Top 10 – skocznych legend

Witamy w kolejnej odsłonie serii Top 10. Dziś przyjrzymy się się 10 legendom świata skoków narciarskich. Ciekawi, kto znalazł się w naszym zestawieniu? Zapraszamy!

Puchar Świata jest rozgrywany od 1979r zatem wybranie zaledwie 10 legend skoków narciarskich było naprawdę sporym wyzwaniem. Niemniej jednak, sprawdźcie kogo my umieściłyśmy w tym zestawieniu, oraz dajcie znać, kogo waszym zdaniem zabrakło w rankingu.

10. Sven Hannawald (Niemcy)

Fot.: sven-hannawald.com

Sven Hannawald zapisał się na kartach historii jako pierwszy skoczek, który wygrał wszystkie konkursy Turnieju Czterech Skoczni w sezonie 2001/02. Jego wyczyn powtórzyli dopiero Kamil Stoch i Ryoyu Kobayashi wiele lat później. Dwukrotnie stawał na 2. stopniu podium klasyfikacji generalnej, zaś aż trzykrotnie triumfował w klasyfikacji lotów. Jest także srebrnym medalistą Igrzysk Olimpijskich z Salt Lake City, oraz złotym i srebrnym medalistą Igrzysk drużynowo. W swoim dorobku ma także 4 medale Mistrzostw Świata (2 złote, 1 srebrny i brązowy). W 2005r Niemiec zakończył swoją sportową karierę i spełnia się teraz jako komentator niemieckiej telewizji.

9. Maren Lundby (Norwegia)

fot.: TV2, Pedersen Terje

Na miejscu 9. znalazła się u nas Maren Lundby. 26-letnia Norweżka jest jedną z najbardziej rozpoznawalnych przedstawicielek swojej dyscypliny. W swoim dorobku ma już 3 Kryształowe Kule, zdobyte pod rząd (!!!) w sezonach 2017/18, 2018/19 i 2019/20. W sumie w zawodach Pucharu Świata zwyciężyła już 30 razy, ustępując pod tym względem jedynie Sarze Takanashi. Ponadto może pochwalić się 1 srebrnym oraz 2 złotymi medalami MŚ indywidualnie oraz 2 srebrnymi i 3 brązowymi drużynowo. Jest też mistrzynią olimpijską z 2018r z Pjongczangu.

Oprócz swoich niesamowitych osiągnięć sportowych, Maren jest też znana z walki o równouprawnienie w skokach narciarskich. Od lat jest jedną z najważniejszych przedstawicielek skoków kobiet, która dzielnie stara się o traktowanie na równi z mężczyznami oraz, szczególnie w ostatnim czasie, o skoki kobiet na skoczniach mamucich.

8. Janne Ahonen (Finlandia)

Na miejscu 8. znalazł się Janne Ahonen. Był jednym z największych fińskich skoczków narciarskich. Z wiecznie kamienną twarzą, Janne jest rekordzistą w ilości miejsc na pucharowym podium – stawał na nim aż 108 razy! W klasyfikacji generalnej triumfował dwukrotnie, dwa razy był 2. a cztery razy 3. Ustanowił też rekord jeśli chodzi o triumf w Turnieju Czterech Skoczni – aż pięciokrotnie był w nim najlepszy! Ponadto trzy razy był 2. a dwa razy 3. Fin trzykrotnie kończył swoją karierę skoczka narciarskiego – ostatni raz w 2018r i nic nie wskazuje na to, by 42-latek miał jeszcze powrócić do ukochanego sportu.

7. Simon Ammann (Szwajcaria)

Sympatycznego Szwajcara nie trzeba chyba nikomu przedstawiać. Ammann jest jednym z najbardziej lubianych zawodników na wszystkich skoczniach świata. 40-latek zdobył w swojej karierze niemal wszystko – do pełnego triumfu brakuje mu jedynie zwycięstwa w Turnieju Czterech Skoczni. Czterokrotnie stał na podium klasyfikacji generalnej – raz był 3. dwa razy 2. a w sezonie 2009/10 zdobył Kryształową Kulę. Trzykrotnie stał także na najniższym stopniu podium w klasyfikacji lotów. W Turnieju Czterech Skoczni (w którym nie doczekał się jeszcze upragnionej viktorii) dwa razy był 2. i dwa razy 3. Niemniej jednak, Szwajcar jest chyba najbardziej znany z niesamowitego osiągnięcia, jakim są 4 złota olimpijskie zdobywane w latach 2002 i 2010. Ponadto Simon ma w swoim dorobku 4 medale z MŚ (1 złoty, 1 srebrny i 2 brązowe).

