Nie żyje były czechosłowacki trener – Jáchym Bulín.

fot.: czech-ski.com

Niestety przykre wiadomości spływają do nas od czeskich mediów – 25 maja zmarł legendarny trener oraz skoczek Czechosłowacji w skokach narciarskich. Jáchym Bulín wpłynął przede wszystkim na styl lotów skoczków narciarskich.

Czechosłowak zmarł we wtorek w wieku 87 lat i został pochowany w szwedzkiej miejscowości Falun, gdzie mieszkał od czasu wyjechania z Czechosłowacji w 1978 roku. Bulín urodził się 9 września 1934 roku w Hirschbergu (Niemcy), natomiast po II wojnie światowej wyprowadził się wraz z rodziną do Harrachova. Na terenie Czechosłowacji zaczął trenować skoki narciarskie w klubie LTBK Nový Svět, a później w Tatranie i Jiskrze Harrachov.

Jáchym Bulín w latach 1959-1960 dwukrotnie został mistrzem Czechosłowacji w skokach narciarskich (tereny dzisiejszych Czech i Słowacji). Ponadto trzykrotnie startował w Turnieju Czterech Skoczni, gdzie uzyskał ogólnie 13 miejsce w klasyfikacji generalnej tego cyklu, a bardzo dobre występy uzyskał w niemieckiej części turnieju, w której plasował się w pierwszej dziesiątce. W 1960 roku wylądował na ostatnim miejscu podium w klasyfikacji końcowej Turnieju Czeskiego.

Dodatkowo Czechosłowak wziął udział w zimowych igrzyskach olimpijskich w 1956 roku, w których indywidualnie zajął 29 miejsce. Niestety po doznanej kontuzji skoczek zakończył swoją karierę sportową i później został trenerem reprezentacji Czechosłowacji. Dzięki niemu drużyna zdobyła medale z mistrzostw świata w narciarstwie klasycznym oraz lotach narciarskich, również za jego kadencji tytuł mistrzowski uzyskał Karel Kodejška w 1975 roku w lotach narciarskich. Dwa lata później Bulín stracił zawód trenera przez Komunistyczną Partię Czechosłowacji, a jego stanowisko objął Jiří Raška. W związku z tym mężczyzna wyjechał do Szwecji, przyjmując propozycję prowadzenia szwedzkiej reprezentacji. Jan Mauritz Boklöv oraz Curt Staffan Tällberg byli trenowani przez czechosłowackiego trenera i zdobywali oni sukcesy w skokach. Jáchym Bulín ponadto pracował wraz z Janem Bokloevem nad stylem V w locie, znanym do dziś.

Źródło: informacja własna.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s