Zapomniane skocznie – Peterborough

Zapraszamy na nowy post z seii „Zapomniane skocznie”. Dziś wybierzemy się do Kanady, aby przybliżyć historię oraz dane jednej z jej zapomnianych obiektów. Zapraszamy!

Skocznia Nassau Ski Jump znajdowała się w mieście Peterborough, położonym między dwoma dużymi miastami – Ottawą i Toronto. Już na początku XX wieku można było zauważyć, iż lokalni mieszkańcy wykazywali duże zainteresowanie skokami narciarskimi. Z tego też względu miejscowy klub narciarski rozpoczął poszukiwania na idealną lokalizację dla swojej skoczni. Po kilku latach poszukiwań zdecydowano się na wybudowanie obiektu na wzgórzu Nassau. Pierwszy obiekt został wybudowany w 1931 roku przez członków klubu i pozwalał na oddawanie skoków na co najmniej 30 m. W 1936 roku Peterborough Ski Club, z pomocą lokalnego komitetu sportów zimowych, zyskał pozwolenie na to, aby przebudować obiekt tak, by był bezpieczniejszy dla zawodników i należał do najlepszych skoczni na świecie. Przebudowa obiektu zakończyła się w listopadzie 1936 roku i dzięki niej zawodnicy mogli oddawać skoki na minimum 36 m.

Zdjęcie
fot.: The Peterborough Examiner

Pomimo tego, iż przebudowa obiektu zakończyła się w listopadzie, Nassau Ski Jump została oddana do użytku dopiero w lutym 1937 roku. Rekordzistą obiektu był Cellius Skavus, który w 1938 roku oddał skok na odległość 38 m.

Wybuch II Wojny Światowej nie przeszkadzał Kanadyjczykom w trenowaniu skoków oraz rozgrywaniu różnych, mniejszych imprez oraz zawodów. W 1941 roku odbyły się Mistrzostwa Kanady, które wygrał Jack Holland. Były to jednak ostatnie zawody rozgrywane na tym obiekcie do czasów powojennych.

Obiekt w Kanadzie był używany do roku 1958, kiedy to odbyły się ostatnie zawody na skoczni Nassau. Wzgórze Nassau, ze znajdującą się na jej terenie skocznią, przeszło później w ręce Uniwersytetu Trent, którego władze zadecydowały o wyburzeniu obiektu. Struktura skoczni była jednak tak dobra, iż jej wyburzenie było prawie niemożliwe. Z tego też względu zdecydowano się podpalić obiekt. Kanadyjczycy próbowali ratować swoich zawodników oraz dyscyplinę i w 1967 roku wybudowali nową skocznię. Niestety, entuzjazm mieszkańców oraz samych skoczków osłabł i obiekt był bardzo rzadko używany.

Obecnie w miejscu, w którym jeszcze kilka dekad temu stała skocznia narciarska, znajdują się budynki Uniwersytetu Trent. Po miejscu, które za każdym razem przyciągało tysiące ludzi, nie pozostało nic.

Źródło: informacja własna, skisprungschanzen.com, The Peterborough Examiner (pressreader.com)

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s