6. Sara Takanashi (Japonia)

fot.: fis-ski.com

Niziutka Japonka jest absolutnym fenomenem skoków narciarskich. 24-latka ma na swoim koncie aż 60 pucharowych zwycięstw (!) a na podium stawała w sumie 109 razy! Jest absolutną rekordzistką zarówno wśród pań, jaki i panów. Ponadto aż czterokrotnie triumfowała w klasyfikacji generalnej Pucharu Świata i ośmiokrotnie zwyciężała cykle Letniego Grand Prix (pod rząd w latach 2012-2019). Pomimo że Sara jest bezsprzecznie jedną z najlepszych (jeśli nie najlepszą) zawodniczką w swojej dyscyplinie, nie ma ona szczęścia do imprez mistrzowskich, na których nigdy nie udało jej się jeszcze sięgnąć po złoto indywidualne. W swoim dorobku ma za to olimpijski brąz z Pjongczangu oraz 4 medale MŚ (2 srebrne i 2 brązowe) indywidualne i 3 z zawodów drużyn mieszanych (1 złoty, 2 brązowe). Choć w zawodach seniorskich Sara nie sięgnęła jeszcze po złoto, z pewnością nie można powiedzieć tego o jej latach juniorskich, gdyż jest ona aż pięciokrotną mistrzynią świata juniorów.

5. Gregor Schlierenzauer (Austria)

O Gregorze często mówi się jako o „złotym dziecku skoków narciarskich”. W Pucharze Świata zadebiutował już w 2006r w wieku zaledwie 16 lat, a już 3 lata później wygrał swoją pierwszą Kryształową Kulę. Sztukę tę powtórzył jeszcze raz, w sezonie 2012/13. Schlierenzauer triumfował też dwukrotnie w Turnieju Czterech Skoczni. Na swoim koncie ma 4 medale olimpijskie (2 brązowe indywidualnie oraz złoto i srebro drużynowo). Imponować może też liczba medali zdobytych na Mistrzostwach Świata, gdyż Gregor ma ich aż 12 (indywidualnie: 1 złoty, 3 srebrne, drużynowo: 5 złotych, 2 srebrne, 1 brązowy)! Jednak Austriak jest najbardziej znany ze swoich rekordów. W sezonie 2008/2009 pobił rekord Janne Ahonena w liczbie zwycięstw w jednym sezonie, wygrywając trzynaście konkursów. Ustanowił też rekord w liczbie miejsc na podium (20) i został pierwszym w historii skoczkiem narciarskim, który w jednym sezonie zdobył ponad 2000 punktów (2083). Przetrwały one do sezonu 2015/16, kiedy to pobił je Peter Prevc. Ponadto Schlierenzauer ma na swoim koniec najwięcej pucharowych zwycięstw, bo aż 53, wśród panów.

4. Thomas Morgenstern (Austria)

fot.: redbull.com

Tuż za podium naszego rankingu znalazł się Thomas Morgenstern. Austriak dwukrotnie zdobywał Kryształową Kulę i pięciokrotnie stał na podium Turnieju Czterech Skoczni (triumfował w sezonie 2010/11). Jest mistrzem olimpijskim z 2004r i ma też trzy medale olimpijskie z zawodów drużynowych (2 złote, 1 srebrny). W jego dorobku nie brakuje także medali Mistrzostw Świata (indywidualnie: złoto, srebro, brąz, drużynowo: 7 złotych, 1 srebrny). Został też potrójnym Mistrzem Świata w lotach. Morgenstern jest bardzo rozpoznawalnym zawodnikiem, również ze względu na swoje upadki. Przez lata swojej kariery pokazał, że jest prawdziwym wojownikiem, podnosząc się za każdym razem po upadkach, które mogły kosztować go życie. Wśród wielu nieustanych prób były trzy najgorsze – w Kuusamo, Titisee-Neustadt i na Kulm. Po tym ostatnim, po którym Thomas przez długi czas walczył o życie w szpitalu, zdecydował się na zakończenie kariery. Swoje rozterki i karierę opisuje w swojej autobiografii „Moja walka o każdy metr”.

