5 m) oraz Sara Tajner (60.5 m).

FIS Cup Panów

03.07.2021

Do rywalizacji mężczyzn zgłoszonych zostało aż 46 zawodników, w tym dziesięciu reprezentantów Kraju Środka oraz ośmiu reprezentantów Polski – Mateusz Gruszka, Szymon i Arkadiusz Jojko, Adam Niżnik, Klemens Joniak, Jan Habdas, Szymon Zapotoczny oraz Wiktor Szozda. Zawody panów zostały rozegrane z 8. i 7. platformy startowej. Wiatr nie odpuszczał i w trakcie rywalizacji mężczyzn jego podmuchy osiągały moc od 1 m/s do nawet 3.6 m/s pod narty. Najkrótszy skok w zawodach oddał Gruzin, Giorgi Diakonovi, który wylądował na zaledwie 37.5 metrach. Najlepsi w sobotnich zmaganiach okazali się być reprezentanci Austrii oraz Niemiec. Inauguracyjne zawody FIS Cup zwyciężył Mika Schwann (97.5 m/ 99 m), drugie miejsce zajął Luca Roth (96.5 m/ 92 m), zaś trzecie miejsce wywalczył Justin Lisso (88.5 m/ 97.5 m). Wysoką, szóstą lokatę zajął były już reprezentant Estonii, Marti Nomme, który oddał skoki na 92.5 m oraz 91.5 m. Do serii finałowej awansowało także czterech reprezentantów Chin, którzy rozpoczęli walkę o miejsce w składzie na Igrzyska Olimpijskie. Do finałowej serii awansowali Xiaoyang Zhou, Qiwu Song, Yixin Lyu i Chuan Zhao. Awans do serii finałowej wywalczyli także wszyscy reprezentanci Polski. Najlepszym z biało-czerwonych okazał się być Mateusz Gruszka, który zajął 8. miejsce po skokach na 90 m i 89 m.