Zmarł Dieter Neuendorf, były niemiecki skoczek.

(fot.: olympedia.org)

Jak niemieckie media podają, zmarł jeden z wybitnych NRD-owskich skoczków świata – Dieter Neuendorf, dożył 81 lat. Był wicemistrzem świata indywidualnie z Oslo z 1966 roku. Osiągał również bardzo dobre wyniki w Turnieju Czterech Skoczni.

Dieter Neuendorf urodził się 7 lipca 1940 w Ruhli, był reprezentantem Niemiec Wschodnich w skokach narciarskich. Zima 1965/66 zapisała się u niego jako najlepszy sezon w życiu, gdzie w Turnieju Czterech Skoczni finalnie znalazł się na drugim stopniu podium, a wyprzedził go wtedy Veikko Kankkonen, wybitny skoczek z Finlandii i dwukrotny zwycięzca tego turnieju. Podczas tego życiowego sezonu w marcu Dieter wywalczył srebro na Mistrzostwach Świata w Oslo, a po złoto sięgnął wtedy Norweg, Bjørn Tore Wirkola. W Planicy dodatkowo pod koniec sezonu wylądował na 3 miejscu w lotach narciarskich.

Niemiec nie zakończył na tym jeszcze swoich sukcesów. W następnych dwóch sezonach (1966/1967 oraz 1967/1968) Neuendorf znalazł się dwukrotnie na najniższym stopniu podium w Turnieju Czterech Skoczni, mimo wcześniejszego prowadzenia w całym cyklu turnieju. Ponadto Dieter był dwukrotnym olimpijczykiem, a w 1964 roku zajął 5 miejsce na igrzyskach w Innsbrucku. Niemiec mógł się również pochwalić swoim pięciokrotnym tytułem mistrza NRD.

Swoją karierę skoczka narciarskiego zakończył w 1971 roku, później został trenerem, za co przyznano mu order Sztandaru Pracy. Zmarł 21 maja 2021 roku, mając na koncie wybitne występy na konkursach wyższej rangi i dorobek medalowy z turnieju oraz igrzysk.

Źródło: informacja własna.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s