Top 10 – niedocenianych skoczkiń

Jako strona stworzona przez kobiety, nie mogło u nas zabraknąć artykułu poświęconego skoczkiniom oraz ich odłamie dyscypliny. W dzisiejszym poście z serii „Top” 10 przybliżymy Wam sylwetki niedocenianych skoczkiń w Pucharze Świata. Jest to oczywiście ranking stworzony na podstawie naszych odczuć. Zapraszamy do lektury!

10. Daniela Haralambie

fot.: saceleanul.ro

Daniela Haralambie to obecnie jedyna rumuńska zawodniczka, która posiada prawo startu w zawodach Pucharu Świata. Miniony sezon nie należał jednak do udanych: Rumunka zajęła dopiero 41. miejsce w klasyfikacji generalnej, punktując tylko w czterech konkursach – dwukrotnie w Hinzenbach, w Rasnovie oraz w Niżnym Tagile. Pomimo tego, że skoki narciarskie nie są popularną dyscypliną w jej kraju, Haralambie nie zamierza składać broni i sprawia, że w kobiecych skokach narciarskich możemy trafić na zawodniczki z tak zwanej „egzotyki”.

9. Guylim Park

fot.: mediapen.com

Guylim Park jest jak na razie jedyną reprezentantką Korei Południowej w kobiecych skokach narciarskich. Ze względu na fakt, że skoki narciarskie nie są dyscypliną przyciągającą tłumy kibiców pod skocznię w jej kraju, Koreance jest ciężej trenować równie dobrze co zawodniczkom z Japonii bądź Europy. Guylim w minionym sezonie nie wystartowała w żadnych międzynarodowych zawodach pod egidą Międzynarodowej Federacji Narciarskiej (FIS). W ciągu całej kariery dwukrotnie udało jej się zdobyć punkty: pierwszy raz zajęła miejsce w ’30’ podczas zawodów w Pjongczangu w 2017 roku, zaś na następny punkt musiała czekać ponad 3 lata. Ostatni raz w drugiej serii znalazła się w marcu 2020 roku w Lillehammer. Pomimo tego, że Koreanka nie znajduje się w czołówce Pucharu Świata daje promyk nadziei na to, że skoki narciarskie w Korei nie do końca jeszcze wymarły.

8. Thea Minyan Bjørseth

fot.: aftenposten.no

Thea Minyan Bjørseth to 17-letnia zawodniczka, która do 2019 roku specjalizowała się w kombinacji norweskiej, w której osiągała bardzo dobre rezultaty. Swój debiut w zawodach Pucharu Świata w skokach narciarskich zaliczyła 08 lutego 2020 roku w Hinzenbach. Nie udało jej się wejść do ’30’, jednak już następnego dnia zdobyła swoje pierwsze pucharowe punkty. Od tego momentu jest stałą członkinią drużyny prowadzonej przez Christiana Meyera. Sezon 2020/21 był pierwszym, w którym startowała we wszystkich zawodach. Dzięki swoim dobrym próbom aż cztery razy udało jej się zakończyć zmagania w czołowej ósemce, dzięki czemu sezon zakończyła na 11. pozycji. Mimo dobrych występów w Pucharze Świata, młoda Norweżka pozostaje w cieniu Silje Opseth i Maren Lundby.

7. Irina Awwakumowa

fot.: sportwobiektywie.pl

Irina Awwakumowa to 30-letnia skoczkini z niewielkiej miejscowości Myza położonej niedaleko Sankt Petersburga. Kibice kobiecych skoków mogą ją najbardziej kojarzyć ze zjawiskowo długich włosów, które w trakcie zawodów splata w warkocz. Miniony sezon był jednym z najlepszych w karierze, gdyż w klasyfikacji Pucharu Świata zajęła wysokie, 7. miejsce. W całym sezonie aż 7 razy kończyła zawody w ‚top 10’ – w Hinzenbach, Rasnovie, Niżnym Tagile oraz w Czajkowskim. Najlepsze starty odnotowała w Austrii, gdzie dwukrotnie finiszowała jako piąta. Pomimo osiągania bardzo dobrych wyników i bycia najlepszą skoczkinią w swoim kraju, Rosjanka nadal pozostaje w cieniu innych zawodniczek z czołówki.

