Bio numeru 6 klasyfikacji generalnej PŚ Panów 2020/21 – Karl Geiger

Karl Geiger ma za sobą sezon życia. Oprócz 6. pozycji w klasyfikacji generalnej Niemiec triumfował w klasyfikacji lotów oraz wywalczył aż 6 medali na imprezach mistrzowskich! Zapraszamy zatem na garść informacji o nim, oraz podsumowanie minionej zimy w jego wykonaniu.

Niemiec urodził się 11 lutego 1993r. w Oberstdorfie, zaś swoją przygodę ze skokami narciarskimi rozpoczynał w klubie SC 1906 Oberstdorf. W zawodach rangi FIS zadebiutował w 2010r. zaś pierwsze występy w Pucharze Kontynentalnym zanotował dwa lata później, w styczniu 2012r. Po raz pierwszy w Pucharze Świata pojawił się w sezonie 2012/13 i już w jednym ze swoich pierwszych konkursów udało mu się uplasować na 6. lokacie. Później jego kariera powoli się rozwijała, jednak poza drużynowym brązem na MŚ Juniorów w 2013r, nie miał raczej spektakularnych osiągnięć, przeciwnie, zdarzały się sezony, w których skakał głównie w Pucharze Kontynentalnym.

Pierwsze sukcesy zaczęły pojawiać się w sezonie 2015/16 kiedy to Karl po raz pierwszy stanął na pucharowym podium, zajmując 2. lokatę podczas zawodów w Lahti. Warto dodać, że zawody były wyjątkowo rozgrywane na skoczni normalnej i już wtedy zaczęło formować się przeświadczenie, że Geiger jest zawodnikiem odpowiednim na właśnie takie skocznie. Mimo wszystko, podczas tej zimy rywalizował głównie w drugiej lidze skoków narciarskich.

Sezon później, czyli 2016/17, Karl po raz pierwszy pojawił się na wszystkich zawodach Pucharu Świata w sezonie. Pięciokrotnie znalazł się w 1. dziesiątce i ostatecznie ukończył rywalizację na 18. pozycji w klasyfikacji generalnej. Sezon olimpijski, 2017/18, ukończył na 14. pozycji, a podczas Igrzysk wraz z drużyną wywalczył srebro. Z czasem zaś, było już tylko lepiej.

Zima 2018/19 była dla niego przełomowa. Na samym początku sezonu, podczas grudniowych zawodów w Engelbergu odniósł swoje pierwsze zwycięstwo w PŚ. Sztukę tę udało mu się powtórzyć jeszcze raz, w lutym, podczas zawodów w Willingen, a cały cykl Willingen Six ukończył na 3. pozycji. Podczas Mistrzostw Świata w Seefeld i Innsbrucku w 2019r. wywalczył aż 3 medale! Srebro indywidualnie na dużej skoczni, oraz dwa złota podczas konkursu drużynowego i mikstów. Klasyfikację generalną ukończył na 10. miejscu.

Sezon 2019/20 był jego najlepszym w karierze. Przez długi czas skakał w żółtym plastronie lidera, jednak ostatecznie stracił go na rzecz Krafta i zakończył zmagania na drugim stopniu podium klasyfikacji generalnej. Niemniej jednak, przedwcześnie zakończony sezon był dla niego bardzo udany. W sumie aż 11 razy stał na podium. W Niżnym Tagile był 2., w Engelbergu 3. Później przyszedł Turniej Czterech Skoczni, który Karl miał ogromne szanse wygrać. W zawodach w Oberstdorie, Ga-Pa i Bischofshofen był 2., jednak w rywalizacji w Innsbrucku uplasował się na 8. pozycji i ostatecznie musiał uznać wyższość Dawida Kubackiego. Później dwukrotnie wygrywał w Predazzo, co nikogo nie dziwiło, gdyż Geiger miał już opinię zawodnika idealnego na skocznie normalne. Pod koniec sezonu dwa razy stał na podium w Rasnovie (1. i 2.) oraz w Lahti (2. i 1.).

MINIONY SEZON

2020/21

Dochodzimy w końcu do minionego sezonu. Choć w klasyfikacji generalnej Karl zajął dopiero (albo aż) 6. miejsce, to myślę, że niedawno zakończona zima może konkurować o miano najlepszej (a przynajmniej jednej z najlepszych) w jego wykonaniu. Niemiec zdobył aż 6 medali na imprezach mistrzowskich, zakończył sezon w 1. dziesiątce PŚ pomimo przebytego koronawirusa (i wymuszonej w związku z tym przerwie), a dodatkowo powitał na świecie swoją malutką córeczkę – Luisę.

W sumie ośmiokrotnie stawał na podium. Sezon rozpoczął bardzo dobrze, bo od 2. miejsca w Wiśle, później jednak opuścił zawody w Niżnym Tagile, ze względu na oczekiwanie na przyjście na świat córeczki, oraz w Engelbergu, z powodu koronawirusa.

W związku z dłuższą nieobecnością i mianem zawodnika na skocznie normalne, nikt nie stawiał Niemca w gronie faworytów na MŚ w lotach w Planicy. Karl jednak zaskoczył wszystkich i udowodnił że jest świetny zarówno na skoczniach normalnych, jak i na mamutach, gdyż w pięknym stylu zdobył złoty medal indywidualnie, oraz srebrny drużynowo.

Następnie nadszedł Turniej Czterech Skoczni, w którym Geiger ponownie walczył o wygraną i ponownie musiał uznać wyższość Polaka, tym razem Kamila Stocha. Pomimo świetnego rozpoczęcia – wygranej w rodzinnym Obrstdorfie – Geiger nie poradził sobie na kapryśnej Bergisel w Innsbrucku i zajmując tam 16. pozycję pogrzebał swoje szanse na triumf w Turnieju, który ostatecznie i tak zakończył na świetnym, drugim miejscu.

Po Turnieju przyszedł jednak kryzys. Bywały konkursy, w których Niemiec nie potrafił nawet zakwalifikować się do drugiej serii. Wszyscy wątpili w to, aby mógł się liczyć podczas Mistrzostw Świata w swoim rodzinnym Oberstdorfie. Karl po raz kolejny zaskoczył, gdyż podczas zawodów w Rasnovie, na tydzień przed imprezą mistrzowską, uplasował się na najniższym stopniu podium. Podczas walki o medale także nie zawiódł. Indywdualnie wywalczył brąz i srebro, zaś zarówno w konkursie drużynowym jak i mikstów wraz z kolegami i koleżankami dwukrotnie sięgał po złoto. Tym samym podczas Mistrzostw na ojczystej ziemi zdobył aż 4 medale (na 4 możliwe)!

Końcówka sezonu w jego wykonaniu także była niesamowita. W trzech indywidualnych konkursach w Planicy raz był trzeci, a dwukrotnie stał na najwyższym stopniu podium, zdobywając tym samym Małą Kryształową Kulę za triumf w klasyfikacji generalnej lotów. W jednoseryjnym konkursie drużynowym także nie zawiódł i wraz z drużyną pewną ręką sięgnął po triumf, przypieczętowując swoją 3. lokatę w klasyfikacji generalnej narodów.

Miniona zima była więc w wykonaniu Karla Geigera bardzo udana, życzymy mu zatem jeszcze więcej sukcesów oraz zdrowia zarówno dla niego, jaki i małej Luisy.

źródło: informacja własna, Skijumping.pl, Wikipedia