Podsumowanie sezonu 2020/21 kadry Norwegii

Sezon zimowy za nami, a Puchar Narodów wśród panów poszybował w ręce reprezentantów Norwegii. A jak poradzili sobie Skandynawowie we wszystkich rangach konkursów skoków narciarskich?

Zacznijmy od Pucharu Świata Panów – kryształowa kula po raz pierwszy od sezonu 2011/2012 poszybowała w ręce Norwega, a tym szczęśliwcem bym Halvor Egner Granerud. Skoczkowi udało się uzbierać aż 1572 punktów! W Pucharze Świata punktowali także Robert Johansson (884 punkty), Mariusz Lindvik (612 punktów), Daniel Andre Tande (543 punkty), Johann Andre Forfang (338 punktów), Sander Vossan Eriksen (63 punkty), Anders Haare (52 punkty) oraz Thomas Aasen Markeng. To dzięki nim Norwegowie uzbierali aż 5429 punktów w klasyfikacji Pucharu Narodów i wyprzedzili pozostałe nacje!W klasyfikacji generalnej w lotach, to Robert Johansson był najlepszym z Norwegów – udało mu się zdobyć aż 110 punktów. Oprócz Roberta, podczas lotów punktowali także Johann Andre Forfang i Halvor Egner Granerud.

Podczas Turnieju Czterech Skoczni Halvor Egner Granerud zakończył rywalizacje tuż za podium, zdobywając 1057.4 punktu. Szczęście sprzyjało Norwegowi natomiast w mini cyklu Willingen Six – na turniejowym podium znaleźli się wtedy Halvor Egner Granerud i Daniel Andre Tande. W turnieju Planica 7 Norwegów zabrakło na podium – Robert Johansson był najlepszym ze Skandynawów, uplasowując się na ósmym miejscu z dorobkiem 848.8 punktu.

W czołowej dziesiątce klasyfikacji Pucharu Kontynentalnego zabrakło Norwegów. Najlepszy z nich, Anders Haare, znalazł się finalnie na 13 pozycji zdobywając 358 punktów. Oprócz niego punktowało jeszcze ośmiu norweskich skoczków – Sondre Ringen, Robin Pedersen, Sander Vossan Eriksen, Bendik Jakobsen Heggli, Matias Braathen, Benjamin Oestvold, Andreas Granerud Buskum i Anders Ladehaug. Jeśli chodzi o zawody rangi FIS Cup, Norwegowie pojawili się na belce startowej jedynie w dwóch konkursach, a najlepiej poradził sobie Eirik Leander Fystro, który zdobył 23 punkty. W FIS Cupie wystartowało jeszcze trójka reprezentantów tego kraju – Marius Aas Hast, Paal Haakon Bjoertomt oraz Simen Meen Haugeng.

Podsumujmy teraz sezon w wykonaniu pań. W Pucharze Świata najlepszą Norweżką okazała się Silje Opseth, która zdobyła łącznie 692 punktów. Ósme miejsce w klasyfikacji generalnej zajęła Maren Lundby (338 punktów). Podczas zawodów najwyższej rangi punktowały także Eirin Maria Kvandal, The Minyan Bjoerseth oraz Anna Odine Stroem. W turnieju Russian Tour Blue Bird, Silje Opseth zajęła czwarte miejsce – Norweżka zdobyła 778.9 punktu. Puchar Kontynentalny Pań trwał zaledwie dwa dni – dwa konkursy drugiej rangi odbyły się w lutym w Brotterode. W końcowej klasyfikacji generalnej Frida Berger zajęła dziesiąte miejsce, zgarniając aż 51 punktów. Oprócz Fridy, punkty zdobyły też Karoline Skatvedt, Karoline Roestad, a także Ingrid Hordvik Kleven. W tym sezonie zawodniczki z Norwegii odpuściły sobie zawody najniższej rangi skoków narciarskich.

Dzisiejsze podsumowanie zakończmy podsumowaniem dwóch Mistrzostw Świata, które odbyły się w tym sezonie. Jeśli chodzi o Mistrzostwa Świata w lotach, Norwegowie zdobyli aż dwa medale – indywidualne srebro Halvora Egnera Graneruda, oraz drużynowe złoto, które wywalczyli Halvor Egner Granerud, Daniel Andre Tande, Johann Andre Forfang i Robert Johansson. Podczas Mistrzostw Świata w narciarstwie klasycznym, reprezentanci Norwegii wywalczyli pięć medali. Podczas konkursów na małej skoczni, Norwegowie zdobyli srebro w konkursie mieszanym (w grupie znaleźli się Halvor Egner Granerud, Daniel Andre Tande, Maren Lundby i Silje Opseth), indywidualne srebro wśród pań zgarnęła Maren Lundby, a drużynowy brąz u pań wywalczyły Silje Opseth, Anna Odine Stroem, Maren Lundby i The Minyan Bjoerseth). Na dużej skoczni podczas indywidualnej rywalizacji pań najlepsza okazała się Maren Lundby. Wśród panów natomiast, indywidualne srebro wywalczył Robert Johansson.

Źródło: informacja własna