7. Virág Vörös

fot.: olympia.hu

Virág to aktualnie jedyna węgierska zawodniczka startująca w międzynarodowych zawodach pod egidą FIS. Po raz pierwszy w zawodach najwyższej rangi pojawiła się w 2019 roku w Ljubnie, gdzie zajęła 54. miejsce. Sezon 2019/20 był jak na razie najlepszym w krótkiej karierze Węgierki: zajęła w nim 42. miejsce w klasyfikacji generalnej Pucharu Świata punktując w pięciu konkursach na 9, w których startowała. Jej najlepszą pozycją jest 25. miejsce wywalczone w Ljubnie. Do tej pory Virág nie udało się wywalczyć kwalifikację na Igrzyska Olimpijskie (nie skakała również w 2018 roku w Korei), jednak mimo to Węgierka nie zamierza składać broni i dalej chce walczyć z czołówką.

6. Nozomi Maruyama

fot.: olympics.com

Nozomi Maruyama to niespełna 22-letnia skoczkini narciarska z Japonii. Po raz pierwszy w zawodach najwyższej rangi fani mogli ją zobaczyć w 2017 roku podczas kwalifikacji w Sapporo, których nie udało jej się przejść. Nozomi od sezonu 2018/19 jest stałym punktem japońskiej drużyny podczas Pucharu Świata. Pomimo braku krążków Mistrzostw Świata bądź Igrzysk Olimpijskich, Japonka jest z pewnością mocnym ogniwem swojej drużyny. Miniony sezon był najlepszy w jej karierze, ponieważ zakończyła go na 11. miejscu w klasyfikacji generalnej. Czterokrotnie ocierała się również o indywidualne podium. Najbliżej dokonania tej sztuki była w Czajkowskim na normalnej skoczni, gdzie zajęła 4. miejsce, do podium tracąc zaledwie pół punktu. Pomimo bardzo dobrych występów na krajowym podwórku oraz w Pucharze Świata, Nozomi dalej musi walczyć o miano równie mocnej zawodniczki jak jej przyjaciółki z drużyny, Yuki Ito i Sara Takanashi.

5. Karolína Indráčková

fot.: aussenseiter-spitzenreiter.com

Karolína to 24-letnia reprezentantka Czech, która swój pierwszy występ na arenie międzynarodowej zaliczyła w 2012 roku w domowym Libercu na Pucharze Kontynentalnym, podczas którego zajęła 27. miejsce. W tym samym roku Czeszka złapała się do składu kadry na zawody Pucharu Świata w Rasnovie, jednak nie udało jej się przejść kwalifikacji. Od sezonu 2018/19 stara się regularnie startować w zmaganiach najwyższej rangi. Miniony sezon był najlepszym w karierze młodej Czeszki, ponieważ zdobyła 47 punktów Pucharu Świata, co pozwoliło jej na zajęcie 35. miejsca w klasyfikacji generalnej. Dzięki swoim dobrym występom, Indráčková okazała się być najlepszą z reprezentantek Czech. Reprezentantka klubu JKL Desna ma na swoim koncie również 3. miejsce w klasyfikacji cyklu Letniego Pucharu Kontynantalnego z 2019 roku oraz 3. miejsce w KG cyklu FIS Cup w sezonie 2019/20. Podczas Mistrzostw Świata w Oberstdorfie udało jej się również dwukrotnie dostać do drugiej serii w konkursach indywidualnych. Sztuka ta nie udała się dwa lata wcześniej, ponieważ na skoczni normalnej zajęła 31. miejsce. Czeszka ma na swoim koncie złoty medal z Olimpijskiego festiwalu młodzieży Europy z 2013 roku z konkursu drużynowego oraz srebro wywalczone w 2017 roku na Uniwersjadzie w konkursie drużynowym. Młoda zawodniczka zaczyna powoli pokazywać swój potencjał i chęć doskonalenia się i walki z czołówką.

4. Ema Klinec

fot.: primorske.si

Ema Klinec to urodzona w 1997 roku reprezentantka słoweńskiego klubu SSK Alpina Žiri. Swój debiut w zawodach rangi Pucharu Kontynentalnego zaliczyła 22 stycznia 2011 roku w Ljubnie, gdzie zajęła 16. miejsce. Następnego dnia udało jej się znacząco poprawić swoją lokatę i zmagania zakończyła na 8. miejscu. Ema już od małego pokazywała ogromny talent – już w swoich debiutanckich zawodach Letniego Grand Prix w Courchevel w 2013 roku udało jej się odnieść zwycięstwo, pokonując takie zawodniczki jak Sarah Hendrickson czy Sara Takanashi. Dzięki tej wygranej została najmłodszą zwyciężczynią zawodów tej rangi (Słowenka miała wtedy zaledwie 16 lat). Niestety, jej kariera nie należała do najłatwiejszych – tuż przed Igrzyskami w Soczi, Ema pierwszy raz zerwała więzadło krzyżowe. Drugi raz ta sama kontuzja przytrafiła się przed Mistrzostwami Świata w Seefeld w 2019 roku. Ema jest ośmiokrotną medalistką Mistrzostw Świata Juniorów, ma na swoim koncie pięć drugich miejsc i sześć trzecich w Pucharze Świata. Pomimo swojej niesamowitej techniki i stylu skakania, mało kto stawiał Słowenkę w gronie faworytek do medalu na Mistrzostwach Świata w Oberstdorfie. Tam jednak udało jej się zdobyć indywidualne złoto.

