Bio numeru 4 klasyfikacji generalnej PŚ Panów 2020/21 – Ryoyu Kobayashi

Dziś zapraszamy na garść informacji o 4. zawodniku sezonu 2020/21, czyli Ryoyu Kobayashim! Sprawdźcie, jak wyglądały początki Japończyka oraz jak radził sobie w minionym sezonie.

Ryoyu urodził się 8 listopada 1996r w japońskim Hachimantai. Pochodzi ze skocznej rodziny, ponieważ zarówno jego bracia – Junshiro (starszy) i Tatsuno (młodszy) jak i młodsza siostra Yuka, także skaczą na nartach. Swoje pierwsze kroki, a raczej skoki, Japończyk stawiał w klubie Tsuchiya Home Ski Team.

W pierwszych zawodach Fis Cup wystartował we wrześniu 2013r w Rasnovie i już w swoim drugim starcie stanął na najwyższym stopniu podium. W styczniu 2015r miał za to okazję po raz pierwszy pokazać się w Pucharze Kontynentalnym podczas zawodów w Sapporo. Jego kariera zaczęła nabierać tempa w 2016r. W styczniu po raz pierwszy wystąpił w zawodach najwyższej rangi; drużynowo zajmując 8. miejsce, zaś indywidualnie 7. Miesiąc później, 23 lutego, wywalczył tytuł Mistrza Świata Juniorów w Rasnovie.

Kryzys przyszedł w sezonie 2016/17. Kobayashi jeździł co prawda na wszystkie pucharowe zawody, jednak ani razu nie udało mu się zmieścić do czołowej trzydziestki. Podczas zimy 2017/18 Ryoyu w końcu zaczął regularnie punktować i ostatecznie znalazł się na 24. lokacie w klasyfikacji generalnej. Ponadto na Mistrzostwach Świata w Lotach uplasował się na 16. miejscu, na Igrzyskach Olimpijskich w Pjongczangu lądował na 7. i 10. miejscu, a podczas kwalifikacji do konkursu na dużej skoczni ustanowił jej rekord – 143,5m.

Kariera Japończyka rozwijała się powoli, aż w końcu jego forma eksplodowała wraz z przyjściem sezonu 2018/19. Kobaysahi absolutnie zdominował tę zimę, rozpoczynając ją od 3. miejsca w Wiśle, które było jego pierwszym pucharowym podium. Później był już tylko lepiej. W całym sezonie Ryoyu stawał na podium aż 21 razy, w tym 13 na jego najwyższym stopniu, goniąc dzielnie Petera Prevca, który ze swoimi 15 zwycięstwami króluje w tym rankingu. Został także 3 zawodnikiem w historii (po Svenie Hannavaldzie i Kamilu Stochu) który sięgnął po zwycięstwo we wszystkich 4 konkursach podczas Turnieju Czterech Skoczni. Jedynie Mistrzostwa Świata były w wykonaniu Kobayashiego ogromnym rozczarowaniem – pomimo niesamowitej dyspozycji ani razu nie udało mu się zmieścić na podium. Zimę kończył 1. i 2. miejscem w Planicy oraz zwycięstwem w Planicy 7. Na koniec odebrał zaś zarówno małą jak i dużą Kryształową Kulę, mając na koncie 2085 pkt.

W sezonie 2019/20 Japończyk także był w bardzo wysokiej formie. Choć nie dominował tak jak rok wcześniej, nadal był jednym z największych kandydatów do triumfu w klasyfikacji generalnej. Ostatecznie zajął on najniższy stopień podium z 1178 pkt. Ośmiokrotnie stawał na podium, trzy razy triumfując. Choć wygrał pierwszy konkurs Turnieju Czterech Skoczni cykl ukończył ostatecznie na 4. miejscu.

MINIONY SEZON

2020/21

W pierwszej części niedawno zakończonego sezonu Ryoyu zajmował miejsca w 2. i 3. dziesiątce. Nie poszło mu także na Mistrzostwach Świata w Lotach, gdzie był dopiero 19. Jednak z konkursu na konkurs jego forma była coraz wyższa, co udowodnił podczas zawodów w Zakopanem, gdzie stanął na najwyższym stopniu podium. Sztukę tę powtórzył jeszcze dwa razy – w Rasnovie i w Planicy. W tegorocznej edycji Turnieju Czterech Skoczni uplasował się ostatecznie na 6. lokacie. Jego, dość niespodziewanie, rosnąca forma stawiała go w gronie faworytów na Mistrzostwa Świata w Oberstdorfie. Niestety, podobnie jak w sezonie 2018/19 podium MŚ nie było pisane Japończykowi. Na skoczni normalnej uplasował się na 12. miejscu, a na skoczni dużej zaliczył upadek przy lądowaniu, który pozbawił go drugiej serii. Choć sezon był dla Ryoyu słodko-gorzki, jego finał był dla Japończyka fenomenalny. W Planicy trzykrotnie stawał na podium, raz zajmując 1. miejsce i dwa razy 2. Ostatecznie dało mu to 2. miejsce w klasyfikacji generalnej lotów, gdzie musiał ustąpić jedynie Karlowi Geigerowi. Cały sezon, jak już wiemy, ukończył na 4. miejscu z łączną sumą 919 pkt.

źródło: informacja własna, Wikipedia, Skijumping.pl

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s