Zapomniane skocznie – Antałówka

W Polsce od kilku lat prowadzi się dyskusje na temat tego, iż zawodnikom brakuje infrastruktury do treningów oraz organizowania zawodów. Najbardziej znane obiekty takie jak Wielka Krokiew bądź Skalite były wielokrotnie przebudowywane. Niestety, ich losu nie podzielił obiekt na Antałówce. Zapraszamy na krótką historię oraz garść danych o zapomnianym polskim obiekcie.

Skocznia Antałówka została wybudowana w 1920 roku na zakopiańskim wzgórzu o tej samej nazwie z inicjatywy Polskiego Towarzystwa Narciarskiego znajdującego się w Zakopanem. Jeszcze w tym samym roku zostały rozegrane na niej pierwsze oficjalne Mistrzostwa Polski, w których wystartowało zaledwie sześciu zawodników. Co ciekawe, obiekt został zbudowany za pomocą śniegu i gałęzi i umożliwiał skoki na odległość okołu 14 m. Ze względu na użyte materiały, koszt budowy skoczni nie przekroczył nawet 100 zł, a budowa zakończyła się w ciągu 2 bądź 3 dni. Nie wiadomo, gdzie usytuowany był punkt konstrukcyjny obiektu ani jaki był jego rozmiar, wiadomo jednak, iż ze względu na swoje wymiary oraz stromy zeskok w tamtych czasach budził respekt nie tylko wśród zawodników, lecz także i u kibiców.

Najdłuższy oddany skok na Antałówce wynosił dokładnie 14 m. Rekordzistą obiektu został Leszek Pawłowski z Lwowa, który swój rekordowy skok oddał 22.02.1920 r. podczas Mistrzostw Polski. Skok ten pozwolił mu uzyskać tytuł pierwszego mistrza kraju.

Ze względu na surowce, z jakich została zbudowana skocznia, obecnie nie został już po niej żaden ślad. Niewiele jest też źródeł, które wspominałyby historię obiektu bądź podawało o nim więcej faktów lub informacji.

Źródło: informacja własna, skisprungschanzen.com, skoki24.pl, wikipedia.pl

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s