3. Astrid Norstedt

fot.: norstedt.ski

Astrid Norstedt to urodzona w 2001 roku szwedzka skoczkini narciarska. Pomimo tego, że jeszcze w XX wieku Szwecja posiadała dość spore zaplecze w kobiecych skokach i dużo zawodniczek startowało w zawodach pod egidą FIS, obecnie na arenie międzynarodowej możemy zobaczyć tylko dwie reprezentantki tego kraju: Fridę Westman i Astrid Norstedt. Reprezentantka klubu IF Friska Viljor jest jak do tej pory jedyną Szwedką, której udało się zdobyć punkty Pucharu Świata. 20-latka dokonała tej sztuki w sezonie 2019/20, w trakcie przedwcześnie zakończonego turnieju Raw Air. W Lillehammer Szwedka uplasowała się na 29. i 30. pozycji, dzięki czemu zdobyła 3 punkty do klasyfikacji generalnej Pucharu Świata. Obok swojej przyjaciółki z kadry, Fridy Westman, jest także jedną z pierwszych reprezentantek Szwecji na Mistrzostwach Świata.

2. Jacqueline Seifriedsberger

fot,: berkutschi.com

Jacqueline Seifriedsberger to 30-letnia zawodniczka na co dzień reprezentująca klub SC Waldzell-Oberösterreich. Swój debiut w Pucharze Świata zaliczyła 3 grudnia 2011 roku w Lillehammer, gdzie zajęła wysokie, 13. miejsce. Na pierwsze podium w zawodach najwyższej rangi nie musiała długo czekać – już w lutym 2012 roku w Ljubnie po raz pierwszy stanęła na podium, zajmując 3. miejsce. Jacqueline ma na koncie również jedno pucharowe zwycięstwo: 3 lutego 2013 roku zwyciężyła na skoczni Miyanomori w Sapporo. Austriaczka dwukrotnie ocierała się również o podium końcowe klasyfikacji generalnej Pucharu Świata – w sezonie 2012/13 oraz 2015/16 zajęła 4. miejsce w KG. Austriaczka ma na swoim koncie medale Mistrzostw Świata, złoty krążek z Mistrzostw Świata Juniorów oraz 3. miejsce w klasyfikacji końcowej Pucharu Kontynentalnego z sezonu 2007/08, jednak ze względu na dość sporą konkurencję oraz wysoki poziom kadry, jej osiągnięcia zdają się ginąć w tłumie tytułów, jakie zdobywają jej przyjaciółki z kadry.

1.Klára Ulrichová

fot: czech-ski.com

Klára Ulrichová to zaledwie 17-letnia Czeska zawodniczka reprezentująca klub TJ Frenštát pod Radhoštěm. Po raz pierwszy w zawodach rangi FIS Cup wystartowała 14 lipca 2018 roku w Szczyrku, gdzie zajęła 23. miejsce. Pomimo swojego młodego wieku, Czeszka ma na swoim koncie 5 podiów tak zwanej „trzeciej ligi”, trzy starty w zawodach Pucharu Kontynentalnego, a od 2020 roku możemy ją również obserwować w Pucharze Świata. Jej najlepszą pozycją jest 18. lokata, którą wywalczyła 6 lutego 2021 roku w Hinzenbach. W grudniu 2018 roku młoda zawodniczka należąca do Projekt 11 przeżyła mały dramat – w trakcie treningu w Villach Czeszka zaliczyła upadek, który spowodował, że złamała sobie krąg piersiowy, przebiła płuco, miała wylew krwi do mózgu oraz obdrapaną twarz. Wydarzenia te nie powstrzymały jednak 17-latki od powrotu na skocznię. W 2021 roku wystartowała na Mistrzostwach Świata, zostając tym samym ich drugą najmłodszą uczestniczką.

Źródło: informacja własna, wikipedia.com, cnn.iprima.cz, norstedt.ski, sport.tvp.pl

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s