Bio numeru 2 klasyfikacji generalnej PŚ Pań 2020/21 – Sara Takanashi

fot: skispringen.com

Za nami zimowy sezon skoków narciarskich. Rywalizacja w środowisku kobiet była bardzo ciekawa, a same zawodniczki nie zwalniały tempa nawet na moment. Na drugim miejscu klasyfikacji generalnej uplasowała się wielokrotna zwyciężczyni konkursów Pucharu Świata, Sara Takanashi, której poświęcony będzie dzisiejszy post.

8 października 1996 rok, Kamikawa – na świat przychodzi Sara Takanashi, jedna z najwybitniejszych zawodniczek na arenie międzynarodowej. Sara swoje pierwsze starty w zawodach międzynarodowych rozpoczęła mając trzynaście lat. Początkiem 2009 roku wystąpiła podczas Pucharu Kontynentalnego w Zao, gdzie zajęła 19. miejsce. Już po roku odniosła sukces stając na trzecim miejscu podium, również podczas zawodów PK w tym samym mieście.

Swój debiut w Pucharze Świata datuje na 03.12.2011, gdzie w norweskim Lillehammer zajęła 5. miejsce. W zawodach najwyższej rangi swoje pierwsze podium wywalczyła na samym początku 2012 roku w Hinterzarten. Takanashi uplasowała się wtedy pomiędzy Sarą Hendickson, a Jessicą Jerome. Pierwsze złoto reprezentantka Japonii zdobyła natomiast dwa miesiące później, ponownie w Zao.

To zapoczątkowało niezwykle owocną karierę młodej Japonki, która coraz częściej zaczęła odnosić sukcesy w kolejnych zawodach. Sara pokazywała swoją wysoką formę wielokrotnie stając na podium indywidualnie, ale i również zdobywając medale z drużyną. Zawodniczka dorobiła się w sumie trzech złotych krążków indywidualnie oraz dwóch drużynowo podczas Mistrzostw Świata Juniorów i złotego medalu Igrzysk Olimpijskich Młodzieży, medalu Igrzysk Olimpijskich, czterech indywidualnych oraz trzech drużynowych medali Mistrzostw Świata. Sara Takanashi podczas trwania swojej kariery zdołała dotąd czterokrotnie znaleźć się na pierwszej pozycji klasyfikacji generalnej, oraz dwukrotnie zająć drugie i trzecie miejsce.

SEZON 2020/2021

W minionym sezonie reprezentantka Japonii nie zwalniała tempa. Utytułowana zawodniczka zdobywała kolejne miejsca na podium i sięgała po kolejne medale ważnych imprez. Sara Takanashi dziewięciokrotnie znajdywała się w ścisłej czołówce podczas dwunastu konkursów Pucharu Świata, z czego trzykrotnie plasowała się na najwyższym stopniu podium.

Warto zaznaczyć również, że pomimo dość silnej konkurencji podczas Mistrzostw Świata, zawodniczka ta dwukrotnie zakończyła zawody na podium (drugie oraz trzecie miejsce), zdobywając oba medale najważniejszej imprezy w sezonie.

Sara Takanashi nieustannie udowadniała, że jej forma wciąż na wysokim poziomie; w tym roku podniosła liczbę zdobytych przez siebie miejsc na podium. Na tą chwilę wynosi ona 109 i w jej skład wchodzi 60 wygranych, 30 pozycji na drugim stopniu i 19 miejsc na końcu ścisłej czołówki.

źródło: informacja własna, wikipedia, FIS