Bio numeru 5 klasyfikacji generalnej Pucharu Świata Panów 2020/21 – Robert Johansson

Co prawda sezon 2020/21 już dawno za nami, jednak chciałybyśmy na chwilę wrócić do niego wspomnieniami. W dzisiejszym poście z serii „Bio” przybliżymy Wam sylwetkę norweskiego skoczka, Roberta Johanssona, który zajął wysokie, 5. miejsce w klasyfikacji generalnej Pucharu Świata. Zapraszamy do lektury!

Robert Johansson urodził się 23 marca 1990 roku i na co dzień reprezentuje klub Søre Ål. Swój debiut w zawodach międzynarodowyc zaliczył 2. września 2006 roku, startując w zawodach FIS Cup, w których zajął 19. miejsce. Szansę występu w zawodach tak zwanej drugiej ligi otrzymał dopiero dwa lata później, startując w Whistler. Młody Norweg już w swoim pierwszym występie w Pucharze Kontynentalnym zdobył punkty oraz przepustkę do Pucharu Świata, ponieważ zakończył zmagania na 23. miejscu. Na swój debiut w zawodach najwyższej rangi Johansson musiał czekać jednak ponad pięć lat. Norweg od 29. listopada 2013 roku i swojego debiutu w Pucharze Świata w Ruce jest pewnym członkiem norweskiej drużyny prowadzonej przez Alexandra Stöckla. Po pierwszej serii zawodów w Finlandii zanosiło się na sporą niespodziankę, gdyż debiutujący w zmaganiach najwyższej ligi Johansson wylądował na 140.5 m, co pozwoliło mu na uplasowanie się na 6. pozycji. Ostatecznie Norweg zakończył zmagania na wysokim, 13. miejscu. Reszta olimpijskiego sezonu 2013/14 nie była aż tak udana dla Norwega, któremu udało się zdobyć punkty tylko w Sapporo, gdzie dwukrotnie plasował się w drugiej dziesiątce. Sympatyczny Norweg dość długo musiał czekać na swoje pierwsze indywidualne podium w zawodach Pucharu Świata. Sztuka ta udała się w trakcie Turnieju Czterech Skoczni. 4. stycznia 2017 roku w Innsbrucku Johansson wywalczył 2. miejsce, przegrywając jedynie ze swoim kolegą z drużyny, Danielem André-Tande.

Johansson ma na swoim koncie zaledwie trzy indywidualne zwycięstwa w Pucharze Świata. Pierwsze z nich nastąpiło na ojczystej ziemi, w trakcie zawodów w lotach narciarskich w Vikersund. Norweg pokazał wtedy, iż jest wybitnym lotnikiem, oddając skoki na 232 oraz 246 metrów. Już rok wcześniej pokazał, że czuje się bardzo dobrze na obiektach do lotów. 18. marca 2017 roku Johansson oddał skok na 252 metry, który do dzisiaj jest rekordem Norwegii w lotach narciarskich. Jest to również trzeci najdłuższy lot w historii, zaraz po obecnym rekordziście świata, Stefanie Krafcie (253.5 m) oraz Dmitriju Wasiljewie (254 m, Rosjanin nie ustał jednak swojej próby).

W sezonie 2020/21 norweski zawodnik pięciokrotnie kończył zawody w ‚top 3’, trzykrotnie stając na najniższym stopniu podium oraz odnosząc jedno zwycięstwo i finiszując na drugim miejscu. Reprezentant klubu Søre Ål z pewnością będzie mógł zaliczyć ten sezon do udanych, ponieważ dobre występy w Pucharze Świata pozwoliły mu na zajęcie 5. miejsca w klasyfikacji Pucharu Świata. Jest to do tej pory najwyższa lokata w KG, jaką udało się wywalczyć Norwegowi. Na 5. miejscu plasował się także w sezonie 2017/18. Ważnym wydarzeniem w jego karierze mogą być również Mistrzostwa Świata w Oberstdorfie, z których wrócił z dwoma srebrnymi medalami: z zawodów indywidualnych na dużej skoczni oraz z konkursu drużyn mieszanych na normalnym obiekcie.

Kariera Johanssona nie należała do najłatwiejszych, gdyż przez wiele lat musiał się borykać z różnymi kontuzjami oraz problemami zdrowotnymi. W 2012 roku walczył z kontuzją stawu skokowego, która wykreśliła go z rywalizacji na kilka miesięcy. Później zdiagnozowano u niego zapalenie płuc, a jakiś czas później jego twarz z niewyjaśnionych powodów zaczęła puchnąć. Kilka dni temu, po zakończeniu sezonu 2020/21, norweski zawodnik przeszedł również operację pleców, które utrudniały oddawanie dobrych prób oraz sprawiały ból.

Dorobek medalowy:

Igrzyska Olimpijskie:

1. miejsce – Pjongczang 2018 – konkurs drużynowy, skocznia duża

3. miejsce – Pjongczang 2018 – konkurs indywidualny, skocznia normalna

3. miejsce – Pjongczang 2018 – konkurs indywidualny, skocznia duża

Mistrzostwa Świata:

3. miejsce – Seefeld 2019 – konkurs drużyn mieszanych, skocznia normalna

2. miejsce – Oberstdorf 2021 – konkurs indywidualny, skocznia duża

2. miejsce – Oberstdorf 2021 – konkurs drużyn mieszanych, skocznia normalna

MIstrzostwa Świata w lotach:

1. miejsce – Oberstdorf 2018 – konkurs drużynowy

  1. miejsce – Planica 2020 – konkurs drużynowy

Puchar Świata w lotach narciarskich:

3. miejsce – sezon 2017/18

Raw Air:

2. miejsce – 2018 rok

3. miejsce – 2019 rok

Planica 7:

3. miejsce – 2018 rok

Źródło: informacja własna, wikipedia.org, fis-ski.com, dagbladet.no

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s