Podsumowanie sezonu 2020/2021 kadry Szwajcarii

W dzisiejszym wydaniu naszej serii podsumowań sezonu 2020/2021 poszczególnych kadr przyjrzymy się dokładniej kadrze Szwajcarii! Serdecznie zapraszamy do zapoznania się z wynikami Szwajcarów w minionym sezonie zimowym.

Przypomnijmy, przede wszystkim, w jakim składzie oglądaliśmy zespół ze Szwajcarii w poprzednim sezonie. Pod czujnym okiem głównego trenera Ronny’ego Hornschuha, trenującego Szwajcarów od roku 2016, utworzono jednoosobową kadrę narodową, w której znalazł się jedynie Killian Peier, którego nie oglądaliśmy jednak w sezonie zimowym, ze względu na poważną kontuzję. W kadrze A znalazł się Simon Ammann, a w kadrze B skakali Gregor Deschwanden, Sandro Hauswirth, Lars Kindlimann, Dominik Peter oraz Andreas Schuler. Kadrę C stanowiła kadra Pań powołana na ten sezon, a w niej znalazły się Rea Kindlimann oraz Emely Torazza.

Puchar Świata

W zawodach najwyższej rangi w tym sezonie skakało pięciu Szwajcarów. Zdecydowanie najlepiej spisywał się Gregor Deschwanden, kwalifikując się do każdego konkursu indywidualnego, a tylko w siedmiu nie wchodząc do czołowej trzydziestki, z czego we wszystkich konkursach PŚ plasował się w czołowej 40. Najlepiej spisał się w drugim konkursie w Niżnym Tagile, gdzie zajął 9. lokatę. W klasyfikacji generalnej zmagania zakończył na 26. pozycji.

Simon Ammann nie brał udziału w pięciu z konkursów. Do czołowej 30. wszedł jedynie pięć razy, a najlepsze z miejsc, jakie zajął, to 9. lokata w Willingen. Zmagania zakończył na 41. pozycji w klasyfikacji generalnej. Do wielu konkursów w sezonie zakwalifikował się również Dominik Peter, a w czterech z nich zajmował miejsce w czołowej trzydziestce. Najlepiej spisał się w trakcie pierwszego konkursu w Niżnym Tagile, który zakończył na 16. miejscu. Młody Szwajcar zajął 54. lokatę w klasyfikacji generalnej PŚ.

W Pucharze Świata oglądaliśmy również kilkukrotnie Sandro Hauswirtha. Ten dwudziestoletni Szwajcar zajmował jednak głównie miejsca w czołowej czterdziestce, nigdy nie kwalifikując się do drugiej serii konkursowej. W PŚ skakał również Andreas Schuler, zajmując miejsca w okolicach 43.-47. pozycji.

Szwajcarzy skakali w czterech z pięciu organizowanych w tym sezonie konkursów drużynowych. Zajmowali kolejno 8., 8., 7. i 9. pozycje, nie zakwalifikowali się więc do drugiej serii konkursowej jedynie jednokrotnie. W klasyfikacji Pucharu Narodów zajęli 8. pozycje, pomiędzy Rosjanami, a Finami.

Reprezentacja kobiet ze Szwajcarii nie rywalizowała w tym sezonie w zawodach najwyższej rangi.

Puchar Świata w Lotach

W klasyfikacji generalnej PŚwL sezonu 2020/2021 znalazł się jedynie Gregor Deschwanden. Zajął on 35. pozycję, ex aequo z Janem Hoerlem z Austrii, zdobywając siedem punktów.

Turniej Czterech Skoczni

W klasyfikacji generalnej TCS, najlepszy z reprezentantów Szwajcarii, Gregor Deschwanden, zajął 20. miejsce. Zdobył on łącznie 830,3 pkt i startował we wszystkich czterech konkursach.

Puchar Kontynentalny

W Pucharze Kontynentalnym, stanowiącym drugą ligę w skokach narciarskich Panów, oglądaliśmy w tym sezonie pięciu Szwajcarów. Najlepiej z nich spisywał się Simon Ammann, mimo jego startów w jedynie dwóch zawodach- zajmował bowiem kolejno 11. i 1. pozycję! Dobrze spisywał się również Sandro Hauswirth, zajmując pozycje od najlepszej- 17. do najgorszej- 41.

Nieźle spisywał się również Andreas Schuler, zajmując głównie miejsca w czołowej 30. W swoich startach zarówno Lars Kindlimann, jak i Olan Lacroix, zajmowali raczej bardziej odległe lokaty. Dwa razy w PK oglądaliśmy również Dominika Petera. Ten zajmował 24. i 22. miejsca.

W Pucharze Kontynentalnym Pań, Szwajcaria nie wystawiła swoich reprezentantek.