Bio numeru 9 klasyfikacji generalnej PŚ Panów 2020/21 – Anze Lanisek

To zdecydowanie był udany sezon w wykonaniu Anze Laniska. Słoweniec zdobył brąz Mistrzostw Świata, a w klasyfikacji generalnej w walce o Kryształową Kulę zajął 9. miejsce. Zapraszamy do przeczytania jego krótkiej biografii i przypomnienia sobie jego osiągnięć z tej zimy.

Anze Lanisek urodził się 20 kwietnia 1996 roku w Lublanie. W Pucharze Świata zadebiutował  dopiero w 2014 roku. Wtedy nie udało mu się zapunktować. Jednak kolejne starty przyniosły poprawę i w swoim debiutanckim sezonie rywalizacji elity, Słoweniec wywalczył też pierwsze punkty PŚ. Wcześniej wiele osiągnął skacząc jako junior – wygrał konkurs młodzieżowych igrzysk olimpijskich w Seefeld, z drużyną sięgnął po srebro, a świetne skoki młodego Słoweńca zostały nagrodzone możliwością startu w Pucharze Kontynentalnym. Potem, kiedy skakał już w konkursach najwyższej rangi świetnie radził sobie latem, za to gorzej zimą. W 2017 roku został okrzyknięty królem lata, jednak zima przyniosła spadek formy.

W tegorocznej rywalizacji w końcu udało mu się zabłysnąć w PŚ i zająć w końcowej klasyfikacji wysokie 9. miejsce. Po drodze do świetnej lokaty w KG, Lanisek święcił wiele innych sukcesów, wśród których największym był brąz Mistrzostw Świata w Narciarstwie Klasycznym wywalczony na skoczni normalnej. Cztery razy stawał na podium PŚ – w Engelbergu, Innsbrucku i dwukrotnie w Zakopanem. Poza tym wiele razy plasował się w pierwszej i drugiej dziesiątce zawodów, dzięki czemu łącznie zgromadził 775 punktów w klasyfikacji końcowej sezonu.

źródło: informacja własna