TOP 10 konkursów w sezonie 2020/2021

Sezon 2020/2021 skończył się już zarówno dla Pań, jak i Panów. Mimo pandemicznych obostrzeń, zmagania skoczkiń i skoczków dostarczyły nam wiele emocji przed ekranami. A oto nasze ulubione konkursy ubiegłego sezonu!

10. Zawody FIS Cup w Rasnov i ukraińsko-rumuńsko-czeskie podia

Ze względu na niebezpieczną sytuację epidemiologiczną w Rumunii w październikowych zawodach z cyklu letniego FIS Cup wystartowało jedynie 23 zawodników, z 45 zadeklarowanych. Na starcie pojawili się reprezentanci Rumunii, Ukrainy, Czech, Stanów Zjednoczonych i Słowacji. Zmagania pierwszego dnia wygrał Ukrainiec Yevhen Marusiak, a podium uzupełnili Rumuni Sorin Mitrofan oraz Andrei Feldorean, natomiast w czołowej dziesiątce znalazło się aż 5 Czechów. W niedzielnym, drugim konkursie to aż 3 Rumunów zakończyło zmagania w pierwszej dziesiątce. Tym razem zwyciężył Ukrainiec Witalij Kaliniczenko, a za nim uplasowali się Yevhen Marusiak i Czech Benedikt Holub.

Ilustracja

9. Pierwszy w sezonie konkurs drużynowy Pucharu Świata Panów w Wiśle

Konkurs drużynowy podczas zawodów w Wiśle inaugurujących cały sezon okazał się zwycięski dla Austriaków. Po pierwszej serii prowadzili Niemcy, ale przewaga 0.7 pkt. nie była w stanie zapewnić im zwycięstwa i finalnie przegrali z reprezentantami Austrii. Polacy zakończyli zmagania na miejscu 3. ze stratą 16.5 pkt. do liderów.

źródło: imago / East News

8. Konkurs Pucharu Kontynentalnego w Ruce i austriackie podium

Rywalizacja w fińskiej miejscowości została zdominowana przez austriackich zawodników. Już podczas serii próbnej dali oni znać o swojej dobrej dyspozycji, oddając trzy najdłuższe skoki. Po dwóch seriach skoków na czele klasyfikacji widniał Austriak Stefan Rainer, a zaraz za nim znaleźli się jego kadrowi koledzy Jan Hoerl i Clemens Leitner. Najlepiej z Polaków spisał się Maciej Kot, zajmując 5. miejsce.

źródło: berkutschi.com

7. Pierwsza drużynówka w sezonie Pucharu Świata Pań w Ljubnie

W pierwszym konkursie drużynowym sezonu Pań wystartowało aż 13 reprezentacji. Skakały bowiem Rumunki, Amerykanki, Czeszki, Kanadyjki, Finki, Polki, Francuzki, Rosjanki, Norweżki, Niemki, Japonki, Słowenki oraz Austriaczki. Pierwsza seria zakończyła się prowadzeniem Słowenek. Reprezentantki Norwegii nie zdołały odrobić strat i zakończyły zmagania na 2. miejscu, ulegając reprezentantkom Słowenii. Podium dopełniły Austriaczki.

6. Konkurs FIS Cup w Szczyrku i podium Jarosława Krzaka

Na konkursowej liście startowej znalazło się aż 68 nazwisk. Panowie musieli mierzyć się z silnymi podmuchami wiatru w plecy. Awans do finałowej serii uzyskało 5 Polaków: Jarosław Krzak, Mateusz Gruszka, Arkadiusz Jojko, Jan Habdas oraz Kacper Juroszek. W zawodach triumfował Niemiec Richard Freitag, ale na podium znalazł się również nasz reprezentant Jarosław Krzak (3. miejsce).

5. Ostatni konkurs Pucharu Świata w Planicy

Konkurs zwieńczający kolejny sezon Pucharu Świata, a także rywalizacje w ramach turnieju Planica 7 wygrał Karl Geiger, triumfując tym samym w całym turnieju. Pierwszą serię Niemiec skończył na drugiej pozycji, tracąc do Japończyka Kobayashiego i wyprzedzając Słoweńca Pavlovcica, który oddał imponujący skok na 249.5 m. Finalnie Geiger stanął na najwyższym stopniu podium, obok Kobayashiego i Niemca Markusa Eisenbichlera.

4. Konkurs indywidualny Mistrzostw Świata w narciarstwie klasycznym w Oberstdorfie

Pierwsze złoto tegorocznych Mistrzostw Świata trafiło do naszego reprezentanta Piotra Żyły. Polak był liderem po pierwszej serii i utrzymał prowadzenie, dominując rywali w serii finałowej. Za Żyłą w klasyfikacji uplasowali się Niemiec Karl Geiger oraz Słoweniec Anze Lanisek. Nie obyło się jednak bez momentów grozy. Fin Eetu Nousiainen zaliczył upadek po skoku i opuścił skocznie w asyście personelu medycznego.

3. Ostatni konkurs turnieju Blue Bird i wygrana Marity Kramer

Ostatni konkurs turnieju Blue Bird odbywał się w rosyjskiej miejscowości Czajkowski. Ze zgłoszonych 31 zawodniczek, na starcie pojawiło się 30, dzięki czemu każda z Pań miała szansę skakać w drugiej serii. Prowadzenie na półmetku zmagań objęła Austriaczka Marita Kramer, wykorzystując świetne warunki. Seria finałowa została odwołana z racji na pogarszające się warunki pogodowe, tym samym Marita Kramer zwyciężyła cały konkurs. Dzięki 4 wygranym konkursom została zwyciężczynią całego turnieju Blue Bird.

źródło: slsv.at

2. Konkurs Pucharu Świata w Zakopanem i podium Andrzeja Stękały

Konkurs Pucharu Świata w Zakopanem przyniósł Polakowi Andrzejowi Stękale pierwsze w życiu, indywidulane podium Pucharu Świata. Pierwszą serię Polak zakończył na 3. miejscu, za Norwegiem Granerudem oraz Słoweńcem Pavlovcicem. Jednak żaden z rywali nie był w stanie utrzymać swojej pozycji i Stękała finalnie zajął 2. miejsce, przegrywając z Japończykiem Kobayashim o jedynie 0.3 pkt..

1. Konkurs indywidualny Mistrzostw Świata w lotach i wygrana Karla Geigera

W indywidualnych zmaganiach Mistrzostw Świata w lotach najlepszy okazał się Karl Geiger. Niemiec objął pozycję lidera po pierwszej serii, którą utrzymał do końca konkursu. Na kolejnych miejscach podium znaleźli się Norweg Halvor Egner Granerud oraz kadrowy kolega Geigera Markus Eisenbichler. Z dobrej strony pokazał się również Evgeniy Klimov, oddając skok na 237 m. Pobił życiowy rekord, a także ustanowił nowy rekord Rosji.