3. Adam Małysz (Polska)

Miejsce 3. zajął skoczek, którego na pewno nie trzeba nikomu przedstawiać. Adam Małysz jest absolutną ikoną skoków narciarskich. To on zapoczątkował „modę” na skoki narciarskie w Polsce, to od niego zaczęła się małyszomania, która sprawiła, że skoki stały się zimowym sportem narodowym Polaków. Choć zakończył swoją karierę już 10 lat temu, nadal jest postacią bardzo rozpoznawalną i wielu młodych zawodników tratuje go jako wzór i sportowego idola. Adam aż czterokrotnie sięgał po Kryształową Kulę, z czego trzykrotnie pod rząd. Ten wyczyn powtórzyła jak dotąd jedynie Maren Lundby. Jest też drugim zawodnikiem w rankingu największej ilości wygranych w klasyfikacji generalnej (ustępuje jedynie Ahonenowi). Małysz triumfował również w Turnieju Czterech Skoczni i aż czterokrotnie na MŚ (ma także 1 srebrny i 1 brązowy medal). Nie udało mu się jednak zdobyć złota olimpijskiego. Z igrzysk przywoził kolejno brąz i srebro (Salt Lake City) oraz dwa srebra (Vancouver). Na swoim koncie ma 39 pucharowych zwycięstw, co daje mu ex aqueo z Kamilem Stochem 3. pozycję w zestawieniu wszech czasów. Adam zakończył swoją karierę w 2011r będąc u szczytu formy – tak, jak zawsze o tym marzył.

2. Matti Nykänen (Finlandia)

fot.: iltalehti.fi

Miejsce 2. w naszym dzisiejszym zestawieniu zajął Fin Matii Nykanen. Choć jego kariera zakończyła się już w 1991r, zapisał się na kartach historii skoków narciarskich złotymi literami. Przez wielu uważany za jednego z najwybitniejszych skoczków wszech czasów, Fin zdobył w swojej karierze aż 4 Kryształowe Kule. Ponadto dwukrotnie triumfował w Turnieju Czterech Skoczni, 2 razy był drugi, 1 trzeci. Jest też czterokrotnym (!) mistrzem olimpijskim (3 razy indywidualnie, 1 drużynowo), a w swoim dorobku ma też srebrny medal z igrzysk oraz aż 9 medali MŚ (indywidualnie: 1 złoty, 1 srebrny, 2 brązowe, drużynowo: 4 złote, 1 brązowy). Nykanen był też wspaniałym lotnikiem; na swoim koncie ma 5 medali z MŚ w lotach, z czego jeden złoty.

Karierę zakończył w wieku zaledwie 27 lat, w czasach gdy zaczęto skakać w stylu V, na który Matti nie potrafił się przestawić. Kilkukrotnie starał się wracać do ukochanego sportu, jednak nie przyniosło to większych rezultatów. Brał więc udział w konkursach weteranów, gdzie z kolei odnosił spore sukcesy, jak choćby 2 złote i 1 brązowy medal na MŚ weteranów. Zmarł 4 lutego 2019r w wieku 56 lat.

1. Kamil Stoch (Polska)

Największą legendą skoków narciarskich (może nieco subiektywnie) okrzyknęłyśmy… Kamila Stocha. Polak w tym sporcie osiągnął niemal wszystko – do pełni sportowego sukcesu brakuje mu jedynie złota na MŚ w lotach narciarskich.

Gdy Adam Małysz kończył karierę, wszyscy obawiali się, czy znajdzie się ktoś, kto będzie w stanie kontynuować jego niesamowite sukcesy. Kamil jednak nie tylko sprostał oczekiwaniom, lecz znacznie je przebił. Jest trzykrotnym mistrzem olimpijskim, zdobył 2 Kryształowe Kule i aż 6 razy stawał na podium klasyfikacji generalnej. Ma na swoim koncie 39 pucharowych zwycięstw i pomimo, że ma już 34 lata nadal jest w formie na najwyższym poziomie i z pewnością będzie starał się o powiększenie swojej puli viktorii. Ponadto w swoim dorobku ma 6 medali MŚ (indywidualnie złoto i srebro, drużynowo: 1 złoto, 3 brązy). Kamil jest też najlepszym skoczkiem drugiej dekady XXIw, podczas której zgromadził 10728 pkt, wyprzedzając tym samym Stefana Krafta i Petera Prevca, którzy także znaleźli się w tym rankingu bardzo wysoko.

źródło: informacja własna, wikipedia

 

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s