Podsumowanie sezonu 2020/2021 kadry Słowenii

I cyk, kolejny sezon za nami. Jednym poszło nieco lepiej, innym nieco gorzej, a jeszcze innym – przeciętnie. I właśnie tak przeciętnie poszło kadrze Słowenii, która na swojej drodze przez sezon 2020/2021 napotkała kilka turbulencji. Dlatego dzisiaj zapraszamy Was na szczegółowe podsumowanie sezonu gospodarzy MŚwL w 2020 roku.

W klasyfikacji generalnej najwyżej sklasyfikowanym słoweńskim skoczkiem był Anze Lanisek, który ostatecznie uplasował się na 9. pozycji. Lanisek zaliczył także najlepszy sezon w karierze, okraszony brązowym medalem na Mistrzostwach Świata w Oberstdorfie na skoczni normalnej.

Udany sezon zaliczył także Bor Pavlovcic. 22-latek uplasował się na 13. miejscu w klasyfikacji generalnej, a ponadto udało mu się zdobyć pierwsze podium w karierze. Słoweniec zajął także 4. lokatę w klasyfikacji Pucharu Świata w Lotach, gdzie okazał się być najlepszy ze swoich rodaków. Młodzieniec oddał też znakomity skok w Planicy, na zakończenie sezonu – wylądował na 249,5 metrze, ustanawiając swój osobisty rekord.

Bracia Prevc w tym sezonie poradzili sobie zdecydowanie lepiej niż podczas zeszłego sezonu, wciąż jednak oboje byli daleko od swojej najlepszej formie. Domen zakończył sezon na pozycji 22., zaś Peter na pozycji 23. Domen osiągnął także 5. miejsce w klasyfikacji generalnej w lotach, zaś Pero został sklasyfikowany na 9. miejscu w klasyfikacji TCS. Warto zaznaczyć, iż Peter zaliczył znaczący spadek w generalce z powodu ponad miesięcznej nieobecności z powodu przechorowaniu COVID-19. Gdyby nie ten pech, 29-latek na pewno plasowałby się w co najmniej drugiej dziesiątce.

Udany sezon zaliczył także Cene Prevc, który jednak na skoczni nie pojawiał się tak często jak jego bracia. 38. miejsce w generalce z pewnością trudno uznać za sukces, szczególnie biorąc pod uwagę jego dobre wyniki zarówno w drużynówce, jak i mikście.

Ziga Jelar natomiast, pomimo kilku całkiem udanych skoków, nie pokazał się w tym sezonie od najlepszej strony. Co prawda w generalce był 26., jednak jego forma zdecydowanie nie dorównywała formie średniemu z braci Prevc.

Największym pechowcem sezonu był natomiast Timi Zajc, który „podpadł” słoweńskiemu związkowi, po dosyć kontrowersyjnym poście na instagramie, kiedy to skrytykował pracę ich trenera, Gorazda Bertoncejla. Bertoncejl na drugi dzień złożył rezygnację, co poskutkowało wyborem Roberta Hrgoty na nowego trenera. I najprawdopodobniej była to dobra decyzja, biorąc pod uwagę, iż po przejęciu drużyny przez 33-latka, Słoweńcy wyraźnie odżyli, a związek przedłużył współpracę z Hrgotą aż na kolejne dwa sezony.

W Pucharze Narodów Słowenia zajęła ostatecznie 5. pozycję.

Natomiast jeśli chodzi o panie… Słowenki zdecydowanie zostawiły panów w tle. Krystałową Kulę zdobyła fenomenalna Nika Kriznar, będąca pierwszą w historii Słowenką z tym wyróżnieniem. Kriznar zdobyła także brąz podczas MŚ w Oberstdorfie na skoczni dużej.

Udany sezon zaliczyła także Ema Klinec. Nie tylko zajęła 6. miejsce w klasyfikacji generalnej, ale również sięgnęła po złoto MŚ na skoczni normalnej!

Słowenki drużynowo zajęły także 2. miejsce w Pucharze Narodów, ustępując tylko Austriaczkom. Również 2. pozycję zajęły podczas wspomnianych już MŚ na skoczni normalnej.

Źródło: informacja własna