Bio numeru 4 klasyfikacji generalnej PŚ Pań 2020/21 – Silje Opseth

(fot. Nettavisen)

Walka o czołowe miejsca w klasyfikacji Pucharu Świata Pań trwała w ubiegłym sezonie do samego końca! Ostatecznie, miejsce tuż za klasyfikacyjnym podium przypadło reprezentantce Norwegii, Silje Opseth. Dziś przedstawimy Wam krótką biografię Norweżki.

Silje Opseth urodziła się 28 kwietnia 1999 roku w norweskim miasteczku Ringerike. Swój debiut w konkursach skoków narciarskich organizowanych przez FIS zaliczyła w Notodden w grudniu w 2014 podczas Pucharu Kontynentalnego. Pierwsze punkty do klasyfikacji Pucharu Kontynentalnego zdobyła miesiąc później w Falun, gdzie zakończyła konkurs na 5 pozycji. W kolejnym sezonie (2015/2016), Opseth znalazła się na 6 miejscu w końcowej klasyfikacji generalnej Pucharu Kontynentalnego kobiet. Debiut w Pucharze Świata Norweżka zaliczyła podczas zawodów w Lillehammer, 4 grudnia 2015 roku. Swoje pierwsze pucharowe punkty zdobyła dwa miesiące później, w lutym 2016 roku w Oslo. Silje doczekała się pierwszego zwycięstwa w Pucharze Świata dopiero to kilku latach. Było to 9 marca 2020 roku w Lillehammer.

Silje pięciokrotnie reprezentowała swój kraj podczas Mistrzostw Świata Juniorów – w 2015 podczas mistrzostw w Kazachstanie, zajęła indywidualnie 6 miejsce. W 2016 roku w Rasnovie zakończyła konkurs indywidualny na 11 miejscu, a podczas rywalizacji drużyn mieszanych, wraz z Anną Odine Strøm, Halvorem Egnerem Granerudem oraz Mariusem Lindvikiem zajęła 4 miejsce. Podczas Mistrzostw Świata juniorów w Park City, Silje indywidualnie była na miejscu 22, podczas konkursu dryżynowego Norweżka wraz z koleżankami zakończyły konkurs na 4 pozycji, podobnie jak podczas konkursu drużyn mieszanych. Wyjątkowo szczęśliwe były dla Silje dwa ostatnie mistrzostwa – w Szajcarii w roku 2018, oraz w Lahti w 2019 roku. Opseth zdobyła bowiem dwa medale – złoto w Kanderstegu oraz srebro w Lahti za konkursy drużyn mieszanych.

Sezon 2020/21

Ubiegły sezon był zdecydowanie najbardziej udanym sezonem w wykonaniu Norweżki. Silje zdobyła aż 692 punkty (w poprzednim sezonie, tj. 2019/20, udało jej się zebrać 472 punkty). Warto zaznaczyć, że w żadnym z konkursów indywidualnych Opseth nie wypadła z czołowej 15. W sezonie 2020/21, Silje aż siedem razy stanęła na podium, było to w Titisee-Neustadt, Hinzenbach, Rasnovie oraz Czajkowskim. Niestety, nie udało jej się wygrać żadnego z konkursów. Silje poradziła sobie dość dobrze podczas tegorocznych Mistrzostw Świata w Oberstdorfie. Konkurs indywidualny na skoczni normalnej zakończyła na 6 pozycji, w konkursie drużynowym wraz z Maren Lundby, Anną Odine Strøm oraz Theą Minyan Bjørseth zdobyła brąz, w konkursie dryżun mieszanych wraz z Maren Lundby, Robertem Johanssonem oraz Halvorem Egnerem Granerudem zakończyła rywalizację na drugim miejscu, zdobywając srebrny medal, a na skoczni HS137 była piąta.

Dorobek medalowy

🥈 – Mistrzostwa Świata w Oberstdorfie 2021, skocznia normalna, konkurs drużyn mieszanych
🥉- Mistrzostwa Świata w Seefeld 2019, skocznia normalna, konkurs drużynowy
🥉 – Mistrzostwa Świata w Oberstdorfie 2021, skocznia normalna, konkurs drużynowy
🥇 – Mistrzostwa Świata juniorów w Kanderstegu 2018, konkurs drużyn mieszanych
🥈 – Mistrzostwa Świata juniorów w Lahti 2019, konkurs drużyn mieszanych

Źrodło: informacja własna, FIS

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s