Zapomniane skocznie – Chochołów

Obecnie mówi się, że w Polsce brakuje ośrodków do treningów dla najmłodszych, którzy zmuszeni są do odbywania długich i często męczących podróży. W dzisiejszym poście z serii „Zapomniane skocznie” przybliżymy Wam garść informacji o obiektach z małopolski. Zapraszamy!

Pierwszy kompleks skoczni Gumolaste znajdował się we wsi Chochołów w województwie małopolskim, niedaleko słowackiej miejscowości Sucha Hora. Skocznie zawdzięczały swoją nazwę zboczu o nazwie Gumolaste, na którym zostały wybudowane. Obiekty powstały w latach siedemdziesiątych i do ich zbudowania użyto drewna. Niedaleko większego obiektu o punkcie konstrukcyjnym usytuowanym na 20. metrze znajdowała się wieża sędziowska oraz mała skocznia K-10. Ze względu na swoje wymiary, obiekty te służyły głównie trenowaniu dzieci i młodzieży. Nie były jednak wyposażone w igelit, przez co możliwe było trenowanie na nich wyłącznie w zimie. Skocznie były użytkowane aż do roku 1992, do momentu wydzierżawienia ziemi, na której znajdowały się obiekty, Młodzieżowemu Domowi Kultury w Krakowie. Pierwszym rekordzistą skoczni K-20 był Tomasz Kula, który wylądował na 24. metrze.

W porównaniu do wielu historii starszych skoczni, które przybliżałyśmy na naszej stronie, obiekty w Chochołowie nie zostały do końca zapomniane. Jeszcze kilka lat temu młodzież z Podhala musiała podróżować aż do Wisły bądź Szczyrku, aby móc trenować w odpowiednich warunkach. Aby uniknąć tego typu sytuacji, wójt gminy Czarny Dunajec, gdzie znajduje się Chochołów, zadecydował o odnowieniu obiektów dla najmłodszych. W 2018 roku do użytku zostały oddane dwa małe obiekty o punktach konstrukcyjnych K-15 i K-28. Obecnym rekordzistą większej skoczni jest Tymoteusz Cienciała, który w 2020 roku oddał skok na 31.5 m. Wśród pań rekordzistką jest natomiast Pola Bełtowska, która również w 2020 roku wylądowała na 30. metrze.

Obecnie na obiektach Gumolaste trenują zawodnicy klubu KS Chochołów, którzy mają możliwość trenowania nie tylko skoków narciarskich, ale także kombinacji norweskiej. Obiekty te goszczą także młodszych zawodników z sąsiadujących z nami krajów oraz organizowane są na nich zawody cyklu Lotos Cup dla dzieci.

Źródło: informacja własna, wikipedia.com, gazetakrakowska.pl, kschocholow.pl

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s